וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוד עתיקות: פריטים מתקופת הפרעונים נתפסו בישראל

קובי דוד

3.4.2012 / 17:50

שני מכסים של ארונות קבורה מתקופת הפרעונים נתפסו בשוק בעיר העתיקה בירושלים. בקשתם של השלטונות ממצרים לקבל לידם את הפריטים המעוטרים ציורים בכתב מצרי עתיק, נבחנת כעת

לקראת פסח: מפקחי רשות העתיקות תפסו באחרונה שני מכסים של ארונות קבורה מצריים, "סרקופגים", שהכילו בתוכם בעבר מומיות עתיקות. המכסים נתפסו על ידי מפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות במהלך פעילות פיקוח בחנויות בשוק בעיר העתיקה בירושלים. המכסים העתיקים עשויים עץ ומצופים בשכבת טיח ועליה עיטורים מרהיבים וציורים בכתב הירוגליפי מצרי העתיק. הארונות נתפסו לבדיקה בחשד שמדובר ברכוש גנוב.

לאחר בדיקות מומחים, שכללו בין השאר בדיקת תיארוך לקביעת גיל העץ, נקבע חד משמעית שמדובר בפריטים אותנטיים בני אלפי שנים: מכסה אחד מתוארך בין המאה ה-8 ל-10 לפנה"ס (תקופת הברזל), והשני מתוארך בין המאה ה-14 למאה ה-16 לפנה"ס (תקופת הברונזה המאוחרת). כיוון שמדובר בפריטים נדירים העשויים חומר אורגני, הם מוחזקים בשלב זה למשמורת במעבדות רשות העתיקות בירושלים בתנאי בקרת אקלים. ארונות קבורה מעץ מהסוג הזה נמצאו עד כה רק במצרים, והשתמרו אודות לאקלים המדברי היבש השורר שם.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
שודדי העתיקות ניסרו את המכסים המעוטרים והסבו נזק בלתי הפיך בניסיון לדחוס אותם למזוודה/מערכת וואלה, צילום מסך

על פי החשד, שודדי עתיקות מצרים בזזו קברים עתיקים באזור המדבר המערבי במצרים, ולאחר מכן אלמונים הבריחו את מכסי העץ ממצרים לדובאי, ומשם הם מצאו את דרכם לישראל דרך מדינה שלישית באירופה. עדות להברחה היא ניסור המכסים לשני חלקים, תוך גרימת נזק בלתי הפיך לפריטים העתיקים - וזאת ככל הנראה כדי להקטין את ממדי המכסה ולהקל על הסתרתו והובלתו במזוודה סטנדרטית. מכסים מסוג זה בדרך כלל כיסו ארון עץ, בגודל של כשני מטרים ועשוי מעץ דקל, שהכיל גווית אדם חנוטה. לא ברור מה עלה בגורל המומיה והארון עצמו.

עם זאת, לאחרונה תוקנו תקנות יבוא העתיקות לישראל. התקנות החדשות, שיכנסו לתוקף לקראת סוף חודש אפריל 2012, מחייבות הצהרת מכס על יבוא עתיקות ובדיקה מקדימה של העתיקות על ידי רשות העתיקות לצורך קבלת אישור יבוא. המטרה של רשות העתיקות, בשיתוף רשות המכס והמיסים, למנוע את הכנסתן לישראל של עתיקות שיגיעו ללא מסמכים המעידים על הוצאתן כחוק ממדינות המקור. בכך מקווים כי יצומצם הסחר בעתיקות גנובות במזרח התיכון.

לדברי שי בר-טורא, המפקח על המסחר בעתיקות ביחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, "החל מ-20 באפריל המציאות של הסחר בעתיקות בישראל תשתנה. התיקון החדש ייתן לנו כלים כדי למנוע הכנסה לארץ של עתיקות שנגנבו או נשדדו בארצות אחרות, כך נוכל לסכל את המעגל השוד והסחר הבינלאומי בחפצים ארכיאולוגים גנובים."

לאחרונה התקבלה בקשה משלטונות מצרים להשבת מכסי ארונות הקבורה הגנובים. בקשת המצרים נבחנה על ידי רשות העתיקות, בשיתוף משטרת ישראל ומשרד החוץ, וכעת נבדקות הדרכים החוקיות להשבת החפצים לארץ המקור.

עוד כותרות על שוד עתיקות והסחר בהן:
תיק עתיק: אספן זוכה מזיוף קבר אחיו של ישו
חשד: ארכיאולוג מנשר שדד עתיקות סמוך לחיפה
חשד: פרופ' מארה"ב הבריח וסחר בעתיקות ישראליות

לפניות לכתב: davidkobi@walla.co.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully