וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המלחמה בין צה"ל לשב"כ: ארגון הביון ירה לעצמו ברגל?

שב"כ נקט צעד חריג כשאפשר לגורמים להתראיין ולדבר על התרעה שלא טופלה. האם הארגון הביא נושא חשוב לידיעת הציבור או הפר את אמונו? בכל מקרה, לפי גורמי ביטחון, הסיפור לא נגמר. צפו במהדורה

מערכת וואלה

בין צה"ל לשב"כ מתנהלת מלחמה חסרת תקדים על רקע לקחי מבצע "צוק איתן", ובשיאה הטענה של גורמים בשב"כ בתכנית "עובדה" השבוע, שלפיה הארגון התריע מפני מלחמה בקיץ כבר בינואר. למרות ההבהרה שפרסם שב"כ הבוקר בנושא, שלפיה ההתרעה עסקה בכוונת חמאס להוציא לפועל פיגוע גדול ולא במלחמה צפויה, גורמים במערכת הביטחון טוענים כי מכתב התלונה שהעביר הרמטכ"ל בני גנץ לראש הממשלה בנימין נתניהו לא יסמן את סוף הפרשה, ועוד צפויים לכך ספיחים נוספים.

העובדה שהחליטו בשב"כ לאפשר לגורמים מטעמו להתראיין לטלוויזיה ולחשוף את המידע הזה היא חריגה ביותר. בקרב אנשים העוסקים בייעוץ אסטרטגי יש הסבורים שהמהלך של שב"כ היה מחובתו כלפי הציבור, אך אחרים טוענים כי מדובר בהפרת אמונים, ואף מציעים לראש הארגון, יורם כהן, להתפטר מתפקידו.

עוד על העימות בין צה"ל לשב"כ:
פרשנות | כשהשב"כ חצה את הקו האדום של גנץ
נתניהו לגנץ וכהן: לבנו את העניינים ביניכם - ולא בפומבי
דעה | צה"ל והשב"כ - אינתיפאדת האגו

יורם כהן בועדת חו"ב. עומר מירון
"אם הוא חושב שנעשה עוול של התעלמות מהתרעה, שיעשה את מה שנכון ויתפטר. ראש השב"כ, יורם כהן/עומר מירון

רונן צור, יועץ תקשורת העוסק רבות בניהול משברים תקשורתיים, טוען כי מה שחשוב הוא לא הנושא התקשורתי אלא התוצאה הסופית. "בשורה התחתונה אנחנו מתוודעים לאיזשהו ויכוח שבדרך כלל אנחנו נחשפים אליו כשמקימים ועדת חקירה ממלכתית – האם הייתה התרעה או לא הייתה התרעה?", הסביר צור. "אני חושב שזה הדיון החשוב יותר, ואני חושב שהשב"כ, גם אם הוא פעל בצורה שהיא לא מקובלת עד היום, והיא תהיה כנראה מקובלת מעתה והלאה, בא ומראה לנו כציבור עניין שלא היינו מודעים לו".

ליאור חורב, יועץ אסטרטגי, שהיה חבר ב"פורום החווה", אשר יעץ לראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, אומר כי מדובר במקרה הטוב בהפרת אמונים, ואולי במקרה הטוב יותר – טעות נוראה בשיקול הדעת של השב"כ. "בסופו של דבר השב"כ צריך להימדד בפרמטר אחד ויחיד: האם הוא סיכל את הפיגוע שבדרך והאם הוא נתן מידע המאפשר לגורמי הביטחון האחרים לסכל את הפיגוע הזה. מהרגע שהוא היה אחראי להכנסת מתח בין צה"ל לבין השב"כ – הוא פגע בביטחון של כל אחד מאיתנו. הוא פגע בסדר העדיפויות הלאומי".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קק"ל מעודדת לימודי אקלים באמצעות מלגות לסטודנטים צעירים

בשיתוף קק"ל
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
ליאור חורב/מערכת וואלה, צילום מסך

צור, מצדו, טוען כי מה שפוגע בביטחון הציבור הוא דווקא האפשרות שהייתה התרעה מפני מלחמה, ומישהו בצה"ל נמנע מלטפל בה כפי שהוא נדרש לעשות. "אני מזהה את הפעולה של השב"כ כפעולה של מצוקה", הוא הסביר. "השב"כ בא ואומר: 'אני ידעתי שהולך להיות פיגוע אסטרטגי שעלול להוביל למערכה', והעניין הזה לא טופל. בעיניי, כאזרח, יותר חשוב לנו לדעת שבפעם הבאה זה יטופל". צור עוד הוסיף: "בניגוד לתפיסה המקובלת, אני חושב שלא רק שהשב"כ לא הפר אמונים, הוא נהג באמון מלא כלפי חובתו הציבורית לבוא ולהגיד 'אני התרעתי'".

חורב תמה לגבי הביקורת הנובעת מטענות שב"כ על כך שהועברה לצה"ל התרעה ושאל: "על מי הם לא סומכים? על הצבא? על שר הביטחון? אולי על השר הממונה עליהם שזה ראש הממשלה?" הוא ציין את העובדה שאם העביר שב"כ התרעה שכזו, היא עברה לא רק לאמ"ן ולרמטכ"ל ולשר הביטחון, אלא גם לממונה הישיר שלהם, ראש הממשלה. "אז הם סוגרים איתו חשבונות ב'עובדה'? אם ראש השב"כ חושב שנעשה כאן עוול ברמה של התעלמות מהתרעה חמורה לפתיחה למלחמה, שיעשה את מה שנכון לעשות – יניח מכתב התפטרות על שולחנו של ראש הממשלה", אמר חורב.

עוד במהדורה:

רשתות הפצה "דגות" תלמידים בבית הספר: בדיקת וואלה! חדשות מגלה שחוברת המדבקות "סופרגול", המכילה תוכן שיווקי ושמילוייה עולה בסביבות 1,200 ש"ח, מחולקת בחינם על ידי סוכני הפצה דרך גדרות בתי הספר כדי לעקוף את האיסורים של משרד החינוך. הילדים אמנם מאושרים לקבל את הפריטים בחינם אבל ההורים טוענים שמדובר בניצול של ילדים שאינם מודעים להשלכות הכלכליות של התחביב החדש. התופעה מוכרת על ידי הגורמים הרלוונטיים, שכבר קיבלו על כך תלונות רבות, אך מכיוון שבאופן רשמי החלוקה לא נעשית בשעות הלימודים או בתחומי בית הספר, ידיהם כבולות. "סופרגול" מצדה מגיבה וטוענת: "פעילות סופרגול מתבצעת מחוץ לכותלי בית הספר ובהתאם להוראות הדין".

שנה לפרשה - איך הושפעה הקריירה של אייל גולן? שנה בדיוק חלפה מאז התפוצצה פרשת הזמר המפורסם והקטינות, היחצ"נים של אייל גולן טוענים שהוא התאושש כמעט לחלוטין. תחקיר מקיף שערך שגיא בן נון, כתב וואלה! תרבות, מציג תמונה הפוכה לחלוטין וחושף צניחה בהשמעות השירים בתחנות הארציות. גורמים בתעשייה מספרים לבן נון גם על צניחה בהזמנות להופעות מול וועדי עובדים ודעיכה בהשמעת השירים בחתונות.

איש השבוע: לא כל תאורן זוכה לכבוד כזה - הנהלת מגדל אייפל הודיעה שאסור לצלם את המגדל בלילה כדי לא לפגוע בזכויות היוצרים של התאורה המרהיבה. פייר בידו, האיש שעיצב למונומנט הצרפתי את נורות הזהב והנצנוצים ואחראי על התאורה כבר 30 שנה, מביא את נושא זכויות היוצרים לשיא חדש של מופרכות שישפיע על תמונות הסלפי בעיר האהבה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully