וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דו"ח מבקר המדינה: ליקויים מתמשכים בבטיחות ברכבת

גלעד גרוסמן

1.5.2012 / 16:00

היום הוגש דו"ח מבקר המדינה לשנת 2012, ובו ממצאים קשים אודות הטיפול בקשישים ובאוטיסטים, היעדר מיגון נגד טילים במטוסי נוסעים ופעילות של משרד הביטחון בניגוד לחוק

גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צנטנר עריכה: גדי וינסטוק)

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, הגיש היום (שלישי) את הדו"ח השנתי האחרון שלו לפני פרישתו ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. לדו"ח צירף לינדנשטראוס מכתב פרידה, בו הציג גם בפעם האחרונה את ה"אני מאמין" שלו. "אמרתי כבר בהזדמנויות רבות כי אחריות אישית של ממלאי תפקידים בזרוע המבצעת היא לב לבו של הממשל התקין. מי שנכשל כישלון חמור בניהול משאבים שהאזרחים הפקידו בידיו, עצם את עיניו מראות את פני הדברים לאמ?תם והתרשל התרשלות רבתי במילוי תפקידו, יצטרכו הממונים עליו, לאחר בדיקה ראויה והולמת, להסיק בעניינו את המסקנות הנדרשות, גם הקשות ביותר", ציין המבקר במכתבו. "על עובד ציבור זה, בכיר ככל שיהיה, לשאת באחריות למעשיו או למחדליו".

במכתבו, סיפר לינדנשטראוס כי עם כניסתו לתפקיד מבקר המדינה, הוא הגדיר את המטרות המרכזית שלו בתור "חיזוק המשטר הדמוקרטי בישראל וביצורו, הטמעת נורמות של תקינות בסדרי הממשל ובמנהל הציבורי ומאבק בשחיתות הציבורית למען טוהר המידות בקרב עובדי הציבור". כמו כן, הציב לעצמו יעד של מאבק ללא פשרות בשחיתות הציבורית, "המאיימת לפורר את החברה בישראל". במכתב, הוא הוסיף כי הוא שם דגש על בדיקת נושאים בזמן אמת, על פרסום שמות של אחראים לליקויים, על נשיאה באחריות אישית, על הגברת האפקטיביות של הביקורת ועל מעקב אחר תיקון הליקויים ודיווח חיובי במקרים מתאימים. "חובה לתקן ליקויים רבים שהתגלו בדו"ח זה ובדו"חות אחרים, כדי לקדם את השירות הציבורי ובכך לשפר גם את איכות החיים והסביבה של תושבי ישראל", הבהיר.

הדו"ח לשנת 2012 כולל 64 פרקים, ועוסק בין השאר בביקורת על מערכת הביטחון, מערכת החינוך, נושאי בריאות וטיפול באוכלוסיות חלשות. כמו כן, עוסק הדו"ח במכשולים בירוקרטיים, בתחום התשתיות והתחבורה, ייצוא ביטחוני, פשיעה במגזר הכפרי ותחום המחשוב במגזר הציבורי.

מבקר המדינה - הסיקור המלא
להורדת הדו"ח המלא של המבקר למחשבכם האישי
עלייה בשיעור הלא מתגייסים אשר "תורתם אומנותם"
רופאים בכירים ממשיכים לעסוק בעבודות פרטיות
דו"ח המבקר: אי סדרים במיזמי מים של משרד החקלאות

שיקום קשישים וטיפול באוטיסטים

בדו"ח מותח המבקר ביקורת קשה על משרד הבריאות על הטיפול בלוקים באוטיזם, וקובע כי אין גוף אחיד המטפל באוטיסטים והאחריות מתפצלת בין מספר משרדים, אין נתונים אחידים על כמות האוטיסטים במדינה ועל מספר הילדים המקבלים את הטיפולים להם הם זכאים, וכן קובע כי ל-20% מהפעוטות האוטיסטים אין מקום במסגרת המעונות.

כמו כן, נמתחת ביקורת על איכות השיקום הרפואי הניתן לקשישים שעברו אירועים בריאותיים קשים. לפי הדו"ח, קיים מחסור במיטות אשפוז, רבים מהקשישים אינם מקבלים את השיקום המגיע להם ותקועים בין קופות החולים למשרד הבריאות, המעבירים את האחריות עליהם מאחד לשני.

לביקורת על שיקום הקשישים ובטיפול באוטיסטים

sheen-shitof

עוד בוואלה!

איך הופכים אריזת פלסטיק לעציץ?

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר

נהלי בטיחות ברכבת ישראל

הדו"ח מעביר ביקורת חריפה על נהלי הבטיחות בחברת רכבת ישראל. מבדיקה שנערכה במשרדי החברה ובמשרד התחבורה בחודשים מרץ-אוגוסט 2011, עולה כי למרות העובדה שהממשלה החליטה כבר בשנת 2002 על הצורך בשינויי חקיקה לקביעת כללים וסמכויות פיקוח על הרכבת, לא בוצעה חקיקה זו. לפי הדו"ח, משרד התחבורה לא פעל, בין היתר, להסדיר את רישוי הנהגים ולהתקין דיני תעבורה לנהגי רכבת. טרם הוסדר בחקיקה גם הפיקוח על כשירותם של נהגי קטר מהבחינה הרפואית ובדיקת הנהגים לאיתור שימוש בסמים ובאלכוהול.

כמו כן, העביר המבקר ביקורת על חוסר הסדרת נהלי בדיקת התאונות ברכבת. על פי הדו"ח, בכמה מקרים עבר זמן ממושך למדי, ואף חודשים, מיום קרות האירוע ועד השלמת הבדיקה. מבקר המדינה קרא לחברת הרכבת ולמדינה להפנות תשומת לב לתחום הבטיחות, וקבע שאין מקום לדחיות נוספות בתיקון הליקויים.

לפרק אודות הליקויים בנהלי הביטחות ברכבת ישראל

מיגון מטוסים

סוגיה נוספת שעלתה בדו"ח השנתי הוא מיגון המטוסים האזרחיים. משרד המבקר מתריע כי למרות האיום המהותי בירי טילים לעבר מטוסי נוסעים ישראליים, ולמרות מספר החלטות ממשלה בעשור האחרון שהנחו להתקין מערכות מיגון על המטוסים, נותרו פערים משמעותיים בהיערכות מערכת התעופה האזרחית לאיום. "תוצאות העיכוב המתמשך בהתקנת המערכות על המטוסים עלולות להיות חמורות", נכתב דו"ח.

מבקר המדינה קבע בדו"ח כי מדובר במחדל מתמשך בהיערכות להגנה על התחבורה האווירית האזרחית הישראלית, על אף שכל הגורמים העוסקים בנושא קבעו כי מדובר בפרויקט חיוני וחשוב: "יש לראות בחומרה יתרה מצב שבו, למרות ההתרעות בגין סכנה לתעופה האזרחית, ולמרות קביעות ראשי ממשלה לאורך השנים, נותר פער בין עוצמת האיום ומימוש המענה, ותוצאות העיכוב המתמשך בהתקנת המערכות על המטוסים עלולות להיות חמורות".

לביקורת על היעדר המיגון במטוסים האזרחיים

ליקויים בהתנהלות משרד הביטחון

בפרק הדו"ח העוסק במשרד הביטחון, מותח המבקר ביקורת על התנהלות המשרד בתחום הנפקת רישיונות שיווק וייצוא אמצעי לחימה, וחושף ליקויים בהליך המכרזים לאיוש משרות. הדו"ח מפנה אצבע מאשימה למנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במיל' אודי שני, באופן אישי, על ביצוע עסקאות בלתי חוקיות של ייצוא ביטחוני. עוד טוען המבקר, כי בנוסף לאי-קיום חוק הפיקוח ותקנותיו, והוראות משרד הביטחון, לא התייעץ אודי שני עם שר הביטחון, אהוד ברק, בנושאים הנחשבים בעלי השלכה מהותית על מדיניות הייצוא הביטחוני. "לנוכח הרגישות המדינית שבייצוא הביטחוני, המצב של אי-מילוי הוראות חוק הפיקוח ותקנותיו ביחס לתיאום ולהתייעצות עם משרד החוץ, מעלה חשש לפגיעה באינטרסים המדיניים של מדינת ישראל", קבע הדו"ח.

לדו"ח על התנהלות לקויה של מנכ"ל משרד הביטחון

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
אין תמונה/מערכת וואלה!, צילום מסך

הדו"ח על פרשת הרפז – תוך ימים

זהו אמנם הדו"ח השנתי האחרון של לינדנשטראוס, אולם לפני פרישתו הוא עוד צפוי לפרסם שלושה דוחות בולטים, שעשויים להשפיע באופן משמעותי על מספר פוליטיקאים ונושאי משרות בכירים - דו"ח על אסון הכרמל, שהטיוטה שלו כבר הצביעה על השרים אלי ישי ויובל שטייניץ כנושאים באחריות לשורת מחדלים, דו"ח בפרשת "ביביטורס", הדו"ח בפרשת בועז הרפז, שעשוי להשפיע על עתידם של אהוד ברק וגבי אשכנזי. לגבי האחרון, ציין לינדנשטראוס בעת הגשת הדו"ח הנוכחי ליו"ר הכנסת, כי הדו"ח צפוי להיות מוגש בתוך מספר ימים.

לינדנשטראוס, שבמהלך שבע שנות כהונתו כמבקר המדינה חרט על דגלו את המאבק בשחיתות, מילא תפקיד מרכזי במספר פרשיות בולטות בשנים האחרונות, בהן גם פרשת יואב גלנט. הוא אמנם זכה בתשבוחות רבות על מאבקו בשחיתות, אולם מנגד זכה לביקורת על חיבתו לתקשורת ועל נטייתו לחקור נושאים שלא נופלים בהכרח בתחום טיפולו המסורתי של המבקר.

להורדת הדו"ח השנתי המלא של מבקר המדינה לשנת 2012

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully