המחאה נגד נתניהו

מאות הפגינו נגד נתניהו בתל אביב, מוחים רוססו בגז מדמיע בחולון

המוחים צעדו ברחבי העיר וכמה רחובות מרכזיים נחסמו לתנועה. מוקדם יותר חודשו ההפגנות גם בצמתים, בגשרים ובכיכרות לאחר ביטול התקנות שהגבילו מחאות במרחק של יותר מק"מ ממקום המגורים. 2 נערים עוכבו לחקירה בחשד לריסוס גז מדמיע לעבר מוחים בחולון

15/10/2020
בווידאו: הפגנת הדגלים השחורים נגד השחיתות השלטונית ברחבי הארץ (צילום: ניב אהרונסון, עריכה: אסף דרורי)

מאות בני אדם צעדו הערב (חמישי) ברחבי תל אביב במסגרת המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והשחיתות השלטונית. בעקבות זאת, נחסמו לתנועה רחובות ברחבי העיר. בחולון, שני נערים עוכבו לחקירה בחשד שריססו גז מדמיע לעבר מוחים בכיכר קוגל בעיר. מוקדם יותר התקיימו מחאות בשורת מוקדים ברחבי הארץ, בפעם השלישית בשבוע האחרון ובפעם השנייה מאז שבוטלו התקנות שהגבילו את קיום ההפגנות למרחק של עד קילומטר ממקום המגורים.

בחולון מפגינים טענו כי סדי בן שטרית, מראשי "קריים מיניסטר" ואחד מפעילי המחאה הבולטים נגד ראש הממשלה, הותקף באלימות במהלך הפגנה בחולון, כשהוא שהה בה עם בנו בן השמונה. הוא הגיש תלונה בתחנת המשטרה בעיר. "כ-40 אוהדי בית"ר או לה פמיליה תקפו אותי - קיללו, ירקו, והכו אותי ברגל, בגב וביד. זה מראה על איבוד שליטה של השלטון. ההסתה של אוחנה, רגב, זוהר וכל השאר, כולל נתניהו, עושה את העבודה וזה יגמר ברצח", סיפר.

מהארגון נמסר כי "הנאשם המסית מבלפור וחבריו לארגון הפשע סימנו את פעילי המחאה כאויבים, וכלבי התקיפה המוסתים הגיעו הערב לחולון צמאים לדם". בשעות הערב גם התגודדו עשרות מפגינים מול שדרן ערוץ 20 שמעון ריקלין, שסיים להעביר שידור מכיכר הבימה. המוחים הקיפו אותו לזמן קצר, קראו לעברו קריאות, ועזבו את המקום.

מפגינים נגד בנימין נתניהו בתל אביב, הערב(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
"העם אמר את דברו". הפגנת הדגלים השחורים ברחבת הבימה, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

המחאה בתל אביב התקיימה ביוזמת ארגוני הצעירים "קומי ישראל", "החזית הוורודה", "הבעלבתים", "הלם תרבות" ו"התעוררנו". הארגונים מסרו כי "הערב יצאו לרחובות צעירים וצעירות שנאבקים על עתידם ועל עתיד החברה הישראלית, כי לא נשארה להם ברירה אחרת. בזמן שהכל כאן מתפורר, הפוליטיקאים עסוקים רק בעצמם. איבדנו בהם אמון. במקום לדאוג למיליון מובטלים שחיים בחוסר ודאות, לסטודנטים שנושרים מהתואר וחוזרים להורים ולבעלי העסקים שחיים בחרדה קיומית - הם מתעסקים בהסתרת המחדלים שלהם, בגלגול אחריות ובדיכוי הפגנות שחושפות את כישלונם".

"במקום לנצח את המשבר, הם חושבים איך לנצח בבחירות. הם לא סופרים את האזרחים - הם סופרים מנדטים. אנחנו נהיה ברחובות עד שנבחרי הציבור יתייחסו אלינו כאל אזרחים ולא כאל נתינים. הם הייאוש, אנחנו התקווה", הוסיפו.

בווידאו: עימות בין תומכי למתנגדי נתניהו בחולון (צילום: מחאת הדגלים השחורים, עריכה: אסף דרורי)
ההפגנה בתל אביב, הלילה(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
שוטרים במהלך הפגנת הדגלים השחורים בתל אביב, הערב(צילום: ראובן קסטרו)
שלטים שנהרסו בעימות במהלך הפגנת הדגלים השחורים בחולון(צילום: אתר רשמי, הדגלים החשורים)

בתנועת "אין מצב" מסרו מוקדם יותר כי "עשרות אלפי פעילים יצאו היום להפגין בכיכרות, ברחובות בצידי הכבישים ובמאהל בבלפור תחת הסיסמא 'בלפור זה כאן'. עם חזרת ההפגנות בבלפור, אנו קוראים למשטרת ישראל לעשות חשבון נפש, בדק בית, לנהוג כמתחייב על פי פסיקת בג"ץ ולאפשר את זכות ההפגנה ללא כל הפרעה והגבל".

בתנועת "קריים מיניסטר" קראו לציבור לצאת בהמוניו להפגנות ברחבי הארץ ולהגיע בהמשך הערב לכיכר הבימה בתל אביב. "גם הערב נדרוש מהנאשם שחנק את המדינה בסגר פוליטי והמיט עליה אסון כלכלי ללכת", מסרו. "נחזק את המפגינים ברחבי הארץ מול הסתה מצד מנהיג מושחת וכושל שחטף את הדמוקרטיה כדי להימלט מהדין". בתנועה מתריעים כי החל מאתמול מפיצים תומכי נתניהו ברשתות חברתיות קריאות להגיע למוקדי ההפגנות ברחבי הארץ, ולהתעמת עם מפגינים.

בשבועיים האחרונים אירעו שורה של מקרי אלימות, פיזיים ומילוליים, נגד מפגינים ברחבי הארץ. ב"קריים מיניסטר" דרשו מהמשטרה לפרוס כוחות בשטח. "במקום להפיץ הודעות כזב ולשלוח קצינים לשקר באולפנים, תגברו כוחות לפני שיישפך דם", אמרו. "הכתובת מרוחה באותיות גדולות על הקיר והאחריות היא שלכם. הראשון לבוא איתכם חשבון יהיה אמיר אוחנה".

עוד בוואלה!

שיירת מחאת פרשת הצוללות הגיעה לירושלים: "נתניהו בגד באמון הציבור"

לכתבה המלאה
"הנאשם המסית מבלפור סימן את פעילי המחאה כאויבים". ההפגנה בת"א, הערב(צילום: ראובן קסטרו)
ההפגנה נגד השחיתות השלטונית בכיכר רבין, הערב(צילום: ראובן קסטרו)
ההפגנה בתל אביב, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

אתמול השתתפו כ-200 בני אדם במחאה על פרשת הצוללות מול מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים. ההפגנה התקיימה בסיום שיירת מחאה שנערכה במהלך היום, במהלכה הולבשו עשרות מיצגי צוללות על רכבים. השיירה הגיעה לירושלים לאחר שעברה דרך קריית שמונה, חיפה, קיסריה ותל אביב - ומשם הגיעה לבית המשפט העליון בבירה.

הפגנת הדגלים השחורים ברחבת הבימה, הערב(צילום: ראובן קסטרו)
הפגנת הדגלים השחורים בבנימינה, הערב(צילום: TPS)

על מה ההפגנות?

המפגינים מוחים נגד המשך כהונתו של נתניהו במקביל להיותו נאשם בפלילים, בטענה בין היתר כי אינו יכול להפריד בין טובתו האישית והמשפטית להחלטותיו הפוליטיות. ראש הממשלה נאשם בשלושה תיקים.

בתיק 1000 (פרשת הטבות ההנאה) נתניהו נאשם כי קיבל מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר טובות הנאה בשווי של כ-700 אלף שקלים, בעת שכיהן כראש ממשלה. עיקר המתנות היו סיגרים, מארזי שמפניה ותכשיטים.

בנוסף לכך, נטען כי נתניהו פעל לטובת מילצ'ן בשלושה עניינים, שבהם ביקש איש העסקים את התערבותו: הוא פנה לשר החוץ האמריקני ג'ון קרי כדי להאריך את תוקף הוויזה של איש העסקים, הוא פנה לשר האוצר יאיר לפיד כדי להאריך את תוקף הפטור ממס לתושבים חוזרים, והוא פעל לקדם מיזוג של "קשת" ו"רשת" - לכאורה לבקשת מילצ'ן. על פי התביעה, מעשים אלו פגעו בדימוי השירות הציבורי ובאמון הציבור בו. בתיק זה נתניהו נאשם במרמה והפרת אמונים.

הפגנת הדגלים השחורים בנתניה, הערב(צילום: אתר רשמי, הדגלים השחורים)

תיק 2000 (פרשת נתניהו-מוזס) עוסק בשיחות בין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. באותן שיחות השניים דנו לכאורה בהטבת סיקורו של ראש הממשלה בקבוצת ידיעות, בתמורה להטלת מגבלות על המתחרה העיקרי של העיתון - "ישראל היום". התביעה השתכנעה כי מי שהציע את העסקה הוא מוזס, ולכן הוא נאשם בהצעת שוחד. מנגד, היועמ"ש גם השתכנע כי נתניהו לא התכוון להשלים את עסקת השוחד, אולם המשיך את השיחות עם מוזס כדי לשפר את סיקורו בקבוצת ידיעות, ואף קיים פעולות מסוימות לצורך כך. בתיק זה נתניהו נאשם במרמה והפרת אמונים.

תיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) התיק החמור ביותר מבחינת ראש הממשלה עוסק בהטבות רגולטוריות בשווי מאות מיליוני שקלים, שנתניהו העניק לכאורה לאלוביץ'. בתמורה, על פי האישום, פעל אלוביץ' להטות את הסיקור באתר וואלה! NEWS, שהיה בשליטתו. בתיק זה נתניהו נאשם בשוחד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully