וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נושאים חמים

כניסת שבת, זמני הדלקת נרות ויציאת שבת - פרשת בהר | 24.5.2024

זמני כניסת ויציאת שבת בערים הגדולות בישראל, עדכון שבועי של זמני הדלקת נרות, כניסת שבת ויציאת שבת, 24.5.2024 ט״ז באייר פרשת בהר

פרשת בהר

בפרשת השבוע, פרשת בהר, אותה נקרא בשבת בבית הכנסת, התורה מזהירה אותנו לשמור את שנת השמיטה. כתוב בפסוק: "כִּי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ שַׁבָּת לַה'". האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו מסביר כי מצוות השמיטה חמורה וגדולה כי היא מסמנת לאדם שהוא רק אורח בעולם הזה.

וכך אמר הרב פינטו:

הנה דבר זה פלא גדול ביותר שמוצאים שעוון שמיטה הוא כמו שלוש עבירות שעליהם נאמר "יהרג ובל יעבור" הרי סוף כל סוף אינו אלא ביטול מצוות עשה ולא תעשה, ואין בה חיוב מיתה בידי אדם או בידי שמיים.

ומובא בפרשת השבוע "וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה בְּהַר סִינַי לֵאמֹר. דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם כִּי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ שַׁבָּת לַה'" (כה, א-ב) וברש"י מה עניין שמיטה אצל הר סיני והלא כל מצוות נאמרו מסיני. כל עניין השמיטה קשה ביותר, אנו מוצאים שבני ישראל הלכו לגלות בבל שבעים שנה, וחז"ל אומרים לנו שהשבעים שנה האלו היו כנגד זה שלא שמרו את השמיטה ורואים כמה העונש הקשה ביותר על שמיטה, שהמשנה באבות שמה את העונש והכובד של שמיטה כגילוי עריות ועבודה זרה. מה המהות והדבר החמור והקשה שיש בעוון השמיטה?

אז אפשר לבאר ולומר, מצאנו כשבני ישראל היו בגלות על הפסוק (איכה א, ז) "רָאוּהָ צָרִים שָׂחֲקוּ עַל מִשְׁבַּתֶּהָ" ומובא במדרש (איכה רבה א, לד) עַל שְׁמִטּוֹתֶיהָ. ורש"י פירש שהיו שובתים בגולה בשבתות וימים טובים, ושומטים בשביעית. והיו עובדי כוכבים משחקים עליהם ואומרים שוטים, בארצכם לא שמרתם ועכשיו בגולה תשמרון ע"כ. אם כך צריך לשאול מדוע בני ישראל שבתו שנות השמיטה בגלות, הרי בגלות לא צריכים לשבות, צריכים לשבות בארץ ישראל, כשנמצאים בארץ ישראל חייבים לשמוט אז למה שבתו בגולה?

אלא צריך לבאר ולומר יסוד גדול, כל מצוות השמיטה היא מצוה מהחשובות ומעיקרי התורה, כי השמיטה מלמדת אותנו שהאדם בא עירום לעולם, והולך עירום מהעולם, והכל שייך להקב"ה. הקב"ה אומר מתי לזרוע, הקב"ה אומר מתי לקצור והקב"ה אומר מתי לא לעשות כלום. כאשר האדם מתנהג בצורה הזו, הוא מראה ומחדיר בנפשו שהקב"ה הוא בעל הבית של העולם והוא קובע מה יעשה האדם ואיך יעשה האדם, האדם רק חי בעולם הזה בפרוזדור ומכין את עצמו לטרקלין. זו כל המהות של השמיטה, להראות ולסמן להחדיר בנפש האדם שהוא אורח בעולם הזה, ואם האדם מרגיש ויודע בנפשו שהוא אורח בעולם הזה, כל המצוות האחרות הן יותר קלות לו.

עוד על הפרשה >>

פרשת השבוע הקודמת - פרשת אמור
לפרשת השבוע הבאה - פרשת בחוקותי

ברכת הדלקת נרות

לאחר הדלקת הנרות עוצמת האישה את עיניה או מכסה אותן בידיה, מברכת ושוב מסתכלת בנרות.

"בָּרוּךְ אַתָּה יְיָ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם,
אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ
לְהַדְלִיק נֵר שֶׁל שַׁבָּת.

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, יְיָ אֱלֹהַי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, שֶׁתְּחוֹנֵן אוֹתִי וְאֶת אִישִׁי וְאֶת כֹּל קְרוֹבַי, וְתִתֶּן לָנוּ וּלְכָל יִשְׂרָאֵל חַיִּים טוֹבִים וַאֲרֻכִּים, וְתִזְכְּרֵנוּ בְּזִכְרוֹן טוֹבָה וּבְרָכָה, וְתִפְקְדֵנוּ בִּפְקֻדַּת יְשׁוּעָה וְרַחֲמִים, וְתַשְׁכֵּן שְׁכִינָתְךָ בֵּינֵינוּ, וְזַכֵּנוּ לְגַדֵּל בָּנִים וּבְנֵי בָנִים חֲכָמִים וּנְבוֹנִים אוֹהֲבֵי יְיָ, יִרְאֵי אֱלֹהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת זֶרַע קֹדֶשׁ, בַּיְיָ דְּבֵקִים וּמְאִירִים אֶת הָעוֹלָם בְּתּוֹרָה וּבְמַעֲשִׂים טוֹבִים וּבְכָל מְלֶאכֶת עֲבוֹדַת הַבּוֹרֵא. אָנָּא, שְׁמַע אֶת תְּחִנָּתִי בִּזְכוּת שָׂרָה וְרִבְקָה רָחֵל וְלֵאָה אִמּוֹתֵינוּ, וְהָאֵר נֵרֵנוּ שֶׁלֹּא יִכְבֶּה לְעוֹלָם וָעֶד, וְהָאֵר פָּנֶיךָ וְנִוָּשֵׁעָה. אָמֵן".

עוד בוואלה!

תפילת הדרך לרכב ולמטוס

לכתבה המלאה
נרות שבת (צילום: ShutterStock)

מתכון לחלה

אי אפשר לקיים ארוחת שבת מסורתית ללא חלה. תוכלו להכין חלה ביתית מחומרי גלם בסיסיים שיש לכם בבית. שלוש-ארבע שעות ומהתנור שלכם תפציע חלה ביתית טרייה וטעימה. המתכון שלפניכם הוא מתכון בסיסי - ואם לא תתעקשו להבריש את הבצק בביצה מלמעלה לפני האפייה, הוא אפילו טבעוני. כל שתצטרכו הוא קמח לבן, שמרים יבשים, סוכר, מלח ושמן.

המדריך לאפיית חלה לשבת >>

חלה טרייה וטעימה לשבת (צילום: ShutterStock)

סדר הפרשת חלה וברכות

הפרשת חלה מחולקת לשני שלבים: ברכת הפרשת החלה והפרשת חתיכת החלה מהעיסה ואמירת "הרי זו חלה".

1.
ברכת הפרשת החלה למנהג הספרדים:
בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹקֵֽינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ לְהַפְרִישׁ חַלָּה תְּרוּמָה.

ברכת הפרשת החלה למנהג האשכנזים:
בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹקֵֽינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ לְהַפְרִישׁ חַלָּה.
ויש הנוהגים לברך: בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹקֵֽינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ לְהַפְרִישׁ חַלָּה מִן הָעִיסָה.

2. יש לקחת חתיכה קטנה מן העיסה, להרים אותה באוויר ולומר: "הֲרֵי זוֹ חַלָּה".

ניתן לברך בזמן הכנת הלחם, כשמצווה זו מגינה ושומרת על האישה ועל כל בני ביתה מגזרות קשות ורעות.
בעת ניפוי הקמח יש לומר: "אנא ה' עזור לי להוציא את הרע, ועזור לי לעשות בירור בין הטוב לרע, ולהוציא את כל המשפטים וכל הדברים שלא מקדמים אותי בעבודת ה'. עזור לי לעשות בירור בין האסור למותר".
בעת הלישה יש לומר: "הריני באה להפריש חלה, אנא ה' עזור לי שיהיה לי רכות וגמישות בעבודת ה', שכל מי שיאכל מין הלחם שיצא מזה- תהיה לו בריאות הגוף והנפש לעבודת ה'. לכוון להכניס פנימה את מי שיצא מן הדרך ולהתפלל על תכונותיי ומידותיי הנצרכות לעבודת ה'".
בעת כיסוי הבצק יש לומר: "הריני באה להפריש חלה, אנא ה' עזור לי שיהיה בבצק הזה הברכה כמו שברכת את עיסות אימותנו הקדושות שרה, רבקה רחל ולאה. ותן לנו פרנסה טובה אושר ושמחה ברכה בכל מעשה ידינו ושכל מי שיאכל מהלחם יתקרב אליך ותפתח לבו לעבודת ה' ושנרצה רק אותך".

לפני ההפרשה יש לברך:
"(הריני באה להפריש חלה) יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שבזכות מצווה זו ובזכות הפרשת התרומה יתוקן עוון חוה אם כל חי שסבבה מיתתו לאדם הראשון שהוא עיסתו של עולם ובזכות מצווה זו תבטל המוות מן העולם ותמחה דמעה מעל פנים ותשלח ברכה בביתנו אמן כן יהיה רצון. וכן יהי רצון מלפניך שתברך עיסותינו כמו ששלחת בה ברכה בעיסות אימותינו שרה, רבקה, רחל ולאה ויקוים בנו הפסוק "ראשית עריסותיכם תתנו לכהן להניח ברכה אל ביתך" אמן כן יהי רצון.
הריני באה לקיים מצות הפרשת חלה לתקן שורשה במקום עליון לעשות נחת רוח ליוצרנו ולעשות רצון בוראנו.
ויהי נועם ה' א- להינו עלינו ומעשה ידינו כוננה עלינו ומעשה ידינו כוננהו".

לאחר ההפרשה יש לברך:
"יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שהמצווה של הפרשת חלה תחשב כאילו קיימתיה בכל פרטיה ודקדוקיה, ותחשב הרמת החלה שאנו מרימים כמו הקרבן שהוקרב על המזבח שהתקבל ברצון, וכמו שלפנים הייתה החלה נתונה לכהן והייתה זו לכפרת עוונות, כך תהיה לכפרת עוונותיי ואז אהיה כאילו נולדתי מחדש נקייה מחטא ועוון ואוכל לקיים מצוות שבת קודש והימים הטובים עם בעלי להיות ניזונים מקדושת הימים האלה ומהשפעתה של מצוות חלה כאילו נתתי מעשר, וכשם שהנני מקיימת מצוות חלה בכל הלב, כך יתעוררו רחמיו של הקב"ה לשומרני מצער וממכאובים כל הימים. אמן".

הדלקת נרות שבת

 • מקובל שהאשכנזים קודם מדליקים את הנרות על הפמוטים ואז מכסים את העיניים ומברכים. הספרדים קודם מברכים ורק אחר כך מדליקים.
  זמני כניסת ויציאת השבת, הדלקת נרות ופרשת השבוע. ShutterStock
  בהדלקת נרות שבת מקובל לכסות את העיניים ולברך
 • "הדלקת נרות שבת היא אולי הסממן הכי מוכר ונפוץ של השבת היהודית. אם תחשבו על סרט או תמונה יהודית מיד תדמיינו נרות שבת על אדן החלון. ההלכה אומרת שמצוות הדלקת נרות שבת חשובה כל כך, עד שאם אדם עומד בפני ברירה האם לקנות יין לקידוש או נר לשבת - עדיף שידליק נר מאשר שיהדר בקידוש על יין. ומי שאין לו בכלל כסף, "יחזר על הפתחים" ויבקש נדבות כדי שיוכל לקיים את המצווה. מכך נוכל ללמוד עד כמה מצוות הדלקת הנרות היא חלק מרכזי ממצוות השבת.

  יש כמה סיבות למצווה הזו:
  כבוד השבת - להאיר את הבית באור נרות.
  עונג שבת - שבת חייבים ליהנות ולהתענג.
  שלום בית - הדלקת הנרות בערב שבת נועדה להשרות בבית אווירה רגועה ונינוחה.
  נרות שבת. ShutterStock
  הדלקת נקות שבת היא הסממן המוכר והנפוץ ביותר של השבת היהודית
 • מקובל להדליק שני נרות שבת אבל אפשר להדליק גם נר אחד. הסיבה המרכזית להדלקת שני נרות לכבוד השבת היא הציווי על השבת מופיע בעשרת הדברות, הכתובים פעמיים בתורה. בפעם הראשונה, בספר שמות, נאמר, "זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ".2 ציווי זה מקיף את כל המצוות הקשורות לציון קדושת השבת. בפעם השנייה, בספר דברים, הציווי הוא, "שָׁמוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ" ולכן כדי לייצג את שני ההיבטים שבקיום מצוות השבת, נהוג להדליק שני נרות - האחד כנגד "זכור", והשני כנגד "שמור".
  נרות שבת - כל מה שצריך לדעת. ShutterStock
  מקובל להדליק שני נרות שבת אבל אפשר להדליק גם נר אחד
 • מצוות הדלקת נר שבת היא לא מצווה רק לנשים, היא חלה על גברים בדיוק כמו על נשים. לכן, אם אין אישה בבית - הגבר חייב להדליק את נרות השבת. הסבר הפשוט לכך הוא שהאישה נמצאת בבית יותר והיא למעשה מנהלת הבית ולכן מסרו לה את האחריות להדלקת הנרות בבית.
  הדלקת נרות שבת. ShutterStock
  מקובל לחשוב שהדלקת נרות שבת היא מצווה של האישה בלבד, אך זה לא מדויק

מתכון לשבת: תבשיל דגים בסגנון הודי

בין כל המתכונים הקיימים לשבת, יש אחד שאתם חייבים לנסות: תבשיל דגים בסגנון הודי.

מי לא אוהב דגים לשבת? אבל דגים כאלה כנראה עוד לא טעמתם ואם אתם מגדירים את עצמכם חובבי אוכל צבעוני ומתובל, אתם הולכים להתאהב בסיר הדגים של הילה אלפרט ובגדול.

אלפרט, ששומרת היטב את כל הסודות שלימדה אותה רינה פושקרנה ממסעדת טנדורי המיתולוגית, רוקחת בהשראתה תבשיל ססגוני ועשיר בתבלינים וטעמים, לתוכו היא מכניסה נתחים של מוסר טרי, שמצטרף לחגיגה הבוליוודית.

למתכון המלא >>

לעוד מתכונים לשבת >>

עוד בוואלה!

שלל מתכונים כשרים לארוחת שבת

לכתבה המלאה
מוסר בסגנון הודי של הילה אלפרט (צילום: ערוץ האוכל, באדיבות ערוץ האוכל)
רכבת ישראל (צילום: אתר רשמי, Cloudview שבתאי טל)

זמני נסיעות באוטובוסים בסוף השבוע:

נוע תנוע: קווים פעילים בשישי-שבת תחת "נעים בסופ"ש". לפרטים >>

חיפוש אוטובוסים בסוף השבוע דרך אתר משרד התחבורה >>

טיול לשבת: נחל סעדיה שבצומת הצ'ק פוסט בחיפה - הנחל המפתיע בישראל

הוא נחשב לאחרון הנחלים העירוניים שעוד זורמים בו מים צלולים, ועם זאת תוכניות בנייה מאיימות להרוס אותו. נחל סעדיה שבצומת הצ'ק פוסט בחיפה הוא פנינת טבע אחרונה ומפתיעה, שכנראה פסחתם מעליה עם הרכב. הזדמנות לטבילה והצלה.

לכל הפרטים לחצו כאן >>

לעוד המלצות לטיולים בארץ בשבת לחצו כאן >>

נחל סעדיה (צילום: החברה להגנת הטבע, קוסטה גרישקוב)

מזל החודש: תאומים

תחזית מזל תאומים - 21.06 - 21.05

התאומים שייך למזלות האוויר השכלתניים ולקבוצת המזלות המשתנים. בקבוצה זו המזלות מעבירים אנרגיה ממקום למקום, וחברי הקבוצה נוטים להשתנות לשנות הרגלים. מזל התאומים הוא השלישי בגלגל המזלות. אחרי הלידה בטלה והאוכל בשור - בתאומים התינוק לומד לדבר. הבעיה רק שלפעמים הוא לא סותם את הפה.

מזל תאומים נשלט על ידי מרקורי - השליח מהמיתולוגיה היוונית, שתמיד נמצא בשליחות כלשהי. ואכן, נושא התקשורת חשוב מאוד לתאומים. זה מזל שכל הזמן חייב להזיז אנרגיה, פיזית או מילולית. הראש שלו עובד והרבה, אבל המחשבות שלו לא תמיד ממוקדות. הוא עסוק מאוד בלאסוף אינפורמציה ולהעביר אותה הלאה, כדי לפנות מקום לאינפורמציה חדשה. אולי משום כך התאומים נחשב למזל אינטליגנטי ביותר, שקולט במהירות הבזק כל דבר חדש ומיישם אותו במהירות (או מעביר אותו הלאה).

התאומים גם אלוף בלימוד שפות ודרכי ביטוי. אין פלא שהמצרך החביב עליו הוא מילים, וכמה שיותר -יותר טוב. התאומים אלופים בלשכנע, ונחשבים לאנשי המכירות הטובים ביותר, גם של עצמם. הבעיה העיקרית שלהם היא שהם משתעממים מהר. אם קשה לך לעניין אותם - אולי כדאי לא ליצור אתם קשר מלכתחילה.

מעברו של יופיטר, כוכב השפע, למזל שלכם בחודש מאי 2024 יביא שנה מעולה לנושאים הקשורים להתפתחות האישית שלכם. זהו זמן טוב לקחת יוזמות מחודשות ולממש חלומות. יופיטר עוזר למי שעוזר לעצמו. זהו זמן לתרום לקהילה ולאלה שסביבכם, להקרין אופטימיות, לשנות לבוש והתנהגות, ו...לשמור על תזונה בריאה, כי יופיטר עוסק בהרחבת ה"אני", בהרחבת אזורי הפעולה שלנו, אבל גם הרחבת הכרס באכילת יתר אופטימית, בעיקר כשזה מגיע למתוקים.

זהו זמן להעז ולבדוק את הגבולות שלכם, להתעניין בנושאים שלא הכרתם ולהכיר אנשים מאזורי פעולה אחרים, ליצור לכם ידידים חדשים ושמחים ולנסוע יותר לחו"ל כדי להרחיב תודעה.

תחזית יומית ושנתית למזל תואמים >>
לצפייה בשאר המזלות >>

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully