משפט נתניהו

הפרקליטות מתנגדת לבקשת נתניהו להיעדר מפתיחת משפטו: "זה לא דיון טכני"

נתניהו טרם הגיש את הבקשה לבית המשפט, ופנה קודם לפרקליטות כדי לנסות לקבל את הסכמתה למהלך - אולם היום השיבה הפרקליטות כי היא מתנגדת לבקשה: "לנוכחות נאשם במשפטו ערך ציבורי". פרקליטי רה"מ: "התגובה מופרכת בעליל, אין שום צורך בנוכחותו בבית המשפט"

19/05/2020
ישיבת ממשלה ראשונה (לע"מ)

הפרקליטות הודיעה היום (שלישי) לסנגוריו של נתניהו כי היא מתנגדת לבקשתו שלא להתייצב לדיון הקראת כתב האישום בפתיחת משפטו ביום ראשון הקרוב. נתניהו לא הגיש עדיין את הבקשה לבית המשפט, ופנה קודם לפרקליטות כדי לנסות לקבל את הסכמתה למהלך - אולם היום השיבה הפרקליטות כי היא מתנגדת לבקשה.

נתניהו צפוי לנמק את בקשתו מבית המשפט המחוזי בירושלים בכך שמדובר בדיון טכני בלבד, כך שההגעה אליו איננה מצדיקה את סידורי האבטחה בבית המשפט ואת עלותם הגבוהה. אולם, עו"ד יהודית תירוש מפרקליטות מיסוי וכלכלה חתומה על התשובה, בה נכתב כי המדינה "אינה רואה מקום לשנות מהחלטות בית המשפט הנכבד בדבר התייצבות הנאשמים לדיון ההקראה".

"לנוכחות הנאשם במשפטו חשיבות גם בהיבט של מראית פני הצדק ואמון הציבור בהגינות ושוויוניות ההליך הפלילי ביחס לנאשמים כולם", נכתב בתשובה. "יפים לעניין זה דבריו של כב' הנשיא (כתוארו אז) ברק: 'נוכחות נאשם במשפטו אינה אך ביטוי לאוטונומיה של הרצון הפרטי שלו. נוכחות נאשם במשפטו היא ערך ציבורי. ביסוד ערך זה מונח הצורך לקיים... את 'הצדק בהדרו' ואת 'מראית פני הצדק' גם יחד'. הדברים בדבר מראית פני הצדק מתעצמים ביתר שאת בשעה שעסקינן בדיון הקראה שהינו הדיון הפותח את משפטו של הנאשם. דיון הקראה אינו דיון טכני. הוא מהווה פתיחה של המשפט ויש לכך משמעויות משפטיות הקבועות בדין".

ייטען כי הגעתו לא מצדיקה את עלותם הגבוהה של סידורי האבטחה. נתניהו(צילום: רויטרס, עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

פרקליטי נתניהו, עורכי הדין עמית חדד ומיכה פטמן טענו כי תגובת הפרקליטות "מופרכת בעליל", והתעקשו כי מדובר ב"ישיבה טכנית".

"אמנם נושא הדיון ביום א' הוא 'הקראה' של כתב האישום, אבל בפועל לא תתבצע שום הקראה. הסניגורים של ראש הממשלה ישיבו כמקובל שהוא מודע היטב לכל פרטי כתב האישום. מדובר בדיון טכני ואין שום צורך בנוכחותו של ראש הממשלה באולם בית המשפט. יתר על כן, בנסיבות מסוימות הפסיקה מתירה למי שמיוצג ע"י עורך דין להיעדר מחלק ניכר מישיבות ההוכחות בהמשך המשפט. קל וחומר שהדבר נכון כשמדובר בישיבה טכנית, בה ממילא לא יתרחש דבר שדורש עניינית את נוכחותו של ראש הממשלה בדיון. יש לכך מספיק תקדימים בעבר", טענו השניים.

"אין מנוס מלקבוע שתגובת הפרקליטות אינה נובעת ממניעים ענייניים אלא באה לשרת את המסע התקשורתי להציג תמונה של ראש הממשלה נתניהו על ספסל הנאשמים, כהמשך לקמפיין 'רק לא ביבי'. למקרה שמישהו לא שם לב, הבחירות כבר הסתיימו וראש הממשלה נתניהו פועל במרץ במסגרת ממשלת האחדות שהקים לטפל בבעיות הבוערות של הקורונה, הכלכלה והחזרת אנשים למעגל התעסוקה. הוא ימשיך לעשות זאת גם ביום ראשון, לפני ואחרי הדיון בבית המשפט", הוסיפו.

עוד בוואלה!

בית המשפט מאותת לנתניהו: העונש על שוחד - לפחות שלוש שנות מאסר

לכתבה המלאה

הדיון, שבו יוקרא כתב האישום נגד נתניהו, ייערך ביום ראשון הקרוב בבית המשפט המחוזי בירושלים, תחת הגבלות משרד הבריאות. לאור מגיפת הקורונה, מספר האנשים באולם יוגבל, והדיון יועבר במעגל סגור לשני אולמות נוספים, אך לא מעבר לכך. מוקדם יותר החודש, הודיע הרכב השופטים כי הדיון לא יועבר בשידור חי, חרף בקשתם של כמה כלי תקשורת בהם כאן, חדשות 13 וגלובס.

כתב האישום מייחס לראש הממשלה עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיקים 1000, 2000 ו-4000. הוא הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים על ידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לאחר שנתניהו משך את בקשת החסינות שהגיש לכנסת. בראש הרכב השופטים שידונו במשפט תעמוד השופטת פרידמן-פלדמן, יחד עם השופטים משה בר-עם ועודד שחם.

לקראת הדיון: נתניהו ומוזס ביקשו שני עורכי דין

במקביל, נתניהו ונוני מוזס ביקשו היום מבית המשפט המחוזי בירושלים להתיר לכל אחד מהם להיות מיוצג בדיון ביום ראשון על ידי שני עורכי דין. זאת, לאחר שבשל מגבלות הקורונה והרצון להימנע מצפיפות באולם, החליט הרכב השופטים כי כל נאשם יוכל להיות מיוצג בדיון על ידי סנגור אחד בלבד. עורכי הדין ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, שמייצגים את שאול ואיריס אלוביץ', הודיעו כי הם מסכימים לבקשה.

מטעמו של ראש הממשלה חתומים על הבקשה עורך הדין עמית חדד ועורך הדין הפלילי הוותיק מיכה פטמן, מבכירי הסנגורים בתחום הצווארון הלבן, שייצג בעבר בין היתר את גלעד שרון ואת ראש לשכתו של אהוד אולמרט, שולה זקן. על פי הבקשה, משרדיהם של פטמן וחדד "צפויים לנהל את הגנתו של הנאשם במשותף". עם זאת, עו"ד פטמן אמר לוואלה! NEWS כי טרם הצטרף רשמית לצוות ההגנה.

על פי הבקשה, מכיוון שחדד ופטמן צפויים לחלוק את ייצוגו של ראש הממשלה, ובדיון הקרוב צפויים להיקבע מועדים לדיוני ההליכים המקדמיים ולתחילת שמיעת ההוכחות, ההחלטות שיתקבלו בדיון ישפיעו על שניהם וראוי ששניהם יהיו שם. עם זאת, עו"ד פטמן אמר לוואלה! NEWS כי טרם הצטרף רשמית לצוות ההגנה של ראש הממשלה.

(עדכון ראשון: 14:24)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully