וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נושאים חמים

כניסת שבת, זמני הדלקת נרות ויציאת שבת באילת והסביבה - פרשת בהר | 24.5.2024

זמני כניסת ויציאת שבת באילת והסביבה, עדכון שבועי של זמני הדלקת נרות, כניסת שבת ויציאת שבת, 24.5.2024 ט״ז באייר פרשת בהר

כניסת שבת באילת:

כניסת השבת: 19:01
יציאת השבת: 20:12

בתי כנסת בעיר:

בית הכנסת "מגן אברהם"
כתובת: שכונת גנים א, אילת
טלפון: 08-6372455
בית כנסת "גאולי תימן"
כתובת: שדרות התמרים 54, אילת
טלפון: 052-889086
בית הכנסת "אליהו הנביא"
כתובת: שדרות התמרים, אילת
טלפון: 08-6333239
בית הכנסת "שערי צדק"
כתובת: שור 885, אילת
בית כנסת היכל שלמה
כתובת: משעול הדס 6, אילת

פרשת בהר

בפרשת השבוע, פרשת בהר, אותה נקרא בשבת בבית הכנסת, התורה מזהירה אותנו לשמור את שנת השמיטה. כתוב בפסוק: "כִּי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ שַׁבָּת לַה'". האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו מסביר כי מצוות השמיטה חמורה וגדולה כי היא מסמנת לאדם שהוא רק אורח בעולם הזה.

וכך אמר הרב פינטו:

הנה דבר זה פלא גדול ביותר שמוצאים שעוון שמיטה הוא כמו שלוש עבירות שעליהם נאמר "יהרג ובל יעבור" הרי סוף כל סוף אינו אלא ביטול מצוות עשה ולא תעשה, ואין בה חיוב מיתה בידי אדם או בידי שמיים.

ומובא בפרשת השבוע "וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה בְּהַר סִינַי לֵאמֹר. דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם כִּי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ שַׁבָּת לַה'" (כה, א-ב) וברש"י מה עניין שמיטה אצל הר סיני והלא כל מצוות נאמרו מסיני. כל עניין השמיטה קשה ביותר, אנו מוצאים שבני ישראל הלכו לגלות בבל שבעים שנה, וחז"ל אומרים לנו שהשבעים שנה האלו היו כנגד זה שלא שמרו את השמיטה ורואים כמה העונש הקשה ביותר על שמיטה, שהמשנה באבות שמה את העונש והכובד של שמיטה כגילוי עריות ועבודה זרה. מה המהות והדבר החמור והקשה שיש בעוון השמיטה?

אז אפשר לבאר ולומר, מצאנו כשבני ישראל היו בגלות על הפסוק (איכה א, ז) "רָאוּהָ צָרִים שָׂחֲקוּ עַל מִשְׁבַּתֶּהָ" ומובא במדרש (איכה רבה א, לד) עַל שְׁמִטּוֹתֶיהָ. ורש"י פירש שהיו שובתים בגולה בשבתות וימים טובים, ושומטים בשביעית. והיו עובדי כוכבים משחקים עליהם ואומרים שוטים, בארצכם לא שמרתם ועכשיו בגולה תשמרון ע"כ. אם כך צריך לשאול מדוע בני ישראל שבתו שנות השמיטה בגלות, הרי בגלות לא צריכים לשבות, צריכים לשבות בארץ ישראל, כשנמצאים בארץ ישראל חייבים לשמוט אז למה שבתו בגולה?

אלא צריך לבאר ולומר יסוד גדול, כל מצוות השמיטה היא מצוה מהחשובות ומעיקרי התורה, כי השמיטה מלמדת אותנו שהאדם בא עירום לעולם, והולך עירום מהעולם, והכל שייך להקב"ה. הקב"ה אומר מתי לזרוע, הקב"ה אומר מתי לקצור והקב"ה אומר מתי לא לעשות כלום. כאשר האדם מתנהג בצורה הזו, הוא מראה ומחדיר בנפשו שהקב"ה הוא בעל הבית של העולם והוא קובע מה יעשה האדם ואיך יעשה האדם, האדם רק חי בעולם הזה בפרוזדור ומכין את עצמו לטרקלין. זו כל המהות של השמיטה, להראות ולסמן להחדיר בנפש האדם שהוא אורח בעולם הזה, ואם האדם מרגיש ויודע בנפשו שהוא אורח בעולם הזה, כל המצוות האחרות הן יותר קלות לו.

עוד על הפרשה >>

פרשת השבוע הקודמת - פרשת אמור
לפרשת השבוע הבאה - פרשת בחוקותי

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully