וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בכיכרות, על גשרים ובשיירות רכבים: הפגנות נגד נתניהו ברחבי הארץ

אלפים מפגינים בשורת מוקדים נגד ראש הממשלה והשחיתות השלטונית, כשמאות מהם הפגינו וצעדו ברחובות ת"א. "יוצאים למחות בדרישה להחזיר את הדמוקרטיה למסלולה", מסרו המארגנים. חלק מהמפגינים טענו כי רכב האיץ לעברם. שלב ההוכחות במשפט רה"מ עשוי להידחות עקב בקשת סנגוריו

בווידאו: הפגנות הדגלים השחורים ברחבי הארץ/צילום: יותם רונן, עריכה: אסף דרורי

אלפי בני אדם מפגינים הערב (חמישי) בשורת מפגני מחאה ביותר מ-1,000 צמתים, גשרים וכיכרות ברחבי הארץ, במחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והשחיתות השלטונית. בין יתר האירועים, מתקיימת הפגנה שהחלה בכיכר רבין משם המשיכה לכיכר הבימה, ולצעדה ברחובות תל אביב. ההפגנות אורגנו במספר רב של מקומות, בשל ההגבלות לקיום הפגנות שאישרה אמש הממשלה.

לטענת המפגינים, במהלך הצעדה נסע רכב במהירות לעבר הצועדים ברחוב מנחם בגין בתל אביב. שתי מפגינות נפגעו מהרכב וחטפו מכות יבשות. המפגינים הוסיפו כי המשטרה נותרה אדישה לאירוע וכי המכונית הפוגעת ברחה באור אדום ממקום האירוע.

"אני לא מאמינה שאנשים מפחדים מהקורונה ולא ממה שקורה בפוליטיקה", אמרה נועה מתל אביב, שביקשה להזדהות רק בשמה הפרטי. "מחלה שמתו ממנה אלף איש בארץ נראית לי פחות מסוכנת ממה שביבי עושה", הוסיפה. לדבריה, "אני לא מבינה איך יש מישהו אחד שיש לו עסק במדינה שלא מפגין היום. איך יש מישהו עם בית קפה סגור, או בר סגור, או מספרה סגורה שלא נמצא פה היום".

הפגנת הדגלים השחורים נגד רה"מ, נתניהו בכיכר הבימה, ת"א 1 באוקטובר 2020. ראובן קסטרו
"להחזיר את הדמוקרטיה למסלולה". מפגינים בכיכר הבימה בת"א, הערב/ראובן קסטרו

נועה, שהקפידה לעטות מסכה גם על האף, הבהירה כי היא מתכוונת לשמור על מגבלות ההפגנה - אך לא תוותר על המחאה. "שמתי שלט במרפסת שלי ואני אפגין כמו משוגעת מחוץ לבית שלי על המדרכה. אין דבר כזה שאסור להפגין".

בארגון הדגלים השחורים, מיוזמי המחאות הערב, מסרו כי "רבבות רבות של ישראלים יוצאים למחות ברחבי הארץ בדרישה להחזיר את הדמוקרטיה למסלולה ולהחיות את הכלכלה, שמתרסקת בגלל הכישלון הניהולי שנקרא נתניהו". בארגון הוסיפו כי "בשנה האחרונה מדינת ישראל עוברת תהליך שבו עוברות סמכויות מהכנסת לממשלה ולעומד בראשה, המשטרה מבצעת חקירות הפחדה ונוקטת באלימות קשה. מרגלים אחרי אזרחים באמצעות שב"כ ונאשם בפלילים בתפקיד ראש הממשלה מגביל את זכות ההפגנה".

פעילי תנועת "דרכנו" החלו להקרין מהערב את מספר המתים המתעדכן מקורונה, בסביבת מעון ראש הממשלה בירושלים. בארגון מסרו כי המספר המתעדכן יצטרף לדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת כישלון ניהול המשבר באופן מידי. בנוסף לכך, יושמעו בכיכר דבריו של נתניהו, לפיהם "ראש ממשלה השקוע עד צוואר בחקירות אין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים גורליים, כי קיים חשש אמיתי שהוא יכריע על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות שלו, ולא לפי האינטרס הלאומי".

עוד בוואלה!

כשציות הופך למחאה: המפגינים בבלפור עשו הכול כדי למנוע מנתניהו תמונת ניצחון

לכתבה המלאה
הדגלים השחורים מציגים את ספירת קורבנות הקורנה בבלפור 1 באוקטובר 2020. הדגלים השחורים, אתר רשמי
"הכישלון הגדול ביותר מאז קום המדינה". ספירת קורבנות הקורנה בבלפור/אתר רשמי, הדגלים השחורים

מנכ"ל התנועה יאיר יאיא פינק אמר כי "ניהול משבר הקורונה על ידי ראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום חמורים הוא הכישלון הגדול ביותר מאז קום המדינה, ואופן ההתנהלות בזמן המשבר מוכיח את עוצמת הבעייתיות שבעניין". לדבריו, "זאת הסיבה שאנו דורשים הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את הכשלים, תסיק מסקנות ותפיק לקחים בהקדם למען המשך המאבק שלנו בנגיף".

בתוך כך, התנועה לאיכות השלטון פנתה לבג"ץ בבקשה לאפשר להם לקיים את שיירת הרכבים הקבועה לקיסריה במוצאי השבת הקרובה, כמידי שבוע. התנועה ביקשה מבית המשפט להורות על צו ביניים שיקפיא את התקנות להגבלת הפגנות, עד שיוכרע הדיון בעתירת התנועה. "התקנות התבססו על תיקון שאינו חוקתי, ההליך בעניין תלוי ועומד לפני בית המשפט", הבהירו בתנועה.

הפגנת הדגלים השחורים נגד רה"מ, נתניהו בגשר ההלכה 1 באוקטובר 2020. ראובן קסטרו
"תקנות דרקוניות". הפגנה נגד נתניהו בגשר ההלכה, הערב/ראובן קסטרו

בארגון "אין מצב" מסרו כי הם יקיימו הפגנות בכמה מהכיכרות ביבנה, בה מתגורר אמיר השכל, ממובילי הארגון. "עם כניסת התקנות הדרקוניות ביותר שחוקקו בישראל למול אזרחים, תוך הפרת זכות יסוד ועד שבג"ץ יעשה סדר בכאוס שיצר כאן הנאשם בפלילים", מסרו. עוד נמסר כי "אנו קוראים לכל אזרחי המדינה לצאת ולהפגין באופן היצירתי ביותר בכל דרך אפשרית עד שנתקן את הטרוף החוקי שקרה פה ונחזור להפגין בבלפור במלוא בעוצמה".

מארגון "קריים מיניסטר", המשתתף אף הוא בהפגנות, מנסר כי "הגבלת ההפגנה בבלפור הביאה למפגן דמוקרטי אדיר בכל הארץ שיביא לנפילת נתניהו". הם הוסיפו כי "בתגובה להגבלת ההפגנות בבלפור בשבוע הקרוב, יצאו מאות פעילים אל אלפיי מוקדיי המחאה ברחבי הארץ, חלקם אף מקיימים מחאות יחיד".

ישי הדס, מראשי הארגון אמר כי "ביבי, הגבלת את ההפגנות בבלפור וקיבלת המון זועם בכל הארץ. מפגן דמוקרטי אדיר שיביא לנפילתך. הציבור מבין שהמשך שלטונך מסוכן לישראל ולא ייתן לך לגנוב את הדמוקרטיה ולהימלט מהדין". הוא הוסיף כי "גם אם תגביל את ההפגנות למטר אחד נפגין נגדך בכל זמן ובכל מקום עד שתלך".

הפגנת הדגלים השחורים נגד רה"מ, בגבעתיים  1 באוקטובר 2020. הדגלים השחורים, אתר רשמי
"מפגן דמוקרטי אדיר". הפגנה סמוך לקניון גבעתיים, הערב/אתר רשמי, הדגלים השחורים
הפגנת הדגלים השחורים נגד רה"מ, נתניהו בכיכר הבינה, ת"א 1 באוקטובר 2020. ראובן קסטרו
"זוהי הפיכה שלטונית". מפגין בכיכר הבימה, הערב/ראובן קסטרו

מארגוני הצעירים במחאה "קומי ישראל", "אנחנו התקווה", "החזית הוורודה", "הבעלבתים", "הלם תרבות" ו"התעוררנו" נמסר כי "הצעירים שיוצאים למחות הערב בכל הארץ, הם הצעירים שהממשלה הפושעת הזו הרגה להם את הפרנסה, את חשבונות הבנק ואת העתיד". בארגונים אלו הוסיפו כי "למרות שהייאוש גובר והמדינה מתפוררת לנו מול העיניים - אנחנו נמשיך להילחם עליה ברחובות".

עוד נמסר כי "בזמן שנתניהו וממשלתו זורעים פחד וחורבן, ומחסלים את זכויות היסוד של אזרחי ישראל באמצעות חקיקה שמחווירה ליד המדינות הכי דיקטטוריות במזרח התיכון - אנחנו לא נשתוק ולא נעמוד מנגד".

מעוז ינון, פעיל חברתי מבנימינה המציג את עצמו כ"מתנגד משטר", היה בין כ-100 מפגינים שניצבו לצדי כביש 4 בצומת בנימינה, אחת משתי הפגנות שהתקיימו במושבה נגד השחיתות השלטונית, לראשונה ביום חמישי. "זה שסגרו את בלפור זה רק נותן יותר מוטיבציה לי ולחברים שלי, והרבה מהם כאלה שלא היו במעגל המפגינים, לצאת החוצה ולמחות".

רותי ופול קידר במהלך הפגנת הדגלים השחורים נגד רה"מ, נתניהו ברמת השרון 1 באוקטובר 2020. -, אתר רשמי
רותי ופול קידר בני ה-95 ו-93, מפגינים מחוץ לביתם ברמת השרון/אתר רשמי, -

"החוקים האלה שמעבירים עכשיו נגד ההפגנות הם אנטי דמוקרטיים, והם התקבלו ביוזמת ממשלה שעומד בראשה נאשם בשלושה תיקים פליליים, והשותף שלו ראש הממשלה החלופי שבגד במיליון וחצי מצביעים שלו ושלא היה עובר אחוז החסימה אם היה שוב עומד לבחירות", הוסיף ינון.

בזכרון יעקב מפגינים מאות בני אדם בכמה מוקדים. באחד מהם, סמוך לבית הספר החורש, מפגין תושב היישוב מיקי לב רון, שהגיע להפגנה כשהוא חובש כובע של צ'יף אפריקני ואוחז דגל של אוגנדה, שם עסק בשליחות חברות ישראליות. "נתניהו בישראל של היום זה אידי אמין של אוגנדה אז", אמר.

עד כה לא נרשמו אירועים חריגים. ניידות משטרה עברו במקום והזכירו למשתתפים לשמור על ריחוק, עטיית מסיכות ושאר ההנחיות המתחייבות ממגיפת הקורונה.

הפגנת הדגלים השחורים נגד רה"מ, נתניהו בכיכר הבימה 1 באוקטובר 2020. ראובן קסטרו
הפגנת הדגלים השחורים נגד נתניהו בכיכר הבימה/ראובן קסטרו

ברקע ההפגנות היום, החליט הרכב השופטים בבית המשפט המחוזי בירושלים לדחות את מועד הגשת המענה לכתב האישום והטענות המקדמיות ל-29 בנובמבר, בעקבות הבקשות שהגישו סנגוריהם של ראש הממשלה נתניהו ושל בני הזוג אלוביץ', הנאשמים בתיק. בעקבות זאת, לא מן הנמנע שתחילת שלב ההוכחות במשפט תידחה גם היא בכחודש, אולם נכון לעכשיו הדבר טרם נקבע.

גם אמש התכנסו מאות מפגינים ליד מעון ראש הממשלה בירושלים במסגרת המחאה נגד נתניהו. במקביל, מאות מפגינים צעדו גם ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב בקריאה להתפטרותו. בירושלים, המפגינים חסמו את רחוב עזה, מול בית ראש הממשלה. בתל אביב, ארבעה מפגינים נעצרו בחשד לתקיפת שוטרים.

לפי הודעת המשטרה על ההפגנה בתל אביב, לאחר למעלה משלוש שעות של תנועה ברחובות העיר, תחמה המשטרה אזור בו אפשרה למוחים להביע מחאתם באופן סטטי. חלק ממשתתפי המחאה תקפו את השוטרים והשליכו לעברם חפצים, ופרצו מתוך המתחם כשבכוונתם להמשיך להתנייד ולחסום צירים. לדבריהם, המפגינים אף הפרו את הנחיות הקורונה, לא עטו מסכות ולא שמרו על ריחוק של 2 מטרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully