הפלסטינים מסרו לארה"ב את הכדור ממנו נהרגה עיתונאית אל-ג'זירה

הממשל האמריקני ביקש לבדוק בעצמו את הקליע בו נעשה שימוש במהלך האירוע בג'נין, בו נהרגה שירין אבו עאקלה, כדי להגיע לפריצת דרך בחקירה לפני הגעת הנשיא ביידן לאזור. הפלסטינים נענו לבקשה לאחר שבלינקן התקשר לאבו מאזן ולחץ עליו, התשובה צפויה להתקבל מחר

ברק רביד ויפעת רוזנברג
02/07/2022
בווידאו: עיתונאית אל-ג'זירה נורתה למוות בחילופי אש בג'נין; בצה"ל מעריכים: נהרגה מירי פלסטינים (צילום מסך, תיעוד ברשתות חברתיות לפי סעיף 27 א לחוק זכויות היוצרים)

הפלסטינים מסרו למתאם הביטחוני האמריקני, הגנרל מייק פנזל, את הקליע ממנו נהרגה העיתונאית האמריקנית-פלסטינית שירין אבו עאקלה - כך אמרו לוואלה! בכירים ישראלים. במשרד החוץ האמריקני סירבו להתייחס. מסירת הכדור נעשתה לאחר לחצים של ממשל ג'ו ביידן, כדי לקבוע מה היה מקור הירי ממנו נהרגה במהלך פעולת צה"ל בג'נין ב-11 במאי לקראת ביקור הנשיא ברשות הפלסטינית ובישראל.

התובע הכללי הפלסטיני הדגיש בריאיון לאל ג'זירה, "לעולם לא נמסור את הכדור שהרג את שירין אבו עאקלה לצד הישראלי". הבדיקה הבליסטית תתקיים כדי לבדוק אם יש התאמה בין הקליע לבין הרובים שבהם נעשה שימוש ע"י החיילים במהלך הפעולה בג'נין. התשובה צפויה רק מחר בבוקר.

למה זה חשוב

 • הבית הלבן ומשרד החוץ האמריקני נמצאים תחת לחץ פוליטי מצד חברי קונגרס וסנאטורים לגבי חקירת מותה של שירין אבו עאקלה. הממשל מעוניין להגיע לפריצת דרך כלשהי בחקירה לפני ביקורו של הנשיא ביידן בישראל וברשות הפלסטינית ב-13 ביולי.

תמונת המצב

 • גם ישראל וגם הרשות הפלסטינית קיימו תחקירים לגבי מותה של שירין אבו עאקלה.
 • התחקיר הצה"לי קבע כי קיימת אפשרות שחייל צה"ל שירה מתוך חרך בג'יפ לעבר חשוד שעמד בסמוך לאבו עאקלה הוא שגרם למותה שלא במתכוון.
 • לפי התחקיר הצה"לי לא ניתן לקבוע בוודאות מי ירה באבו עאקלה בלי בדיקה בליסטית של הקליע שהוצא מגופה אל מול הרובים בהם עשו החיילים שימוש במהלך האירוע.
 • החקירה שקיימה הרשות הפלסטינית קבעה כי חיילי צה"ל הם שהרגו את אבו עאקלה. עם זאת הראיות עליהן התבססה החקירה הפלסטינית היו נסיבתיות בלבד.

עוד בוואלה!

נציבת זכויות האדם של האו"ם: שירין אבו עאקלה נהרגה מירי צה"ל

לכתבה המלאה
חקירת המוות נמשכת. אבו עאקלה(צילום: אתר רשמי, מתוך פייסבוק)
הקליע שלכאורה פגע באבו עאקלה(צילום: צילום מסך, מתוך שידורי אל ג'זירה)
 • הפלסטינים סירבו תחילה לתת את הקליע שהוצא מגופתה של אבו עאקלה לישראל כדי לבצע בדיקה בליסטית מול הרובים בהם עשו החיילים שימוש. הם טענו כי אינם סומכים על החקירה הישראלית.
 • בשבוע שעבר 24 סנאטורים דמוקרטים שלחו מכתב לנשיא ביידן ודרשו ממנו שארצות הברית תמלא תפקיד פעיל יותר בחקירת מותה של אבו עאקלה.
 • שבועיים קודם לכן שלחו חברי קונגרס מכתב לשר החוץ בלינקן ובו דרשו שה-FBI יתחיל לחקור בעצמו את האירוע.

מאחורי הקלעים

 • בחמשת השבועות האחרונים ממשל ביידן לחץ על הרשות הפלסטינית להעביר את הקליע ממנו נהרגה אבו עאקלה לידי ארצות הברית כדי שגורמים אמריקנים יבצעו את הבדיקה הבליסטית, כך אמרו בכירים ישראלים ואמריקנים.
 • לדבריהם ממשל ביידן הציע לפלסטינים ולישראל שהמתאם הביטחוני האמריקני, הגנרל מייק פנזל, יהיה אחראי על החקירה ועל הבדיקה הבליסטית.
 • שני מקורות שמעורים בנושא אמרו שהפלסטינים דחו במשך כמה שבועות את כל הבקשות האמריקניות לקבל את הקליע. הסירוב הפלסטיני יצר תסכול רב בממשל ביידן.
 • בימים האחרונים הפלסטינים החלו לשנות כיוון ולאותת כי יהיו מוכנים לתת את הקליע לאמריקנים כדי לסיים את חקירת מותה של אבו עאקלה.
 • בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר כי ביום חמישי בערב התקשר שר החוץ האמריקני טוני בלינקן ליושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן והדגיש בפניו את החשיבות של קיום חקירה יסודית, שקופה ובלתי תלויה לגבי נסיבות מותה של אבו עאקלה.

מה הם אומרים

 • דובר מטעם משרד החוץ האמריקני אמר כי "הממשל האמריקני נמצא בקשר קרוב עם בכירים בישראל וברשות הפלסטינית ומעודד את שני הצדדים לשתף פעולה באופן מלא בחקירת נסיבות מותה של שירין אבו עאקלה, כולל בכל הנוגע לשיתוף בראיות פורנזיות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully