בג"ץ: התקנה שמנעה הפגנות במרחק יותר מקילומטר מהבית אינה חוקית, הקנסות יבוטלו

השופטים קבעו כי התקנה שהייתה בתוקף בין 13-1 באוקטובר לא צולחת את מבחני החוקתיות בעקבות הפגיעה החמורה בחירות ההפגנה ובחופש הביטוי. אם בתוך 90 ימים הממשלה לא תאשר את השבת הדוחות - יבוטלו כלל הקנסות שהוטלו בתקופה זו בגין הפרת הגבלת מרחק היציאה מהבית

בווידאו: הפגנות נגד נתניהו ברחבי הארץ (קרדיט: הדגלים השחורים, קומי ישראל)

בג"ץ קבע היום (ראשון) כי האיסור על השתתפות בהפגנות במרחק של יותר מקילומטר ממקום המגורים אינה חוקתית. בעקבות זאת, יבוטלו הקנסות שהוטלו בגין תקנה זו בתקופה שבין 13-1 באוקטובר 2020. את העתירה נגד התקנה הגישו התנועה לאיכות השלטון, "אין מצב" וקבוצת אנשי עסקים.

ההרכב, בראשות נשיאת העליון אסתר חיות, קבע כי "תקנה 24(1) שעניינה איסור על השתתפות בהפגנות במרחק העולה על אלף מטרים ממקום מגוריו של אדם אינה צולחת את מבחני החוקתיות לנוכח הפגיעה החמורה בחירות ההפגנה וחופש הביטוי. זאת, שכן, כך נקבע, מקום קיום ההפגנה, מהווה חלק מהותי מן המסר של ההפגנה, במיוחד כאשר מדובר במעונו הרשמי של נבחר ציבור וכן לנוכח החשיבות היתרה שיש לייחס למתן אפשרות לבקר את השלטון בעיתות חירום".

השופטים מסרו כי אם בתוך 90 ימים ממועד פסק הדין הממשלה לא תודיע שיש ביכולתה להשיב את הקנסות - יבוטלו כלל הקנסות שהוטלו בתקופה זו בגין הפרת הגבלת מרחק היציאה מהבית, והכספים ששולמו בגין קנסות אלה יושבו למשלמים.

הקנסות יבוטלו. מפגינים בתל אביב (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, פלאש 90)

ב-30 בספטמבר אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את התיקונים "לחוק הקורונה הגדול", ובהם הגבלות לקיום הפגנות במרחב הציבורי בזמן סגר כללי. לפי ההצעה שאושרה, לא יתקיימו הפגנות בזמן של סגר כללי אלא בקבוצות של 20 איש בלבד ובמרחק של עד קילומטר ממקום המגורים.

ב-8 באוקטובר, כרבע שעה בלבד לפני שפג תוקפן של ההגבלות, הממשלה אישרה במשאל טלפוני את הארכת תוקף התקנות האוסרות על קיום הפגנות במרחק של יותר מקילומטר ממקום המגורים עד ל-13 באוקטובר.

עוד בוואלה!

כמו בומרנג: הגבלת ההפגנות התהפכה על נתניהו - ברחובות וגם בממשלה

לכתבה המלאה

השופט מני מזוז טען כי יש להורות על ביטול התקנה כולה, "בשל פגם מהותי שנפל בהליך התקנת תיקון מס' 3 לתקנות: אישורו במשאל טלפוני לילי בין השרים מבלי שהוצג פרוטוקול הדיון שקדם לאישורן, התשתית העובדתית שהונחה בפני הממשלה או תיעוד באשר לחלופות שנבחנו, כנדרש במפורש בחוק".

עוד הוסיף כי "היה על ראש הממשלה להימנע מליטול חלק בהחלטה על אישור התקנות, אשר נועדו, ובפועל שימשו, בעיקר להגבלת ההפגנות שכוונו נגדו אישית".

התנועה לאיכות השלטון: "ניצחון ענק למחאה ולמפגינים"

יו"ר התנועה לאיכות השלטון עו"ד אליעד שרגא בירך על פסיקת בג"ץ. "בית המשפט העליון הגן היום פעם נוספת על חופש המחאה ועל חופש הביטוי של אזרחי מדינת ישראל, שהם ציפור נפשה של הדמוקרטיה בישראל. על זכויות אלה חובה להגן דווקא בשעות משבר שבהן הדמוקטיה נמצאת תחת מתקפה של גורמים מנוגדי עניינים", אמר. "זהו ניצחון ענק למחאה ולמפגינים, זהו ניצחון ענק לחופש המחאה וזהו ניצחון ענק נגד הממשלה והמשטרה אשר בברוטליות אכפו את ההוראות הבלתי חוקתיות הללו".

מתנועת "אין מצב", שהייתה ממגישות העתירה נגד התקנה, נמסר כי זהו "ניצחון גדול למחאה, לדמוקרטיה ולחוק היסוד המדגיש כי בכל מקום ובכל תנאי כל אזרח בישראל יכול להביע את דעתו".

עו"ד גלעד ברנע, שייצג קבוצת אנשי עסקים בעתירה, מסר כי "זהו פסק דין חשוב ועקרוני. הממחיש הצורך החיוני בבית משפט עליון משמעותי המשמיע קולו במסגרת עקרון הפרדת הרשויות. הקול הזה חשוב תמיד, ובעת הזו יש לו חשיבות מיוחדת, לשמירה ולהגנה על הדמוקרטיה הישראלית".

מתנועת אחריות לאומית, שעתרה נגד חוק הקורונה, נמסר בתגובה כי "פסיקת בג"ץ הינה ניצחון ענק לכל אזרחי מדינת ישראל. מכאן ואילך, לא תוכל שום ממשלה למנוע ולהגביל את זכות ההפגנה השמורה לכל אחת ואחד מאיתנו. בג"ץ הניף דגל שחור מול החלטה לא חוקתית, לא מוסרית ולא דמוקרטית שקיבלה הממשלה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully