איום דאעש

תמונת ניצחון: תיעוד לוויין חושף את ההרס בעיר ששוחררה מדאעש

כמה חודשים לאחר שצבא עיראק השתלט על העיר רמאדי, בסיוע כוחות הקואליציה האמריקנית, התבררו ממדי ההרס שנגרמו מהמבצע הצבאי לשחרורה. יותר מ-3,000 מבנים נהרסו ומאות כבישים אינם בשימוש

אי-פי
05/05/2016
צילום: רויטרס, עריכה: מתן חדד

(תיעוד: המבצע לשחרור רמאדי, חודש דצמבר)

העיר רמאדי שוחררה על ידי צבא עיראק בסוף חודש ינואר, לאחר כחצי שנה שהייתה תחת שליטת ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש). תמונות לוויין שפרסמו היום סוכנות הידיעות האמריקנית אי-פי וחברת "DigitalGlobe" מבהירות את ממדי ההרס שהביאו מאמצי שחרור העיר, בלחימה בשטח ובהפצצה אווירית של כוחות הקואליציה בהובלת ארצות הברית.

בתיעוד ניצן לראות יותר מ-3,000 מבנים וכ-400 דרכים, כבישים וגשרים שניזוקו או נהרסו לחלוטין בין חודש מאי 2015 – אז השתלטו לוחמי דאעש על העיר – ל-22 בינואר, אז השתלטו עליה כוחות הצבא העיראקי. מרביתם של מיליון התושבים בעיר ברחו ממנה, ועדיין לא מסוגלים לשוב אליה בשל ההרס הרב.

עוד בוואלה! NEWS:
בישראל מעריכים: אובמה נערך לרסק את הנהגת דאעש עד תום כהונתו
עיראק: דאעש הרג חייל אמריקני במתקפה נרחבת בצפון המדינה
המשבר בעיראק: המפגינים עזבו את הפרלמנט - אך המחאה נמשכת

"כל מה שנשאר זה הריסות". תיעוד מבנים שנהרסו ברמאדי(צילום: AP)

בכיכר חאג'י זיאד המרכזית לא נותר אף פסל עומד, והמבנים סביב לו נהרסו כליל. מכתשים קטנים מופיעים בפינות הרחוב, זכר להפצצות האוויריות של המטוסים האמריקניים והעיראקיים. כביש הכניסה לעיר השוקקת בעבר הרוס לחלוטין, וקירות הבניינים באזורי המגורים מחוררים. במהלך הלחימה לשחרור העיר מידי דאעש, כ-800 אזרחים נהרגו.

"כל מה שנשאר זה הריסות", אמר מוחמד חוסיין, מפקד אחד מכוחות הצבא הראשונים שנכנסו לעיר. "אי אפשר לעשות כלום עם הריסות", הבהיר. לאחר שובם של כמה אלפים מתושבי העיר לרמאדי בסוף חודש ינואר ובתחילת פברואר, נאסר על תושבים נוספים לשוב, מכיוון שמטעני חבלה ומוקשים שהוטמנו על ידי אנשי דאעש המשיכו לפגוע באזרחים. עד לחודש שעבר, נוטרלו המטענים על פני שטח של קילומטר רבוע אחד בלבד.

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על מין לא מספק: הסוד לשיפור כעת במבצע

מוגש מטעם "גברא"
"הם יודעים שהם לא יכולים להפוך את מוסול למגרש חנייה". הכביש הראשי הושמד(צילום: AP)

כעת, עם הניסיונות הדומים להשתלט על העיר מוסול, השנייה בגודלה בעיראק שמוחזקת בידי דאעש כבר כשנתיים, ברור כי הגישה חייבת להשתנות. "הם יודעים שהם לא יכולים להפוך את מוסול למגרש חנייה", הבהיר גורם דיפלומטי מערבי בבגדאד, שהשתתף בפגישות רבות עם גורמים ביטחוניים בצבא עיראק ובכוחות הקואליציה.

תיעוד ההריסות ברמאדי(צילום: AP)
תיעוד ההריסות ברמאדי(צילום: AP)
תיעוד ההריסות ברמאדי(צילום: AP)
תיעוד ההריסות ברמאדי(צילום: AP)
תיעוד ההריסות ברמאדי(צילום: AP)
תיעוד ההריסות ברמאדי(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully