צילומי הלוויין חושפים: תוצאות התקיפה הלילית בגבול סוריה-עיראק

המתחם שהושמד בסדרת התקיפות המיוחסת לישראל באל-בוכאמל הוא הבסיס הצבאי האיראני שצפוי היה לאכלס אלפי חיילים, כפי שנחשף בפרסום של חברת אימג'סאט אינטרנשיונל ו-Fox News. גורם צבאי סורי האשים את ישראל וארה"ב בתקיפה: "נלמד אותן לקח שלא ישכחו"

עריכה: טל רזניק

צילומי הלוויין של תוצאות התקיפה בגבול סוריה-עיראק - כל הפרטים

  • המתחם שהותקף: בסיס צבאי איראני שצפוי היה לאכלס אלפי חיילים
  • המתחם תוכנן לאחסון טילים מונחי-מסלול ותשתית נוספת
  • גורם צבאי סורי: ישראל וארה"ב אחראיות לתקיפה, נלמד אותן לקח
  • נסראללה: אנחנו בעיצומה של מערכה גדולה

על רקע הפרסומים בנוגע לסדרת התקיפות הלילה (שני) בסמוך לעיר הגבול אל-בוכמאל שגבול סוריה-עיראק, דוח מודיעין של חברת אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International - ISI), חברת הלוויינים ופתרונות המודיעין, חושף היום תצלומי לוויין ובהם תוצאות התקיפה המיוחסת לישראל.

המתחם שהותקף הוא הבסיס הצבאי האיראני שתכננה איראן להקים בגבול סוריה-עיראק וצפוי היה לאכלס אלפי חיילים, כפי שנחשף בפרסום של ISI ו-Fox News ב-3 בספטמבר. אותו המתקן שהושמד בתקיפה הלילית, תוכנן לשמש לאימונים עבור המיליציות השיעיות באזור. על פי הדיווחים, הקמת המתקן שקיבל את השם "מתחם האימאם עלי", אושרה על ידי צמרת משטר האייתולות בטהראן ובוצעה על ידי כוח קודס.

המתקן נמצא כחמישה ק"מ מערבית למעבר הגבול הרשמי אל-בוכמאל (שאינו פעיל) בין עיראק לסוריה, וסמוך למתחם שיהווה לטענת החברה מעבר גבול נוסף, בשליטה איראנית, בין עיראק לסוריה. החברה מדגישה כי השיוך של האתר לאיראן מתבסס על דיווחי Fox News. באותו מתחם תכננו האיראנים לאחסן טילים מונחי-מסלול בחמישה מבנים חדשים המוקפים בסוללות עפר, ועשרה מחסנים נוספים עם פחות הגנה חיצונית ותשתית נוספת לאחסון טילים.

צילומי לוויין של המתחם שהותקף באל-בוכמאל (צילום: אתר רשמי, (ImageSat International (ISI)

גורם צבאי סורי אמר הערב לרשת אל-מיאדין כי ישראל וארצות הברית אחראיות לתקיפה שהתרחשה הלילה בסוריה, בסמוך לגבול עיראק. "נלמד אותן לקח שלא ישכחו אם התוקפנות הזו תחזור על עצמה", אמר. הוא הוסיף כי ישראל וארצות הברית "נושאות באחריות על הפעולות התוקפניות האלו", שלדבריו מהוות "חציית קו אדום".

לטענתו, המקום שהותקף היה בסיס סורי שהיה תחת בנייה לטובת שהיית כוחות המשטר ובעלי בריתו הרחק מאזורי מגורים, וכי הוא היה ריק בעת התקיפה. עוד טען שלא היו נפגעים, בניגוד לדיווחים השונים. הגורם טען עוד כי ישראל השתמשה במרחב האווירי של ירדן לצורך התקיפה, בסיוע הכוחות האמריקניים השוהים באזור א-תנף, שנמצא בסמוך למשולש הגבולות עם ישראל ועם ירדן.

במקביל, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר כי "אנחנו בעיצומה של מערכה גדולה" על רקע האירועים האחרונים באזור. בנאום שנשא לרגל חג העשוראא השיעי, אמר כי ארצות הברית וישראל מנסות "לכתר את המחנה שלנו". הוא הוסיף: "אנחנו אומרים לנתניהו ולטראמפ הלילה ומחר (העשוראא) כי אנחנו עם שלא מושפע ממצור, מסנקציות, מרעב ומעוני".

עוד בוואלה!

בישראל מעריכים: המסדרון היבשתי האיראני הצטמצם משמעותית

לכתבה המלאה
ארצות הברית וישראל מנסות "לכתר את המחנה שלנו". נסראללה, הערב (צילום: צילום מסך)

מוקדם יותר הערב, ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף הערב בהצהרה מיוחדת אתרים סודיים נוספים בתכנית הגרעין של איראן. לדבריו, פקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מצאו חומר גרעיני במתקן סמוך לטהראן שחשף באו"ם אשתקד. "האיראנים טענו שזה מפעל לניקוי שטיחים, קראתי לסבא"א לבדוק מיד את המתקן בטורקוזבאד, היום אני מודיע לכם שהפקחים מצאו שם חומר גרעיני אורניום שאיראן הסתירה בניגוד להתחייבויותיה הבינלאומית. זו ההפרה החמורה ביותר של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני".

צילומי לוויין של תוצאות התקיפה באל-בוכמאל (צילום: אתר רשמי, (ImageSat International (ISI)

לפי הארגון הסורי לזכויות אדם, לפחות 18 לוחמים משורות הכוחות האיראניים והמיליצות השיעיות הנאמנות להם, נהרגו הלילה באותה תקיפה בגבול סוריה-עיראק. לפי הארגון, כלי טיס שזהותם לא ידועה עד כה אחראים לסדרת התקיפות שהתרחשו בסמוך לעיר הגבול אל-בוכמאל שבמזרח סוריה. ברשת "אל-ערביה" הסעודית דווח הלילה כי היעדים שהותקפו היו בתוך העיירה וכי בין המיליציות שנפגעו בתקיפה היו גם פעילים מקומיים של חיזבאללה.

אחרי התקיפה המסתורית הלילה, צה"ל זיהה כמה שיגורים כושלים משטח סוריה שלא חצו לשטח ישראל שבוצעו על ידי פעילי מיליציות שיעיות בהובלת כוח קודס האיראני בפאתי דמשק. מצה"ל נמסר מוקדם יותר היום כי הוא רואה במשטר הסורי אחראי לכל פעולה המתרחשת משטחו. "אנחנו מזהירים את משטר אסד כי ישלם מחיר כבד על כך שהוא מתיר לאיראנים ולמיליציות השיעיות לפעול מתחומו, להעלים עין מכך ואפילו לשתף פעולה", צייץ בטוויטר דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, "הדבר לא נסתר מעינינו".

(עדכון ראשון: 20:00)

צילומי לוויין של תוצאות התקיפה באל-בוכמאל (צילום: אתר רשמי, (ImageSat International (ISI)
צילומי לוויין של תוצאות התקיפה באל-בוכמאל (צילום: אתר רשמי, (ImageSat International (ISI)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully