פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   נמל בן 2,300 שנה נחשף מתחת לפני הים מול עכו

   שרידיו של הנמל מהתקופה ההלניסטית, החשוב והגדול ביותר בארץ באותה תקופה, נתגלו בימים האחרונים בחפירות רשות העתיקות. הארכיאולוגים בודקים השערה שמדובר בנמל צבאי

   חגיגה בעכו: בחפירות רשות העתיקות שנערכו למרגלות חומת הים הדרומית בעיר, נתגלו בימים האחרונים שרידי נמל מהתקופה ההלניסטית (כלומר, מאזור המאה השנייה או השלישית לפני הספירה), שנחשב אז לנמל הגדול והחשוב בארץ. בחפירות נחשפו מתקנים שונים המעידים על פעילות נמל מפואר, ייתכן שאף נמל צבאי, שביסס את עכו לפני כ-2,300 שנה כמרכז אסטרטגי ומסחרי בארץ ישראל של אז.

   נמל הגדול והחשוב של ארץ ישראל מלפני 2300 שנה נחשף בקרקעית הים (רשות הטבע והגנים , קובי שרביט, באדיבות רשות העתיקות)
   בקרקעית הנמל נתגלו אלפי שברים של כלי חרס, לרבות עשרות כלים שלמים וחפצי מתכת (צילום: קובי שרביט, רשות העתיקות)

   בין הממצאים שהתגלו, אומרים ברשות העתיקות, נמצאו אבנים גדולות המשולבות ברציף ששימשו לקשירת כלי שיט שעגנו בנמל. בנוסף, אומר מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות, קובי שרביט, כי "לאורך עשרות מטרים נחשפו מפולות של אבנים מסותתות גדולות, שנראה שהשתייכו למבנים או למתקנים גדולים. מהממצאים עולה תמונה ברורה של הרס שיטתי ומכוון, שהתרחש בעת העתיקה במתקני הנמל". הדבר הולם את התיארוך ההיסטורי, שכן באותה עת נערכו קרבות עזים על השלטון בעיר ובאזור בכלל כחלק ממאבקי הכוחות בין הממלכות שירשו את האימפריה האדירה של אלכסנדר מוקדון.

   "במשך שנים מיקום הנמל המדויק לא היה ידוע"

   כאמור, הארכיאולוגים מעריכים ייתכן ומדובר בנמל צבאי, בהתבסס על ממצאים נוספים שהתגלו באתר. "מדובר בקטע רצפת אבן מרשימה שנחשף בחלקו, ומשתרע על כשמונה מטרים אורך וכחמישה מטרים רוחב. הרצפה תחומה משני צידיה בשני קירות אבן מרשימים בסגנון פיניקי. נראה, כי הרצפה שבין הקירות נטויה מעט לכיוון דרום, ובמרכזה אבני מפולת אחדות. ניתן להניח שמדובר בממשה – מתקן המשמש להרמת ספינות אל החוף - כנראה ספינות מלחמה", אומר שרביט, ולדבריו, "רק המשך החפירות הארכיאולוגיות יאששו או יפסלו את האפשרות זו. יש להבין כי עד לחפירות אלה מיקומו של הנמל החשוב לא היה ברור. שרידים ממנו נמצאו בחפירות שנערכו בתחילת שנות ה-80, אולם כעת, לראשונה, מתגלים חלקי הנמל הנושקים לקו החוף הקדום ולעיר ההלניסטית. לדאבוננו, חלקי הרציף נמשכים מתחת לחומה העותמנית - חלקים שכנראה לא נוכל לחפור בעתיד".

   נמל הגדול והחשוב של ארץ ישראל מלפני 2300 שנה נחשף בקרקעית הים (רשות הטבע והגנים , קובי שרביט, באדיבות רשות העתיקות)
   בין הממצאים התגלו אבנים גדולות המשולבות ברציף ששימשו לקשירת כלי שיט שעגנו בנמל (צילום: קובי שרביט, רשות העתיקות)

   נוסף לממצאים אלו, נתגלו בקרקעית הנמל אלפי שברים של כלי חרס, לרבות עשרות כלים שלמים וחפצי מתכת. ומזיהוי ראשוני שלהם עולה כי מקור כלי החרס הוא באיים בים האגאי כגון: קנידוס, רודוס, קוס ואחרים, ובערי נמל אחרות השוכנות לחופי הים התיכון.

   עוד סיפורי ארכיאולוגיה
   חוקרים גילו מטמון עתיק: "ניקינו כד ונשפך ממנו זהב"
   במרץ: אספן זוכה מזיוף קבר אחיו של ישו
   כשר בהשגחת לאונטיוס: התגלה חותם לחם עתיק בעכו
   שוד עתיקות: פריטים מתקופת הפרעונים נתפסו בישראל
   בית מרחץ בן 1,600 שנים נמצא ליד בית שמש