וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קלאסיקו בלי קהל: נאום נתניהו באו"ם הוכיח שהוא איבד את הטאץ' הבינלאומי שלו

בן כספית

24.9.2023 / 8:00

הנאום באו"ם היה מנוסח לתלפיות, אבל חסר אמינות. מי שנחשב פעם ל"ליגה אחרת", נתפס כמי שאיש לא מאמין למילה שיוצאת מפיו. גם תפיסת המציאות בנאום היתה מופרכת: מי שאחראי לכך שאיראן היא מדינת סף גרעינית, הוא נתניהו עצמו. בערב יום כיפור, הגיע הזמן שיעשה חשבון נפש

בוידאו: נתניהו באו"ם: אנחנו על סף שלום בין ישראל לסעודיה, אסור שלפלסטינים יהיה וטו/אתר האו"ם

רגע קטן אחד מגלם את הפרדוקס כולו: הרגע בו עלה ראש ממשלת ישראל לשאת עוד נאום היסטורי, חוצב להבות וחזונות, בפני העצרת (הריקה) של האו"ם. באותה דקה, בעוד ראשו של בנימין נתניהו מפליג בשמיים, בוססו רגליו במי אפסיים. באותה דקה צייץ מחדש בנו, יאיר, פוסט שקורא לשחרורו של הרוצח עמירם בן-אוליאל. טרוריסט יהודי שהשחיל בקבוק תבערה לתוך חדר שינה בו נמה את שנתה משפחה פלסטינית ושרף אב, אם ותינוק בן שנה וחצי, בעודם בחיים. כנראה הבן לא ראה את ההוראה שיצאה לפני כמה ימים לצבא השופרות, למהר להתנער מהקפיין המחריד לשחרורו של הרוצח. לבן יש חיים משלו, הוא הרי לא מזיע איתנו בלבנט. השאלה היא, מי כאן הזנב מי הכלב ומי מתעורר עם הפרעושים.

נאום רה"מ בנימין נתניהו בעצרת האו"ם, 22 בספטמבר 2023. רויטרס
ראשו מפליג בשמיים, רגליו במי אפסיים. בנימין נתניהו באו"ם, 21 בספטמבר 2023/רויטרס

מדובר בטרגדיה. נאומו של נתניהו היה, כרגיל, מנוסח היטב ובנוי לתלפיות. לנתניהו לא חסרה יכולת. מה ששלו, שלו. מה שחסר לו, זה רצון. ביד אחת הוא עוסק בשלום עולמי, בהסכם הסטורי עם סעודיה, בבינה מלאכותית ושאר ענייני העולם הגדול. ביד השניה הוא מתבוסס יחד עם קיצוני הקיצונים, מתחזק קואליציה של מטורללים שחלק לא קטן ממנה קורא עכשיו לעשית "צדק" עם רוצח מתועב. ביד אחת הוא מבטיח לאמריקאים ולסעודים הרים וגבעות, ביד השניה הוא מרקד עם נערי הגבעות. בבוקר הוא מנהל מו"מ עם מוחמד בן סלמן, בערב הוא מתרפס ומתנצל בפני כל גברתן.

הבעיה בנאומו של נתניהו היתה שעם כל הכבוד לאיכות, יש כאן בעיה של אמינות. בשלב הזה של הקריירה שלו, נאומיו של נתניהו נתפסים גם בזירה הבינלאומית כנאומי סרק. איש לא מאמין למילה אחת היוצאת מפיו. ראש ממשלת ישראל, מי שנחשב פעם ל"ליגה אחרת" גם במונחים בינלאומיים, נאם ביום שישי מולם אולם ריק, בין ראש ממשלת צפון מקדוניה לראש ממשלת מאוריציוס. אפילו השגרירה האמריקאית לא הטריחה את עצמה (אם כי, באולם כן ישבה נציגה סעודית).

תארו לעצמכם קלאסיקו בין ריאל לברצלונה, בלי קהל. נתניהו 2023 איבד את הטאץ' הבינלאומי שלו. אם וכאשר הוא יביא הסכם עם סעודיה, זה יהיה בחסדם של האמריקאים ובהתאם לרצונם הטוב של הסעודים. נתניהו יהיה צד ג', שייהנה מההפקר. חובה להדגיש כאן: שיהיה, מצידי, צד ד', או צד ש'. מותר ליהנות מההפקר. כמו שהסכמי אברהם היו ברירת המחדל לסיפוח, כך גם העניין הסעודי יהיה תוצר לוואי של מפגש אינטרסים אמריקאי-סעודי.

עוד בוואלה!

נאום נתניהו: בקרוב ייאלץ ראש הממשלה לבחור בין הברכה לקללה

לכתבה המלאה
ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח פגישתו עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, במלון Intercontinental בניו יורק.. אבי אוחיון, לשכת העיתונות הממשלתית
בערב הוא מתרפס בפני כל גברתן. נתניהו בפגישה עם ביידן/לשכת העיתונות הממשלתית, אבי אוחיון

ועדיין, מדובר בהסכם היסטורי משנה מציאות שכולנו צריכים לברך עליו. ההסכם הזה יירשם גם על שמו של נתניהו. מצד שני, הוא יהפוך אותו למנהיג הראשון בהסטוריה שיוכל להצהיר שהוא אביהן של שתי פצצות גרעין: האיראנית, והסעודית.

הקהל שכן נאסף בזמן נאום נתניהו, לא היה הקהל של נתניהו. זה היה "קהל חוץ" שעודד את הקבוצה היריבה. אלפי מפגינים עמדו שם עם דגלי ישראל והפכו את כיכר דאג המרשלג לגירסה הניו-יורקית של קפלן. היו שם ישראלים ויהודים, כאלה שבאו מהארץ ורבים שנאספו מכל קצווי ארצות הברית. כפי שהקים בישראל מחנה ליברלי חוצה מגזרים וזהויות, כך הצליח נתניהו לאחד גם את יהודי אמריקה. למעט החרדים והחב"דניקים, כמעט כולם נגדו. מי שמכיר את היהדות האמריקאית מבין את גודל השעה. מנהיגיהם של יהודי ארה"ב נחשפו לפני יומיים גם לאווירה החמה במשפחת נתניהו, כשספגו "שטיפה" מצלצלת מהרעיה, על כי העזו לשתוק לנוכח רצח האופי שעושים לה ולילדיה. כן, זה דיווח אמיתי.

מילה על זעקתם של הביביסטים שאסור להפגין נגד ראש ממשלה בחו"ל. גם אם נתעלם מאין ספור הדוגמאות בהן נתניהו עצמו ביקר את הממשלה בחו"ל, ובאנגלית, באלף ואחת דרכים ותצורות. וגם אם נתעלם מההפגנות הגדולות של תומכיו נגד ראש הממשלה שרון, כשהיה בחו"ל, ונגד ראש הממשלה אולמרט, כשהיה בחו"ל. וגם אם נתעלם מהציטוטים של נתניהו עצמו, שמסביר בכשרון רב שהאופוזיציה צריכה להסביר את עמדותיה גם בחו"ל, אפשר תמיד לזכור שנתניהו מתעקש לא לדבר עם הישראלים בשפתם ולא מתראיין לתקשורת הישראלית. הוא כנראה חושש שלא כולם יישרו קו עם הראיונות שהוא מעניק לערוץ 14. ובכן, מי שמתראיין רק לתקשורת בחו"ל, שלא יתלונן כשמוחים נגדו בחו"ל.

הפגנות לקראת נאום רה"מ בנימין נתניהו בעצרת האו"ם, 22 בספטמבר 2023. ללא, אתר רשמי
הקהל מעודד את הקבוצה היריבה. הפגנה נגד נתניהו מול האו"ם/אתר רשמי, ללא

בואו נחזור לנאום. כדי להבין עד כמה מופרכת תפיסת המציאות הנוכחית של נתניהו, בואו ננתח את המשפט הזה, שלקוח מהטקסט עצמו:

"לפני שמונה שנים מדינות המערב הבטיחו שאם איראן תפר את ההסכם הסנקציות יחזרו. ובכן, איראן מפרה את ההסכם אבל הסנקציות לא חזרו".

כשאתה שומע משפט כזה, אתה תוהה על מידת כשירותו של האיש. הרי הוא מכיר את העובדות והפרטים, ועדיין מרשה לעצמו לשקר. האמת היא כזו: איראן קיימה את כל המחוייבויות שלה בהסכם הגרעין. קלה כחמורה. זו היתה קביעתם של כל שירותי הביון המערביים, כולל המוסד. זו היתה קביעתם של פקחי האו"ם שפיקחו על ההסכם צמוד ומקרוב. אלא שאז החליטו נתניהו והגאון שלצידו, רון דרמר, לשכנע את הנשיא טראמפ לצאת מההסכם. טראמפ יצא. מאותו רגע, לא היתה איראן חייבת לכבד את ההסכם. למה שתכבד אותו? האמריקאים החזירו את הסנקציות ואף הגבירו אותן. אם איראן לא מקבלת את התמורה, למה שתספק את הסחורה?

במילים אחרות, מי שגרם לכך שאיראן מפרה את ההסכם והעולם שותק, זה נתניהו. הוא אבי הפצצה האיראנית. בזכותו, הם כבר מדינת סף. והכי מדהים, זה שהוא גם בא עכשיו בטענות.

מצד שני, היה בנאומו גם רמז לכך שהוא כן מכיר במציאות. המשפט הבא מוכיח זאת: "ככל שאני ראש ממשלת ישראל, אעשה הכל כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

מדובר בשינוי בולט של דרך הניסוח: עד היום, הוא הצהיר אין ספור פעמים שאיראן לא תהיה גרעינית, נקודה. עכשיו הוא מסייג את זה. "ככל שאני", או "אעשה הכל". נתניהו השלים עם תבוסתו בזירה האיראנית. כל מה שנשאר לו לעשות, זה למצוא את מי להאשים. תסמכו עליו, בזה הוא מצויין.

נשיא איראן איברהים ראיסי בטקס חשיפת טילים בליסטיים בטהראן, 22 באוגוסט 2023. רויטרס, עיבוד תמונה
נתניהו הוא אבי הפצצה האיראנית. נשיא איראן איברהים ראיסי בטקס חשיפת טילים בליסטיים/עיבוד תמונה, רויטרס

חלש ומרוט

מי שמתבונן בו מקרוב, מבין כמה נחלש. המעידות הקטנות הולכות ומתרבות: הוא דיבר על "איום גרעיני אמין" שצריך להפעיל על איראן, במקום "איום צבאי". הוא לא הצליח ללוש ולתמרן את מראייניו בתקשורת הזה, כפי שנהג בעבר. להיפך, הם לשו ותמרנו אותו. הוא נראה חלש ומרוט, הוא מרבה להשתעל ומקורות בפמליה מדווחים שהוא עבד יותר מדי, שההחלטה להתראיין לכלי תקשורת אמריקאיים היתה טעות, שמצב הרוח בשפל והמחאה, שדולקת בעקבותיו גם לכאן, ממררת את שנתו ולילותיו.

האתנחתא הקומית במהלך הביקור, שייכת לראיון שהעניק לסי.אן.אן. אחרי שהתחמק במשך שתי דקות מלהגיד שהוא יציית לפסיקת בג"ץ, הוא נשאל על המחוות לפלסטינים ועל הסיכוי ששותפיו הקואליציוניים מימין יסכימו. השאלה היא, ענה נתניהו, לא אם הם יסכימו. השאלה היא האם אני אסכים. אני מניח שהוא שכח לרגע שהוא כבר לא הכלב. הוא הזנב. הוא בן ערובה של אותם שותפים בהם זילזל במהלך הראיון. יכול להיות שבנה על זה שהראיון שודר בשבת ותיכף אחריה יפרוץ לחיינו יום כיפור. כך או אחרת, אני מעריך שגם הפעם הוא ייאלץ למהר ולהבהיר את דבריו, פן הפריץ בן-גביר או הגביר סמוטריץ' יקראו אותו לסדר. זה לא הם שתלויים בו. זה הוא שתלוי בהם.

ערב יום כיפור, ראוי שנתניהו יעשה חשבון נפש. אין צורך להבהל, זה לא חשבון שמצריך כרטיס אשראי. זה חשבון נפש מוסרי אמיתי. הבט במדינה שאתה עומד בראשה, מר נתניהו. כשאתה בניו-יורק, עוטף עזה חוזר לבעור. הטרור גואה. מעשי הרצח בתוך ישראל שוברים שיאים. המשילות נעלמה מזמן. הכלכלה בשפל. הדולר ממריא רק בישראל. השקל קורס. ההייטק מתמוסס. טובי המוחות מחפשים את עתידם בחו"ל. צה"ל במשבר עמוק, שרק התחיל. החברה הישראלית מתפרקת לגורמיה. אין תחום אחד בו הצלחת לשפר במשהו את המצב. להיפך. אתה מדהיר מדינה שהיתה סיפור הצלחה עצום, לתוך קיר בטון. אתה לא רואה את זה? אתה לא שומע את זה? מה אתה אומר לעצמך? איך אתה מסביר את כל זה לעצמך?

ביום הדין, מר נתניהו, לא תוכל להפיל את זה על יריב לוין. אפילו לא על שמחה רוטמן. גם בן-גביר וסמוטריץ' לא יהיו שם, כשייגזר דינך ההסטורי. אתה תהיה שם לבדך. בפעם הראשונה לא תוכל להאשים אף אחד אחר. זה אתה, וגורלך. וגורלנו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully