"ניצל את מעמדו בוועד לשוחד": אישומים בכפוף לשימוע בפרשת התעשייה האווירית

אליהו כהן, מוועד העובדים של התעשייה האווירית, הוא החשוד המרכזי בפרשה. לפי כתב החשדות הוא ניצל את כוחו לשוחד בדמות מוצרי מזון שונים מחברת נורקייט, לשימוש אישי ולחלוקה למקורביו. הוא חשוד גם בעבירה של שחיתות ואיום. חיים כץ נחקר בעבר בפרשה אך התיק נגדו נסגר

24/04/2020
צילום: ערוץ הכנסת, עריכה: עמית שמחה

המחלקה הכלכלית בפרקליטות הודיעה אתמול (חמישי) לארבעה חשודים בפרשת התעשייה האווירית כי יועמדו לדין בכפוף לשימוע. הארבעה חשודים, כל אחד לפי חלקו, בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ואיום. שר הרווחה לשעבר, חיים כץ נחקר גם הוא בפרשה, והמשטרה אף המליצה להעמיד אותו לדין, אך באוגוסט האחרון החליט היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לסגור את התיק נגדו.

החשודים שזומנו לשימוע הם אליהו כהן, חבר בוועד העובדים, שמעון פריתס, ממלא מקום מנהל מפעל בתעשייה אווירית, חברת א.ב. שירותי תעופה בע"מ המספקת שירותי צביעה וניקיון מטוסים ואמג'ד ביראני מנהל תפעול בחברה.

על פי כתב החשדות, כהן, החשוד המרכזי בפרשה, עבד כעוזר מנהל אבטחת איכות במפעל של התעשייה האווירית וכיהן בוועד העובדים העוצמתי של הארגון במשך 28 שנים. מתוקף חברותו בוועד, הייתה לו השפעה על קידום עובדים בתוך התעשייה האווירית. בנוסף, כחלק מתפקידו בוועד, החל משנת 2015 לכהן כיו"ר ועדת הזנה והיה בין מקבלי ההחלטות בשיתוף עם ההנהלה בכל הנוגע להעסקת ספקי המזון. כהן, לטענת הפרקליטות, היה בעל השפעה ועוצמה גם עקב קשריו הקרובים באותה תקופה לח"כ כץ שכיהן כיו"ר ועד העובדים.

מפעל התעשייה האווירית(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אמיר בוחבוט)

כהן חשוד כי ניצל את כוחו והשפעתו כדי לדרוש ולקבל שוחד בדמות מוצרי מזון שונים מחברת נורקייט וספקיה, לשימושו האישי ולחלוקה למקורביו. "זאת ביודעו כי השוחד ניתן לו בעד פעולות הקשורות במילוי תפקידו כעובד ציבור. בנוסף, חשוד כהן כי קיבל במרמה ותוך הפרת אמונים, החזרים כספיים מהתעשייה האווירית בגין מצג כוזב על הוצאות במסגרת נסיעות עבודה לחו"ל בהיקף של כ-14 אלף שקלים", נכתב בכתב החשדות.

בנוסף, כהן חשוד כי היה בקשר קרוב עם בעליה של חברת "א.ב. שירותי תעופה", והתערב באופן פסול כדי לסייע לחברה לזכות במכרז באחד ממפעלי התעשייה האווירית בהיקף של כחצי מיליון דולר. על פי החשד, כהן הורה לפריתס לגלות מידע לחברת א.ב. שיסייע לה לזכות במכרז, ופריתס עשה זאת. כהן לכאורה גם הפעיל על עובד התעשייה האווירית לחצים פסולים כדי שיתייצב ויצביע בבחירות ליו"ר הועד, למרות שהיה ידוע לו כי אותו עובד סועד את אשתו שהיתה חולה במחלה קשה.

עוד בוואלה!

ועדת הכנסת דנה בחסינות השר כץ: "המעשים בכתב האישום חריגים"

לכתבה המלאה

לבסוף, כתב החשדות מייחס לכהן גם עבירה של שחיתות ואיום לפי חוק בחירות לגופים ציבוריים. לפי הפרקליטות, מתוקף תפקידו כחבר ועד וכמקורב לח"כ כץ, השפיע כהן על עובדי המפעל בו עבד להתפקד לליכוד ולהצביע לכץ בפריימריז, ולהצביע לליכוד בבחירות. ב-2016 פנה כהן לגורמים בלשכתו של כץ, שהיה באותה העת שר הרווחה, ודרש להתמנות לתפקידים שהיו בסמכותו של השר. כהן קשר בין פועלו לטובת כץ בתקופת הבחירות לבין דרישתו להתמנות לתפקידים, ומונה על ידי כץ לחבר וועדת המשנה לענייני נכות בביטוח הלאומי.

עו"ד ליאור אפשטיין, שמייצג את כהן, מסר בתגובה לכתב החשדות: "השוואה בין כתב החשדות ובין כותרות העיתונים ביום פרוץ החקירה הגלויה, מלמדת על שתי פרשות שונות שהמשותף היחיד להם הוא עיסוק בוועד העובדים של התעשייה האווירית. לפרשה כפי שהיא מתוארת בכתב החשדות יש בידנו להציג תשובות טובות ועובדות מוצקות, ואנחנו בטוחים שחברנו בפרקליטות ישמעו אותן בסבלנות ויבחנו אותן בהגינות".

עו"ד ערן צלניקר, סנגורו של פריתס, מסר: "חפותו של מר פריתס אינה מוטלת בספק, ובכוונתי לנצל את מעמד השימוע עד תום על מנת להשיג מטרה זו. בטוחני כי לאחר שישמעו את טענותינו ביחס לכתב החשדות, ישקלו חבריי בפרקליטות את עמדתם בהגינות ובכובד ראש".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully