המחאה נגד נתניהו

המחאה נגד נתניהו: 9 מפגינים נעצרו ועוכבו בירושלים

המחאה נערכה זה השבוע ה-12, כשלראשונה בעלי העסקים חברו רשמית להפגנה המרכזית מול מעון ראש הממשלה בבלפור: "זה הזמן לשלב כוחות. הממשלה לא אמרה מילה על פיצויים". יותר מאלף מחו בקיסריה

בווידאו: הפגנות המחאה בירושלים ובקיסריה (צילום: ניב אהרונסון, סאטווי ושי מכלוף, עריכה: שאול אדם)

תשעה מפגינים נעצרו ועוכבו הלילה (ראשון) במהלך המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים. ההפגנות נערכו בשורת מוקדים ברחבי הארץ זה השבוע ה-12, והחלו בשעות הצהריים כשמפגינים התאספו בגשרים ברחבי הארץ. לאורך הערב התקיימו מפגני מחאה נוספים סמוך למעון ראש הממשלה בירושלים וליד בית משפחת נתניהו בקיסריה. זאת, במחאה על "השחיתות השלטונית", כלשון המפגינים, אופן הטיפול במשבר הקורונה וברקע החזרה הקרובה לסגר.

בירושלים, אלפי מפגינים צעדו בתהלוכה מגשר המיתרים לעבר כיכר פריז, הסמוכה למעון ראש הממשלה, שם התקיימה ההפגנה המרכזית. לקראת חצות החלה המשטרה לפנות את המפגינים ופתחה את צומת הכיכר ואת הרחובות הסמוכים לו.

לדברי המשטרה, מעצר המפגינים נעשה בגין הפרת הסדר הציבורי ותקיפת שוטרים. סגן ניצב אלון חלפון, מאגף המבצעים במשטרת הבירה, אמר כי "רואים שרוב רובם של המפגינים מוחים בצורה מסוימת. ביניהם יש קומץ שמאתגר אותנו בכל שבת ואנחנו יודעים להגיב לטפל בהם. הצעדה לא תואמה אבל אפשרנו לה להתבצע".

המשטרה מפנה מפגינים במחאה בירושלים, הלילה (צילום: ראובן קסטרו)
מפגינים נגד נתניהו עם מיצג מחאה בירושלים, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)

מארגון "קריים מיניסטר" נמסר כי "העם קורס והנאשם שנכשל בניהול המשבר סוגר את המדינה ובורח. לא נסלח לנאשם על הקטסטרופה הכלכלית והבריאותית כתוצאה משיקולים פוליטיים והישרדותיים על חשבון הציבור. נפגין היום ובכל מצב עד שראש הממשלה הכושל והמושחת ביותר שידעה המדינה יתפנה מבלפור".

לצד ארגוני המחאה הוותיקים, ארגוני עצמאים נוספים הצטרפו להפגנה בירושלים. הארגונים איימו מוקדם יותר השבוע כי אם לא יוצג בפניהם מתווה פיצוי, בעלי עסקים יפרו את הסגר שעשויה הממשלה להטיל בתקופת החגים, והזהירו כי הם יצטרפו למחאה הכללית.

עו"ד רועי כהן, נשיא נשיא לשכת ארגוני העצמאים, תקף בהפגנה את ההחלטה על הסגר. "ממשלת ישראל מחליטה על סגר ולא אמרה מילה על פיצוי לעצמאים ולעסקים הקטנים", אמר. "בפעם הקודמת הפגנו במשך חודשיים עד שהתייחסו אלינו, למה לא להפיק לקחים ולהכריז על מתווה פיצוי לפי 'צוק איתן', הרי הקורונה היא מלחמה לכל דבר ופוגעת בכולנו".

האומן זאב אנגלמאייר מחופש לדמות "שושקה" בכיכר פריז בירושלים, אמש (צילום: ראובן קסטרו)
מפגינים בכיכר פריז, אמש (צילום: ראובן קסטרו)

כהן הוסיף כי "איננו מפרי חוק, אך כשבעלי עסקים יצטרכו להחליט אם לסגור את העסק או לפתוח, על מנת להתפרנס ולהביא אוכל לילדים, אין שאלה מה תהיה בחירתם. אני קורא לראש הממשלה ושר האוצר להכריז על פיצויים כבר עכשיו, נגיף הקורונה מסוכן, אך הסכנה הכלכלית אינה פחותה ממנו".

"השחיתות הורגת". בירושלים, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)
העצמאים מוחים בהפגנה בירושלים, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)

"איבדנו אמון בממשלה, ובמוצאי שבת נגיע לבלפור להילחם על הזכויות ועל הפרנסה", אמר כהן בכינוס ארגוני העצמאים בתל אביב השבוע. עד עתה ארגוני העצמאים לא השתתפו בהפגנות השבועיות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו מול מעונו בירושלים.

גם התאחדות בעלי האולמות וגני האירועים קראה לכל בעלי האולמות והספקים להצטרף למחאה. "ההתאחדות החליטה לקרוא לבעלי האולמות וענף האירועים לעלות לבלפור ולהפגין נגד מדיניות ממשלת ישראל שפגעה ורמסה את ענף אירועי השמחות בישראל. אין סגר בלי פיצוי. זה הזמן להתאחד, לשלב כוחות ולעשות מעשה!", אמרו בהתאחדות.

עוד בוואלה!

בעלי עסקים מאיימים להפר את הסגר: "זה גזר דין מוות, הגענו לפת לחם"

לכתבה המלאה
המחאה בבלפור, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)
"שלום עם בחריין? רגע מצאתי שניצל בזבל". ההפגנה בבלפור, אמש (צילום: ראובן קסטרו)

בקיסריה, המפגינים הורשו לראשונה לקיים תהלוכה ברחוב מגוריה של משפחת נתניהו, ולהגיע עד כ-200 מטרים מהבית. זאת, במסגרת פשרה שהושגה בנושא בין התנועה לאיכות השלטון, שמארגנת את ההפגנה לצד אנשי הדגלים השחורים ואחרים, לבין המשטרה. בהתאם, יותר מאלף מפגינים התכנסו סמוך לבית משפחת נתניהו ביישוב.

ח"כ לשעבר אייל בן ראובן נשא דברים במקום, ותקף את ראש הממשלה. "תן חיבוק ולך הביתה כבר. משהו השתבש ואתה מוביל אותנו לתהום. לא רוצים אותך יותר", אמר.

"תישארו בארה"ב". המחאה בבלפור (צילום: ראובן קסטרו)

בן ראובן התייחס בדבריו גם לנסיעתו המתוכננת של ראש הממשלה לוושינגטון. "תכננת לצאת לארצות הברית עם משפחתך היקרה, תרתי משמע, במטוס של אודי", אמר. "התקשורת ואנחנו היינו צריכים להוריד אותך מהמטוס הזה ואנשי הפמליה שלך שחלקם היו עסוקים באיזה מלון פאר לשכן אותך".

"איננו שונאים ולא נשנא את אלה שחושבים אחרת. אנחנו כאן בזכות אהבתנו למדינה והכבוד שלנו לחוק", סיכם בן ראובן. "קבל חיבוק מאיתנו, ולך הביתה. אנחנו נחזיר את המדינה למקומה הערכי המוסרי הראוי".

המחאה בקיסריה, אתמול (צילום: ניב אהרונסון)
מפגינים נגד נתניהו, סמוך לביתו בקיסריה, אתמול (צילום: ניב אהרונסון)

גם השחקנית אורנה בנאי נאמה במקום, וקראה לנתניהו להתפטר. "אין שום קשר בין הסגר שביבי ממיט עלינו לבין רצון לטפל בקורונה. אחרי שהוא הטיל עלינו סגר ראשון, הוא גרם לאלפי עסקים לקרוס ולמאות אלפים להשאר ללא פרנסה ולהגיע לפת לחם", אמרה בנאי, "עכשיו כשבאשמת אוזלת היד הפושעת שלו הגענו לגל השני, אנשים יוצאים להפגין נגד הכישלון שלו והוא מנסה לסגור אותם בבתים! כמה אתה ציני ביבי, אלוהים, כמה אין לך בושה".

"אין לך מנדט להטיל עלינו סגר! אין לך מנדט משום שהפסדת בבחירות וחטפת את השלטון במרמה!", הוסיפה, "אין לך מנדט משום שאתה חי כמו לואי ה-16 עם משפחת מלוכה ומנסה למנוע מאזרחים להתפרס בכבוד. אין לך מנדט משום שאתה אשם בגל השני. אין לך מנדט משום שכל מה שמעניין אותך הוא ענייניך הפליליים וכל החלטה שלך חשודה!".

"ביבי מתחמק, העם נמק". ההפגנה בקיסריה, אתמול (צילום: ניב אהרונסון)
מחאת הדגלים השחורים בצומת עין חמד, אתמול (צילום: ראובן קסטרו, ללא)
מחאת הדגלים השחורים בצוק מנרה, אתמול (צילום: אתר רשמי, ללא)

גם ביום שישי נערכה מחאה מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור, בה השתתפו אלפים. המפגינים צעדו ממקום מושבה של הכנסת הראשונה ברחוב המלך ג'ורג' בבירה למעונו של נתניהו, שם הם ערכו קבלת שבת. זאת, במסגרת המחאה הנערכת מזה כמה חודשים נגד השחיתות השלטונית וראש הממשלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully