יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

אחרי שנת הקורונה, המשפחות השכולות חזרו לפקוד את קברי יקיריהן

בשנה שעברה הוטלו שלל הגבלות ביום הזיכרון, מחשש להתפשטות התחלואה: צירי הגישה לבתי העלמין נחסמו, הטקסים נערכו באופן סמלי והמשפחות התבקשו שלא להגיע אליהם במהלך היום. עם דעיכת המגיפה, הוחלט השנה כי לצד כל קבר של נופל יעמוד חייל, שיקבל את פני המשפחות האבלות

מערכת וואלה! חדשות
בווידאו: יום הזיכרון לחללי צה"ל תשפ"א - 43 חללים נוספו הנה למניין הנופלים (צילום: ראובן קסטרו, ניב אהרונסון, משרד הביטחון, לע"מ, קונטקט ורויטרס, עריכה: עמית שמחה)

המשפחות השכולות פקדו היום (רביעי) שוב את קברי בניהן ובנותיהן חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. זאת, לאחר שבשנה שעברה נאסר עליהן, על פי החלטת הממשלה, לעלות לקברי יקיריהן ולאתרי ההנצחה השונים עקב התפרצות נגיף הקורונה.

השנה הובהר כי יתאפשרו ביקורי המשפחות בבתי העלמין, גם למי שאינו נושא תו ירוק, ובצה"ל הוחלט כי לצד כל קבר של נופל יעמוד חייל, שיקבל את פני המשפחות השכולות.

עוד בוואלה!

"תמיד אמרו לי 'תהיי חזקה בשביל ההורים'. איפה אני בסיפור?"

לכתבה המלאה
משפחות שכולות בבית העלמין בקרית שאול, תל אביב, הבוקר (צילום: פלאש 90, תומר נויברג)
טקס יום הזיכרון בהר הטייסים, הבוקר (צילום: ראובן קסטרו)

בשנה שעברה החליטה הממשלה למנוע תנועה מחוץ לערים במהלך יום הזיכרון, למעט למקום העבודה ולקניות חיוניות. במסגרת זו, המשטרה נקראה גם לסגור את צירי הגישה לבתי העלמין. זאת, בין היתר, מתוך חשש לבריאותם של ההורים השכולים, רבים מהם בקבוצת הסיכון.

תחת זאת, המשפחות השכולות התבקשו לעלות לקברים לפני יום הזיכרון ובאופן מצומצם, בהתאם להגבלות הריחוק החברתי. בהתאם, טקסי זיכרון סמליים בלבד התקיימו, בהשתתפות מספר קטן של חיילים וללא קהל.

משפחות שכולות פוקדות את קברי יקיריהן בצפת, הבוקר (צילום: פלאש 90, דוד כהן)
טקס יום הזיכרון לחללי העדה הדרוזית, עוספיא, הבוקר (צילום: יואב איתיאל)
טקס יום הזיכרון בהר הטייסים, היום (צילום: ראובן קסטרו)

התנהלות הממשלה בנושא עוררה ביקורת רבה בקרב המשפחות השכולות, שזעמו על העיכוב בקבלת ההחלטה בעניין זה. עם זאת, הארגונים השונים גיבו את ההחלטה הסופית. "אלו ימים לא פשוטים עבור כולנו בהתמודדות עם נגיף הקורונה, אך מי כמונו יודע שהדבר הנכון בעת הזו הוא לשמור על החיים", אמרה אז תמי שלח, יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully