וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצבא כבש השכונה הנצורה בחומס, המורדים נסוגו

המחתרת הסורית הודיעה על "נסיגה טקטית" מבאבא עמרו, למען שלום האזרחים שנותרו בה. הצבא: "כיסי ההתנגדות נפלו". האופוזיציה הקימה "משרד ביטחון" לפקח על חלוקת נשק למורדים

מה מתרחש בחומס? העיר שהייתה לסמל ההתקוממות בסוריה ממשיכה לעמוד במוקד ההתפתחויות במדינה, כשבמהלך הימים האחרונים נפוצו דיווחים סותרים רבים על ההתרחשויות בתוכה, ובעיקר במעוז המורדים העיקרי, שכונת באבא עמרו בדרום העיר. בימים האחרונים דווח כמה פעמים כי כוחות צבא סוריה, הצרים על השכונה ומפגיזים אותה ברציפות מאז 4 בפברואר, החלו לרכז כוחות גדולים סביבה - והיום (חמישי) הם הצליחו להיכנס אליה קרקעית, בעוד המורדים נסוגים ממנה. במקביל, לפי הדיווחים, פסקה הפגזת השכונה מבחוץ.

גורם ביטחוני סורי אישר את הדברים לסוכנות הידיעות הצרפתית, והוסיף כי הצבא השתלט לגמרי על השכונה. "צבא סוריה שולט כעת בשכונת באבא עמרו במלואה", אמר הגורם. "כיסי ההתנגדות האחרונים של המורדים נפלו".

זמן קצר לפני הודעת הצבא, הודיעה היום מחתרת המורדים, "הצבא הסורי החופשי", כי החליטה להוציא את כוחותיה מהשכונה כ"נסיגה טקטית", למען שלומם של כ-4,000 אזרחים שעדיין נותרו בה, ומופגזים ללא הרף על ידי הצבא שמנסה לפגוע במורדים. במחתרת הסבירו כי גם כך לא נותרה בידי הלוחמיהם בשכונה תחמושת כדי להגן על האזרחים. "בעיר אין אוכל, אין תרופות, אין מים, אין חשמל ואין קווי תקשורת", נמסר בהודעה מטעם המחתרת. "צבא אסד הרס את רוב הבתים בשכונה, באמצעות טילים, מרגמות ומסוקים".

ההתקוממות בסוריה - כותרות אחרונות:
בתחילת השבוע: נכשל ניסיון לכבוש השכונה המופגזת בחומס
דיווח: הפנטגון הכין תכנית מפורטת לתקיפה בסוריה
דיווח: המוסד מכשיר את המורדים הסורים בטורקיה

לוחמים של מחתרת "הצבא הסורי החופשי" בשכונת אל-ביאדה שבעיר חומס, סוריה, 29 בפברואר 2012. רויטרס
עזבו את השכונה? לוחמים של "הצבא הסורי החופשי" בבאבא עמרו, השבוע/רויטרס

גם תושבים בשכונה דיווחו היום לרויטרס כי לוחמי המחתרת עזבו אותה. עם זאת, לנוכח העדר קווי תקשורת, הדיווחים לגבי הנעשה בעיר מעורפלים וסותרים, וישנם גם תושבים הממשיכים לטעון שהצבא נותר מחוץ לשכונה, וכי לוחמי המחתרת מצליחים לעמוד בגבורה מולו. "אנחנו נלחמים עד טיפת דמנו האחרונה, ולא ניסוג", אמר היום לרשת CNN אחד הלוחמים בעיר, בשיחת טלפון לווייני. כמדי יום, פירסמו היום בצהריים "ועדות התיאום המקומיות" מניין הרוגים יומי: 26 מאז הבוקר ברחבי סוריה, מהם 17 בחומס.

צפו בתיעוד חובבים של הלחימה בחומס, השבוע:

בתוך כך, נמשך העיסוק במצבם של העיתונאים המערביים הנמצאים בחומס, על רקע מותם של שניים מהם לפני שבוע. העיתון הספרדי "אל מונדו" עדכן אתמול כי הכתב שלו בעיר, חאווייר אספינוסה, הצליח להימלט ממנה והגיע ללבנון בריא ושלם. מנגד, התברר כי בניגוד לדיווחים קודמים על חילוצה, כתבת "לה פיגרו" הצרפתי הפצועה, אדית בוויה, עדיין נמצאת בעיר ולא הצליחה להימלט ממנה עם עמיתה הבריטי, פול קונרוי מה"סאנדיי טיימס". גם העיתונאי הצרפתי וויליאם דניאלס עדיין נמצא לצדה בחומס.

בפעם הרביעית: מועצת זכויות האדם גינתה את סוריה

בינתיים, לוחמי המחתרת נגד שלטונו של בשאר אסד מתחילים להתמסד: המועצה הלאומית הסורית, מסגרת-הגג המאגדת תחתיה את כל ארגוני האופוזיציה הסוריים, הודיעה היום כי החליטה להקים מועצה צבאית שתסייע ל"צבא הסורי החופשי" וליתר ארגוני המחתרת הלוחמים נגד המשטר. במסיבת עיתונאים בפריז, אמר ראש המועצה הלאומית, בורהאן רליון, כי המועצה החדשה תסייע צבאית וטכנולוגית לכוחות, ותהיה מורכבת מאנשי צבא ואזרחים. "היא תתאם בין הכוחות הפוליטיים לבין הפעילות הצבאית", הסביר. "המועצה תהיה כמו משרד הביטחון של המועצה".

"זו לא היערכות למלחמה", הבהיר רליון. "יש מספר מדינות שהביעו נכונות לחמש את הלוחמים בשטח, וצריך לארגן את אספקת הנשק כדי שלא יגיע לגורמים בלתי רצויים. המועצה תדאג להעביר את הנשק באופן מסודר, ואנו לא רוצים לעודד אף מדינה לתת נשק באופן ישיר לכוחות החמושים בתוך סוריה, אלא שהדבר יתבצע דרכנו בלבד. אנו ממשיכים במהפכה עממית בלתי-אלימה, אולם משימת 'הצבא הסורי החופשי' היא גם משימה הגנתית, כדי למנוע מלחמת אזרחים". לדבריו, "אנו זקוקים לנשק על מנת שלא נגיע לשלב הזה".

הלוויה של לוחם מורדים שנהרג בעיר אידליב, סוריה, 29 בפברואר 2012. רויטרס
הלוויה של לוחם "הצבא הסורי החופשי", אתמול באידליב/רויטרס

בתוך כך, בז'נבה, התקבלה היום החלטה בינלאומית נוספת נגד סוריה - שכמו החלטות קודמות, נעדרת "שיניים" של ממש. ברוב של 37 מתוך 47 המדינות החברות, החליטה מועצת האו"ם לזכויות האדם לגנות את משטרו של בשאר אסד בגין דיכוי ההתקוממות במדינה, ועל "ההפרות רחבות ההיקף והשיטתיות של זכויות אדם וחירויות בסיסיות בידי הרשויות הסוריות. נציגי שבע מדינות נעדרו מההצבעה, ואילו רוסיה, סין וקובה הצביעו נגד. בתגובה אמרה שגרירת ארה"ב למועצה, איילין צ'מברליין דונהיו, כי מדינות אלו "נמצאות בצד הלא נכון של ההיסטוריה".

זו הפעם הרביעית מאז אפריל שסוריה זוכה לגינוי במועצת זכויות האדם - גוף ללא סמכויות אכיפה ממשיות. גינויים אלו מצטרפים גם להחלטת העצרת הכללית של האו"ם מלפני שבועיים לגנות את אסד ולקרוא להתפטרותו - גם היא החלטה שלא ניתן לאכוף.

מועצת זכויות האדם של האו"ם מקיימת דיון חירום בעניין סוריה, ז'נבה, 28 בפברואר 2012. רויטרס
"סין, רוסיה וקובה נמצאות בצד הלא נכון של ההיסטוריה". כינוס מועצת זכויות האדם בז'נבה/רויטרס

במועצת הביטחון של האו"ם - הגוף הבינלאומי היחיד שמסוגל לקבל החלטות בעלות תוקף - הכשילו עד כה רוסיה וסין כל החלטה לגבי סוריה תוך שימוש בזכות הווטו שלהן. בשבוע האחרון מתנהל במועצה מהלך נוסף, בהובלת ארה"ב וצרפת, בניסיון לגבש החלטה בנושא סוריה שתתמקד בעניין ההומניטרי בלבד, בתקווה שניתן יהיה להשיג את הסכמת רוסיה וסין להחלטה כזו. ההחלטה זו, אם תתקבל, תתבע לאפשר גישה לעובדי סיוע לכל אזורי הלחימה בסוריה. לפי שעה, עם זאת, לא נראה שיש התקדמות בנושא.

בהתפתחויות בינלאומיות נוספות, הודיעה היום בריטניה כי החליטה להשיב את כל הסגל הדיפלומטי שלה מסוריה מסיבות ביטחוניות. בהצהרה שפורסמה היום מטעם שר החוץ וויליאם הייג נכתב כי "ההחמרה במצב הביטחוני בדמשק מסכנת את סגל השגרירות שלנו, ולכן החלטנו להשיב את הסגל". דובר משרד החוץ הבהיר כי בריטניה אינה מסיימת את קשריה הדיפלומטיים עם סוריה: "השגרירות הסורית בלונדון תישאר פתוחה, על מנת שיהיה לנו ערוץ תקשורת עם המשטר הסורי". בהתפתחות נוספת, קיבל היום הפרלמנט של כוויית לתמוך במורדים בסוריה.

בהכנת הידיעה השתתף ניר יהב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully