נתניהו: חשש שהפצת ידיעות כוזבות על נגיף הקורונה תשפיע על הבחירות

בהערכת מצב בהשתתפות שרי הבריאות, ביטחון הפנים והאוצר בתל אביב הזהירו נתניהו וארדן מפני ניסיונות לנצל את הבהלה מנגיף הקורונה, והבהירו כי הנחו את שב"כ והמשטרה להיערך לאיום. משרד החוץ יפרסם אזהרות מסע ליפן וקוריאה הדרומית

23/02/2020
צילום: רוני כנפו, יניר יגנה ויואב איתיאל, עריכה: עמית שמחה

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמרו היום (ראשון) כי הורו לשירות הביטחון הכללי ולמשטרת ישראל להיערך לאפשרות של הפצת ידיעות כוזבות על נגיף הקורונה, בין היתר על ידי גורמי חוץ ביום הבחירות. החשש הוא מניסיון להשפיע על אחוזי ההצבעה בבחירות תוך ניצול בהלת הנגיף.

בהערכת מצב במשרד הבריאות בתל אביב בהשתתפות שרי הבריאות, ביטחון הפנים והאוצר, אמר ארדן
ביחס להפרת הבידוד על ידי אזרחים שנדרשו לכך כי "משטרת ישראל הכינה את כל צוותי האכיפה הנדרשים במקרה שיהיו כאלה שיפרו את ההנחיות". ארדן הוסיף כי הורה למשטרה להיערך לחשש נוסף, לפיו "יהיו השלכות של הקורונה על יום הבחירות", כאשר גורמים עלולים לנסות "להפיץ ידיעות בדויות כדי להשפיע על אחוזי ההצבעה".

על כך השיב לו נתניהו כי הוא מבקש לערב בנושא אפילו את שב"כ. "יכול להיות שכל מיני גורמים, לרבות גורמים זרים שיכולים להתערב בדרך הזאת בבחירות. יש לנו עניין לעצור את זה".

הערכת המצב בתל אביב, היום(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

"אנחנו ממשיכים בהיערכות, מקיימים הערכות מצב יומיומיות. אקים היום צוות שרים שיטפל באתגר הזה. אנחנו בוחנים כל הזמן את המדיניות ומתאימים אותה לנסיבות המתפתחות", אמר נתניהו, והדגיש: "אנחנו מחמירים את הכניסה לישראל. היום אנחנו מוסיפים את אוסטרליה ואיטליה. אמרתי, היערכות יתר עדיפה על היערכות חסר. ישראל נהגה עד היום בצורה יותר מחמירה מכל המדינות, ואנחנו נמשיך לעשות מה שצריך כדי למנוע את התפשטות של הנגיף בישראל. פרסמנו הנחיות גם לחוזרים ארצה, ואנחנו מפרסמים הנחיות לציבור ודורשים ממנו למלא אחר ההוראות של משרד הבריאות".

בדיון החירום הנחה נתניהו את משרד החוץ להוציא אזהרות מסע לקוריאה הדרומית ויפן. הן צפויות להתפרסם במהלך היום.

עוד בוואלה!

ביל גייטס אשם: "רוסיה מפיצה תיאוריות קונספירציה על הקורונה"

לכתבה המלאה
"יכולים להיות גורמים מבחוץ שיתערבו בבחירות". נתניהו בהערכת המצב, היום(צילום: פלאש 90, תומר נויברג)

שר הבריאות יעקב ליצמן הבהיר את עמדת משרד הבריאות, לפיה "אין פשרות בבידוד". "זה חייב להיות בידוד, גם אם זה בבית או בבית חולים. מי שלא מרגיש טוב או שיש לו שאלות - יש את מד"א. אפשר לקבל את כל התשובות", אמר ליצמן, "כפי שראש הממשלה אמר, אנחנו בודקים את אוסטרליה ואיטליה. באיראן אנחנו חושבים שיש הרבה (בני אדם שנדבקו בנגיף הקורונה, ב"א) ויכול להיות שיש השלכות על טורקיה. נמשיך במדיניות ההחמרה. זה כולל את הנוער והטיולים בארץ, אנחנו חושבים שזה לא הזמן", הוסיף.

שר האוצר משה כחלון אמר מצידו, ברקע החשש מהנגיף, כי יש "המון אתגרים מבחינה משקית", וכי משרד האוצר יבחן את את נושא מס הרכוש בהקשר זה.

"אין פשרות בבידוד, נמשיך במדיניות ההחמרה". ליצמן ונתניהו בהערכת המצב, היום(צילום: פלאש 90, תומר נויברג)

ועדת הבחירות המרכזית הבהירה כי משרד הבריאות אוסר על השוהים בבידוד בית לצאת מביתם לכל צורך שהוא. עוד מסרה הוועדה כי ההחלטה שתאפשר לשוהים בבידוד לצאת להצביע תתקבל על ידי משרד הבריאות בלבד. ועדת הבחירות הוסיפה כי היא בוחנת הקמת קלפיות מיועדות לנמצאים בבידוד, גיוס צוותים לקלפיות אלו, ואיתור מקומות להצבת קלפיות ייעודיות.

הארכת רשיונות עבודה למאות עובדים זרים

במקביל, הוציא השר דרעי הנחייה להתיר הארכת רישיונות עבודה למאות עובדים זרים מתחום החקלאות, זאת בעוד נאכף איסור כניסה של עובדים מתאילנד בעקבות הווירוס.

מניעת הכניסה של עובדים זרים תביא למצב בו כ-500 עובדים זרים חדשים מתאילנד המוזמנים לישראל מדי חודש לעבודה חקלאית לא יוכלו להיכנס למדינה ובנוסף, כ-365 עובדים זרים לחקלאות שיצאו לחופשות בתאילנד לא יוכלו לחזור לישראל בתקופת הסגר.

בתוך כך, עובדים שיסיימו את תקופת שהייתם הרגילה של עד 63 חודשים מיום כניסתם לראשונה לישראל, יוכלו להאריך את רישיון העבודה שלהם. הארכת הרישיון תהיה עד לסוף חודש מאי.


(עדכון ראשון: 12:49)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully