שיא של 13 שנים בשריפות יער באמזונס בברזיל: "סימן רע"

כמות השריפות ביערות הגשם עלו בכ-20% בחודש שעבר. מומחים במדינה מזהירים מפני כריתת היערות הנרחבת בעקבות האש, ומאשימים את המדיניות הסביבתית הרפה של הנשיא בולסונארו. קיים חשש כי העשן יחמיר את מצבם של חולי קורונה: "יגרום למקרים ממושכים יותר עם יותר תסמינים"

רויטרס
03/07/2020
צילום: רויטרס

מספר השריפות ביערות הגשם באמזונס בברזיל עלה במהלך חודש יוני ב-20% - כך עולה מנתוני הממשלה שפורסמו שלשום (רביעי). זה היה החודש עם הכי הרבה שריפות ביערות מזה 13 שנה. חוקרים חוששים כי זה יכול להוות סימן לחזרת שריפות הענק שאירעו במדינה בשנה שעברה. מומחי בריאות חוששים גם מהעשן, שלרוב מכסה את האזור בעונה היבשה וגורם לבעיות נשימה, מה שעלול גם לגרום לסיבוכים אצל חולי קורונה.

בחודש יוני, סוכנות מחקר החלל הממשלתית בברזיל איתרה 2,248 שריפות ביער הגשם באמזונס, לעומת 1,880 ביוני 2019. אולם, השריפות הנוכחיות מחווירות בהשוואה לאלו שנראו באוגוסט האחרון ועוררו זעקה בעולם על כך שברזיל לא עשתה מספיק כדי להגן על יער הגשם הגדול בעולם.

שריפות באמזונס בברזיל, ביוני(צילום: רויטרס)

ביוני האחרון היו בממוצע 75 שריפות ביום באמזונס, זאת לעומת כמעט 1,000 ביום כאשר כמות השריפות הגיעה לשיאה באוגוסט 2019.

פיליפ פירנסייד, אקולוג במכון הלאומי למחקר באמזונס, אמר כי "זה סימן רע, אבל מה שבאמת משנה זה מה שיקרה מעכשיו". הוא הוסיף כי כריתת היערות הנרחבת היא סימן מדאיג יותר, מכיוון שבדרך כלל שריפות מכוונות לפנות את האדמה לאחר שנכרתו עצים.

מנתוני סוכנות המחקר הממשלתית עולה כי בחמשת החודשים הראשונים של השנה חל גידול של 34% בכריתת יערות במדינה לעומת השנה שעברה.

פירנסייד אמר כי הגידול בהרס נובע מאכיפה סביבתית הרפה יותר תחת נשיא המדינה ז'איר בולסונארו, שקרא ליותר חקלאות ופעילויות כרייה באזורים מוגנים באמזונס, תוך שהוא מתגונן בטענה שברזיל שמרה על רוב יערות הגשם.

עוד בוואלה!

"הריאות של העולם" עולות באש: השריפות באמזונס הן סכנה לכדור הארץ

לכתבה המלאה
כריתת היערות היא סימן מדאיג יותר. יער כרות באמזונס(צילום: רויטרס)

בולסונארו פרס כוחות חמושים כדי להגן על האמזונס במאי, כפי שעשה באוגוסט בשנה שעברה. למרות זאת, חלה עלייה של 12% בכריתת היערות במאי לעומת השנה הקודמת - מגמה שגברה ביוני.

מכון המחקר הסביבתי באמזון (IPAM), ארגון לא-ממשלתי ברזילאי, צופה כי בקצב הנוכחי של כריתת היערות, עד סוף יולי יישארו מהם 9,000 קמ"ר שנכרתו אך לא נשרפו מתחילת 2019, מועד כניסתו של בולסונארו לתפקיד.

מהניתוח של מכון המחקר הסביבתי, שפורסם בתחילת החודש, עולה כי אזורים אלה נמצאים בסכנת הצתה כאשר משווים אותם ל-5,539 קמ"ר של יער שנכרתו ונשרפו בין ינואר 2019 עד אפריל 2020. בינתיים, קהילות באמזונס מתכוננות לעשן שמכסה את האזור במהלך עונת האש, שבדרך כלל נמצאת בשיאה בין אוגוסט לנובמבר.

העשן מכסה את האזור בעיקר במהלך עונת האש. שריפה ביערות האמזונס(צילום: רויטרס)

גילהרמה פיבוטו, מומחה לזיהום אוויר במדינת אמזונס, אמר כי החמרה באיכות האוויר כתוצאה מהשריפות עלולה להחמיר את הפגיעה בחולי קורונה. הוא אמר כי "עבור אלה שיידבקו בנגיף קיים סיכוי גבוה לשילוב בין הזיהום לקורונה, מה שיגרום למקרים ממושכים יותר עם יותר תסמינים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully