וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרקליטי רה"מ על הגעתו למשפט: עמדת הפרקליטות משרתת את קמפיין "רק לא ביבי"

19.5.2020 / 19:56

למרות סירוב הפרקליטות לכך, סנגורי נתניהו הגישו בקשה לפטור אותו מהתייצבות בדיון הקראת כתב האישום נגדו בביהמ"ש המחוזי בי-ם. במתקפה חריפה טענו כי הפרקליטות "משרתת את המסע התקשורתי להציג את תמונתו על ספסל הנאשמים". הפרקליטות לסנגורים: "התקפה פראית"

ישיבת ממשלה ראשונה/לע"מ

פרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו, עורכי הדין עמית חדד ומיכה פטמן, טענו היום (שלישי) כי סירוב הפרקליטות להיענות לבקשתו של ראש הממשלה להיעדר מדיון הפתיחה במשפטו, הצפוי להיערך ביום ראשון, היא "מופרכת בעליל", והתעקשו כי מדובר ב"ישיבה טכנית".

נתניהו הגיש הערב את הבקשה לבית המשפט, אך פנה קודם לפרקליטות כדי לנסות לקבל את הסכמתה למהלך - אולם היום השיבה הפרקליטות כי היא מתנגדת לבקשה. נתניהו צפוי לנמק את בקשתו מבית המשפט המחוזי בירושלים, בכך שמדובר בדיון טכני בלבד, כך שההגעה אליו איננה מצדיקה את סידורי האבטחה בבית המשפט ואת עלותם הגבוהה.

"אמנם נושא הדיון ביום א' הוא 'הקראה' של כתב האישום, אבל בפועל לא תתבצע שום הקראה. הסניגורים של ראש הממשלה ישיבו כמקובל שהוא מודע היטב לכל פרטי כתב האישום. מדובר בדיון טכני ואין שום צורך בנוכחותו של ראש הממשלה באולם בית המשפט", טענו עורכי הדין.

"יתר על כן, בנסיבות מסוימות הפסיקה מתירה למי שמיוצג על ידי עורך דין להיעדר מחלק ניכר מישיבות ההוכחות בהמשך המשפט. קל וחומר שהדבר נכון כשמדובר בישיבה טכנית, בה ממילא לא יתרחש דבר שדורש עניינית את נוכחותו של ראש הממשלה בדיון. יש לכך מספיק תקדימים בעבר", הוסיפו השניים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהשבעת הממשלה ה-35, 17 במאי 2020. דוברות הכנסת, קובי גדעון, אתר רשמי
נתניהו, השבוע/אתר רשמי, דוברות הכנסת, קובי גדעון

מעבר לכך, הבהירו עו"ד חדד ועו"ד פטמן, כי "אין מנוס מלקבוע שתגובת הפרקליטות אינה נובעת ממניעים ענייניים, אלא באה לשרת את המסע התקשורתי להציג תמונה של ראש הממשלה נתניהו על ספסל הנאשמים, כהמשך לקמפיין 'רק לא ביבי'". הם הוסיפו כי "למקרה שמישהו לא שם לב, הבחירות כבר הסתיימו וראש הממשלה נתניהו פועל במרץ במסגרת ממשלת האחדות שהקים לטפל בבעיות הבוערות של הקורונה, הכלכלה והחזרת אנשים למעגל התעסוקה. הוא ימשיך לעשות זאת גם ביום ראשון, לפני ואחרי הדיון בבית המשפט".

בפרקליטות מתחו ביקורת על הודעת הסנגורים, וטענו כי היא "בלתי מתקבלת על הדעת, מעבר לכך שהיא כוזבת ומתלהמת". עוד הוסיפו בפרקליטות כי "בקשת הסנגורים שראש הממשלה לא יתייצב להקראה עם יתר הנאשמים נשענה על נימוקים הקשורים באבטחה ועלויות. לא היה בה שום נימוק שקשור להצגת תמונה של מר נתניהו על ספסל הנאשמים. ממילא תגובת הפרקליטות לא התייחסה לשיקול הזה בשום אופן, אלא לשיקולים ענייניים בלבד. צר לנו על כך שעורכי הדין נתנו ידם להתקפה פראית נגד עמיתיהם, נציגי התביעה, ועל הניסיון הכוזב ליחס לנציגי הפרקליטות שיקולים זרים שלא ממין העניין".

עוד בוואלה!

בית המשפט מאותת לנתניהו: העונש על שוחד - לפחות שלוש שנות מאסר

לכתבה המלאה

הפרקליטות הודיעה מוקדם יותר לסנגורים כי היא מתנגדת לבקשה. עו"ד יהודית תירוש מפרקליטות מיסוי וכלכלה חתומה על התשובה, בה נכתב כי המדינה "אינה רואה מקום לשנות מהחלטות בית המשפט הנכבד בדבר התייצבות הנאשמים לדיון ההקראה".

"לנוכחות הנאשם במשפטו חשיבות גם בהיבט של מראית פני הצדק ואמון הציבור בהגינות ושוויוניות ההליך הפלילי ביחס לנאשמים כולם", נכתב בתשובה. "יפים לעניין זה דבריו של כב' הנשיא (כתוארו אז) ברק: 'נוכחות נאשם במשפטו אינה אך ביטוי לאוטונומיה של הרצון הפרטי שלו. נוכחות נאשם במשפטו היא ערך ציבורי. ביסוד ערך זה מונח הצורך לקיים... את 'הצדק בהדרו' ואת 'מראית פני הצדק' גם יחד'", הוסיפו בפרקליטות.

עוד נמסר כי "הדברים בדבר מראית פני הצדק מתעצמים ביתר שאת בשעה שעסקינן בדיון הקראה שהינו הדיון הפותח את משפטו של הנאשם. דיון הקראה אינו דיון טכני. הוא מהווה פתיחה של המשפט ויש לכך משמעויות משפטיות הקבועות בדין".

לקראת הדיון: נתניהו ומוזס ביקשו שני עורכי דין

במקביל, נתניהו ונוני מוזס ביקשו היום מבית המשפט המחוזי בירושלים להתיר לכל אחד מהם להיות מיוצג בדיון ביום ראשון על ידי שני עורכי דין. זאת, לאחר שבשל מגבלות הקורונה והרצון להימנע מצפיפות באולם, החליט הרכב השופטים כי כל נאשם יוכל להיות מיוצג בדיון על ידי סנגור אחד בלבד. עורכי הדין ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, שמייצגים את שאול ואיריס אלוביץ', הודיעו כי הם מסכימים לבקשה.

מטעמו של ראש הממשלה חתומים על הבקשה עורך הדין חדד ועורך הדין הפלילי הוותיק פטמן, מבכירי הסנגורים בתחום הצווארון הלבן, שייצג בעבר בין היתר את גלעד שרון ואת ראש לשכתו של אהוד אולמרט, שולה זקן. מהגשת הבקשה עולה כי משרדיהם של פטמן וחדד "צפויים לנהל את הגנתו של הנאשם במשותף". עם זאת, עו"ד פטמן אמר לוואלה! NEWS כי טרם הצטרף רשמית לצוות ההגנה.

לפי הבקשה, מכיוון שחדד ופטמן צפויים לחלוק את ייצוגו של ראש הממשלה, ובדיון הקרוב צפויים להיקבע מועדים לדיוני ההליכים המקדמיים ולתחילת שמיעת ההוכחות, ההחלטות שיתקבלו בדיון ישפיעו על שניהם וראוי ששניהם יהיו שם. עם זאת, עו"ד פטמן אמר לוואלה! NEWS כי טרם הצטרף רשמית לצוות ההגנה של ראש הממשלה.

עורך דין מיכה פטמן. ניב אהרונסון
מבכירי הסנגורים בתחום הצווארון הלבן. פטמן/ניב אהרונסון

הדיון, שבו יוקרא כתב האישום נגד נתניהו, ייערך ביום ראשון הקרוב בבית המשפט המחוזי בירושלים, תחת הגבלות משרד הבריאות. לאור מגיפת הקורונה, מספר האנשים באולם יוגבל, והדיון יועבר במעגל סגור לשני אולמות נוספים, אך לא מעבר לכך. מוקדם יותר החודש, הודיע הרכב השופטים כי הדיון לא יועבר בשידור חי, חרף בקשתם של כמה כלי תקשורת בהם כאן, חדשות 13 וגלובס.

כתב האישום מייחס לראש הממשלה עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיקים 1000, 2000 ו-4000. הוא הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים על ידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לאחר שנתניהו משך את בקשת החסינות שהגיש לכנסת. בראש הרכב השופטים שידונו במשפט תעמוד השופטת פרידמן-פלדמן, יחד עם השופטים משה בר-עם ועודד שחם.

(עדכון ראשון: 18:23)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully