פרשת ביטן

היועמ"ש הודיע לח"כ ביטן על כוונתו להעמידו לדין בעבירות שוחד בכפוף לשימוע

לפי כתב החשדות, יו"ר הקואליציה לשעבר קיבל שוחד בסך 992 אלף שקלים, על פני חמש שנים ושמונה פרשות שונות. בפרשה תשיעית, שנוגעת לקשריו עם איש העסקים משה יוסף, הוא יואשם בכפוף לשימוע במרמה והפרת אמונים. סנגוריו: "לאחר חשיפת הראיות תיחשף תמונה שונה"

26/01/2020
בווידאו: פרשת השחיתות בראשון לציון (סטילס: ראובן קסטרו, וידאו: ארכיון וואלה!NEWS, עריכה: שניר דבוש)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (ראשון) לח"כ דוד ביטן (הליכוד) על כוונתו להעמידו לדין בעבירות שוחד, בכפוף לשימוע. על פי כתב החשדות, ביטן קיבל שוחד בסך 992 אלף שקלים, על פני חמש שנים ושמונה פרשות שונות. בפרשה תשיעית, שנוגעת לקשריו עם איש העסקים משה יוסף, הוא יואשם בכפוף לשימוע במרמה והפרת אמונים. עם זאת, החליט מנדלבליט שלא להעמיד לדין את ביטן בשלוש פרשות נוספות בהן נחקר בחשד לעבירות דומות.

במקביל, פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה למעורב נוסף בפרשה, חבר מועצת העיר תל אביב-יפו ארנון גלעדי, כי המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים שוקל להעמידו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירה של לקיחת שוחד בשנת 2011, וכי ביחס לשאר החשדות בעניינו טרם התקבלה החלטה. הודעה דומה נמסרה ל-19 מעורבים נוספים, ולגבי מעורבים נוספים בתיק תתקבל החלטה בנפרד במועד אחר.

בעקבות בקשתו של ח"כ ביטן לדחות את מסירת חומרי החקירה לבאי-כוחם של המעורבים עד לאחר הבחירות, הודיעה הפרקליטות כי החלטה תינתן לאחר קבלת התייחסותיהם של באי-כוחם של יתר המעורבים.

חשוד בקבלת טובות הנאה תמורת קידום אינטרסים. ביטן(צילום: ראובן קסטרו)

תיק החקירה, שכונה "פרשה 1803", עוסק בעבירות שחיתות שלטונית והלבנת הון בהן חשודים ביטן ומעורבים נוספים במסגרת שורה ארוכה של פרשיות בין השנים 2011-2017. בתחילת התקופה שימש ביטן במגוון תפקידים בכירים בעיריית ראשון לציון, בהם סגן ראש העיר ויו"ר הוועדה לתכנון ובניה, החל ממרץ 2015 הוא כיהן כחבר כנסת והחזיק בתפקידים פרלמנטריים נוספים ובחלק מהתקופה אף שימש יו"ר הקואליציה.

מכתב החשדות עולה מעורבותו של ביטן בתשע פרשיות שונות. באחת הפרשות עלה כי בין השנים 2017-2013 התקיימה בין ביטן לבין יזם הנדל"ן ד.ג מערכת יחסים שוחדית, במסגרתה לקח לכאורה ביטן מד.ג, באמצעות מקורבו, טובות הנאה כספיות בסכום כולל שלא פחת מ-285 אלף שקל, שניתנו נגד חשבוניות כוזבות שהנפיק המקורב. בנוסף, ביקש ביטן מד.ג תשלום נוסף בסך של כ-250 אלף שקל.

בפרשת דניה סיבוס, נשקלת העמדתם לדין של ביטן בעבירות של לקיחת שוחד והלבנת הון, של מנכ"ל החברה רונן גיזנבורג בעבירות של מתן שוחד למתווך, הלבנת הון ורישום כוזב, של דניה סיבוס בעבירות של מתן שוחד והלבנת הון, ושל מנכ"ל נתיבי היובל, אייל לנגר, בעבירות של מתן שוחד - והכל בכפוף לשימוע.

עוד בוואלה!

פרויקטי ענק - תמורת שוחד: מורה נבוכים לחשדות שסיבכו את ביטן

לכתבה המלאה
ביטן שימש בתפקידים בכירים בעירייה במהלך הפרשיות. עיריית ראשון לציון(צילום: הארץ, מוטי מילרוד)

בפרשת המהנדס אלי נחום עולה בכתב החשדות כי האחרון פנה לביטן, שכיהן באותה עת כיו"ר הקואליציה, וביקש שיסייע לו להביא לביטול הדרישה להגשת תכניות בנייה באמצעות מערכת מקוונת. בתוך כך, נחום ביקש מביטן לארגן עבורו פגישה בעניין זה עם ראש מינהל התכנון במשרד האוצר. נחום הגיע לכנסת לפחות פעם אחת, בתיאום עם ביטן, במטרה להיפגש עם גורמים הקשורים לנושא, אך הפגישות לא התקיימו. בהמשך, ביקש ביטן מנחום להעביר לו 60 אלף שקל, ביודעו כי נחום עוד זקוק לסיועו בעניין המערכת המקוונת. בפרשה זו נשקלת העמדתו לדין של ביטן בעבירות של לקיחת שוחד והלבנת הון, והעמדתו לדין של נחום בעבירות של מתן שוחד והלבנת הון הכל בכפוף לשימוע.

בפרשת חצי חינם, על פי כתב החשדות בשנים 2017-2014, נזקקה החברה למתן אישורים והיתרים שונים מעיריית ראשון לציון. על רקע זה, פנתה ליהי סונק-קופרלי, מנהלת נכסי הנדל"ן של החברה, לביטן וביקשה את סיועו. ב-2014 ביקש ביטן מסונק טובות הנאה כספיות בתמורה לסיוע שהעניק לחצי חינם, בכל הנוגע להסדרת שימוש חורג במקרקעין עליהם נמצא אחד מסניפי הרשת ותשלום היטל ההשבחה בגין שימוש זה, וכן בעניין הסדרת השימוש בחניות ציבוריות סמוכות לסניף ותשלום בגין שימוש זה. בפרשה זו נשקלת העמדתו לדין של ביטן בעבירות של לקיחת שוחד ובקשת שוחד; של סונק-קופרלי בעבירות של מתן שוחד והבטחת שוחד, רישום כוזב והלבנת הון; ושל "כל בו חצי חינם" וחברה נוספת הקשורה לחצי חינם בעבירות של מתן שוחד והלבנת הון בכפוף לשימוע.

סנגורי ביטן: "הערפל יתפזר"

עורכי הדין דרור מתתיהו ואפרים דמרי, אשר מייצגים את ח"כ ביטן, מסרו: "ח"כ ביטן מעולם לא קיבל כספים או טובות הנאה בעד פעולות הקשורות בתפקידו כעובד ציבור. כל ההחלטות שקיבל ח"כ ביטן, בעת שכיהן בתפקידים ציבוריים, היו החלטות ענייניות שהתקבלו על בסיס שיקול דעת מקצועי, כשלנגד עיניו טובת הציבור והיא בלבד. לאחר שתיחשפנה הראיות והטענות כבדות המשקל שבאמתחתנו, יתפזר הערפל ותיחשף תמונה שונה בתכלית מזו המשתקפת מכתב החשדות".

עו"ד שרון נהרי, שמייצג את אחד החשודים במתן שוחד לביטן - המהנדס אלי נחום - סירב להגיב לכתב החשדות.

מדניה סיבוס נמסר: "דניה סיבוס הינה חברת שומרת חוק והיא ואנשיה מכחישים באופן נחרץ כל טענה לפיה שילמו כספי שוחד, או כי פעלו בצורה בלתי חוקית. צר לנו כי הפרקליטות מיהרה לפרסם את דבר ההחלטה לתקשורת בעוד היא מעכבת את העברת חומרי החקירה לנאשמים עד אחרי הבחירות, ובכך פוגעת ביכולתם של הנאשמים להגן על עצמם ועל שמם הטוב. כתב האישום רצוף ארועים ופרשנויות המנותקים מהמציאות, והדברים יובהרו בהרחבה בשימוע".

(עדכון ראשון: 17:27)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully