וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דאעש, או "המדינה האיסלאמית" הוא ארגון סוני ג'יהאדיסטי, שעד לאחרונה כינה את עצמו בשם ISIL, כלומר "המדינה המוסלמית בעיראק ובלבנט" (אל-דולה אל-איסלאמיה פי עיראק ואל-שאם). בשנה האחרונה, הארגון הצליח לכבוש במהירות שטחים רבים, המשתרעים על כשליש משטח עיראק וכשליש משטחה של סוריה. ב-2015 התפשט הארגון גם לסיני ולצפון אפריקה. ארה"ב ואיראן מחמשות את הכוחות העיראקיים והכורדים הנאבקים בארגון. כוחות מארה"ב, מירדן וממדינות המפרץ מפציצים מהאוויר את אנשי הארגון בעיראק ובסוריה. מצרים תקפה את הארגון גם בלוב. גרעינו של הארגון חוזר לשנת 2003, עם הקמתו על-ידי אבו מוסעב א-זרקאווי מיד לאחר פלישת האמריקנים לעיראק. זרקאווי חוסל בשנת 2008 בידי האמריקנים, שחיסלו, כשנתיים לאחר מכן, גם את יורשו, אבו איוב מסרי. מאז, מנהיג את הארגון אבו בכר אל-בגדאדי, שהכתיר את עצמו למנהיג הח'ליפות האיסלאמית החדשה של כל המוסלמים בעולם. בגדאדי נחשף לראשונה לציבור בעיר העיראקית מוסול, וקבע את בירתו בעיר הסורית רקה. הארגון, שהיה בראשיתו שלוחה מקומית עיראקית של אל-קאעדה, ביסס את עצמו בחלוף השנים כארגון עצמאי, העומד בפני עצמו, והתנתק מהנהגת אל-קאעדה בשל חילוקי דעות עמה. הארגון התערב במלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה ואף הצליח להשתלט על חלקים ממדינה זו, בעיקר בצפון מזרח המדינה. אנשי דאעש הוציאו להורג את העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי, שהיה שבוי בסוריה מאז 2012. הם תיעדו את עריפת ראשו בסרטון שזעזע את העולם. ככל הנראה הם מחזיקים בשבי כמה אזרחים זרים נוספים. הארגון מונה בין 30 אלף ל-50 אלף לוחמים, רבים מהם אזרחים זרים שהצטרפו ללחימה בסוריה ובעיראק. בארה"ב מעריכים כי "דאעש" מרוויח מדי יום כ-3 מיליון דולרים ממכירת נפט וגז, הנובעים מהשטחים רבי הערך שאותם כבש.

דאעש, או "המדינה האיסלאמית" הוא ארגון סוני ג'יהאדיסטי, שעד לאחרונה כינה את עצמו בשם ISIL, כלומר "המדינה המוסלמית בעיראק ובלבנט" (אל-דולה אל-איסלאמיה פי עיראק ואל-שאם). בשנה האחרונה, הארגון הצליח לכבוש במהירות שטחים רבים, המשתרעים על כשליש משטח עיראק וכשליש משטחה של סוריה. ב-2015 התפשט הארגון גם לסיני ולצפון אפריקה. ארה"ב ואיראן מחמשות את הכוחות העיראקיים והכורדים הנאבקים בארגון. כוחות מארה"ב, מירדן וממדינות המפרץ מפציצים מהאוויר את אנשי הארגון בעיראק ובסוריה. מצרים תקפה את הארגון גם בלוב.

גרעינו של הארגון חוזר לשנת 2003, עם הקמתו על-ידי אבו מוסעב א-זרקאווי מיד לאחר פלישת האמריקנים לעיראק. זרקאווי חוסל בשנת 2008 בידי האמריקנים, שחיסלו, כשנתיים לאחר מכן, גם את יורשו, אבו איוב מסרי. מאז, מנהיג את הארגון אבו בכר אל-בגדאדי, שהכתיר את עצמו למנהיג הח'ליפות האיסלאמית החדשה של כל המוסלמים בעולם. בגדאדי נחשף לראשונה לציבור בעיר העיראקית מוסול, וקבע את בירתו בעיר הסורית רקה.

הארגון, שהיה בראשיתו שלוחה מקומית עיראקית של אל-קאעדה, ביסס את עצמו בחלוף השנים כארגון עצמאי, העומד בפני עצמו, והתנתק מהנהגת אל-קאעדה בשל חילוקי דעות עמה. הארגון התערב במלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה ואף הצליח להשתלט על חלקים ממדינה זו, בעיקר בצפון מזרח המדינה.

אנשי דאעש הוציאו להורג את העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי, שהיה שבוי בסוריה מאז 2012. הם תיעדו את עריפת ראשו בסרטון שזעזע את העולם. ככל הנראה הם מחזיקים בשבי כמה אזרחים זרים נוספים.

הארגון מונה בין 30 אלף ל-50 אלף לוחמים, רבים מהם אזרחים זרים שהצטרפו ללחימה בסוריה ובעיראק. בארה"ב מעריכים כי "דאעש" מרוויח מדי יום כ-3 מיליון דולרים ממכירת נפט וגז, הנובעים מהשטחים רבי הערך שאותם כבש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully