נתניהו הגיש ליו"ר הכנסת בקשה לקבלת חסינות מפני העמדה לדין

ראש הממשלה פנה ליו"ר הכנסת בבקשה לקבלת חסינות מהעמדה לדין, וזאת "כדי לממש את שליחותי ולשרת את אזרחי ישראל". בניגוד לדבריו כי החסינות היא זמנית בלבד - בתיקים 1000 ו-2000 הוא ביקש "חסינות מהותית" גם לאחר כהונתו כח"כ. ליברמן: ישראל ביתנו תצביע נגד החסינות

01/01/2020
עריכה:שאול אדם

נתניהו מבקש חסינות - כל העדכונים:

  • ראש הממשלה פנה ליו"ר הכנסת ביקש חסינות מהעמדה לדין
  • בניגוד לדבריו כי בקשתו היא לחסינות זמנית - בתיקים 1000 ו-2000 הוא ביקש "חסינות מהותית"
  • נתניהו: "החסינות היא זמנית, אתייצב בבית המשפט כדי לרסק את העלילות המופרכות"
  • ליברמן הודיע כי ישראל ביתנו תצביע נגד חסינות לנתניהו ותתמוך בהקמת ועדה שתדון בה
  • גנץ: "נתניהו יודע שהוא אשם, חסינות שכזו היא שחיתות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש הערב (רביעי) בקשה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לקבלת חסינות מפני העמדה לדין. בהצהרה שמסר מוקדם יותר, על כוונתו להגיש את הבקשה, הודיע נתניהו: "בכוונתי לפנות ליו"ר הכנסת בהתאם לסעיף 4-ג' לחוק כדי לממש את זכותי, חובתי ושליחותי כדי לשרת אתכם אזרחי ישראל".

בהצהרה לתקשורת, שאותה נשא במלון אוריינט בירושלים, נתניהו הבהיר כי "רבים חושבים שהחסינות לנבחרי הציבור ניתנת לתמיד, שהיא מאפשרת לא לעמוד לדין אף פעם. זה לא נכון. החסינות היא תמיד זמנית, היא מתבטלת עם סיום כהונת הכנסת שהעניקה אותה".

לדבריו, "על פי החוק, אין שום אפשרות לאף אחד להימנע מהעמדה לדין". הוא התייחס לתשובתו לשאלה בריאיון לחדשות 12 האם בכוונתו לקדם חוק שימנע את העמדתו לדין, שאליה השיב "מה פתאום?", ואמר: "דייקתי בדבריי אז, ואני מדייק גם היום. בכוונתי להתייצב בבית המשפט כדי לרסק את כל העלילות המופרכות נגדי".

"אתייצב בבית המשפט כדי לרסק את כל העלילות המופרכות". נתניהו, היום(צילום: TPS, יהונתן ולצר)

הוא הוסיף כי נשיא המדינה ראובן ריבלין דייק בדבריו, שלפיהם "חוק החסינות נועד להגן על נבחרי ציבור מתפירת תיקים ומכתבי אישום פוליטיים שמטרתם לפגוע ברצון העם. החוק נועד להבטיח שנבחרי העם יוכלו לשרת את העם לפי רצון העם, ולא לפי רצון הפקידים".

"לצערי זה מה שקורה במקרה שלי", המשיך. "תפירת תיקים, אכיפה בררנית, סחיטה באיומים של עדי מדינה, הדחת עדים ומבול של הדלפות מגמתיות ושטיפת מוח ערב ערב כדי להסית נגדי על ידי הטעיית דעת הציבור". בנוגע לעתירות לבג"ץ בנוגע לכשירותו לקבל את המנדט להרכבת הממשלה, אמר נתניהו כי "בדמוקרטיה רק העם יחליט".

"בכוונתי להמשיך להוביל את ישראל להישגים היסטוריים", אמר נתניהו. "יחד אנחנו נעצים את הכלכלה שלנו, נבלום את איראן, נביא ברית הגנה עם ארה"ב, נכונן שלום עם מדינות ערביות ונחיל ריבונות בארצנו. זה לא מעניין את יריבנו, אין להם מה להציע חוץ מהסתה נגדי. כנראה קשה להם עם העובדה שהפכנו את ישראל למעצמה השמינית בעולם אבל בכל זאת נגיע הערב לנושא שמעניין אותם".

הצהרתו של גנץ בתגובה להצהרת נתניהו:

צילום:שלומי גבאי, עריכה: שאול אדם

בבקשת החסינות שהוגשה הערב לידי יו"ר הכנסת אדלשטיין, צוין כי "ראש הממשלה מבקש לקיים את ההליך הדמוקרטי ולכבד את רצון הבוחרים". במכתב הוסבר כי "החסינות ניתנת לתקופת כהונה של כנסת אחת בלבד. משפטו יתקיים בכל מקרה. בכוונתו של ראש הממשלה להתייצב במשפט ולהפריך את כל הנטען בכת האישום נגדו".

פרקליטיו נימקו את בקשת החסינות כי "כתב האישום נגד ראש הממשלה הוגש תוך הפלייה בין ראש הממשלה לבין אחרים, כתב האישום הוגש בחוסר תום לב, ניהול ההליך הפלילי בשלב זה יגרום נזק של ממש לתפקוד הכנסת ולייצוג ציבור הבוחרים. כל פעולותיו של ראש הממשלה נעשו כדין, וחלק מהן אף נעשה במסגרת תפקידיו של כחבר כנסת".

נתניהו מבקש חסינות בתיקי 1,000 ו-2,000 גם לאחר סיום כהונתו כח"כ, מתוך בקשת החסינות(צילום: צילום מסך)

מבקשת החסינות שהוגשה ליו"ר הכנסת עולה כי נתניהו מבקש להעמיד לו חסינות מהותית מפני העמדה לדין בתיקי 1,000 ו-2,000 - גם לאחר סיום כהונתו כח"כ. בקשה זו עומדת בסתירה מוחלטת לדברי נתניהו בהצהרה לעיתונאים הערב, שכן במהלכה אמר כי בקשתו לחסינות היא לחסינות זמנית בלבד.

חסינות מהותית אין דומה לחסינות דיונית שביקש נתניהו מפני העמדה לדין בשאר האישומים נגדו, שכן היא עומדת לו גם אחרי שסיים את כהונתו כח"כ. בתיק 2000, טען כי כל המיוחס לו באישום זה נעשה על ידו בתפקידו כחבר כנסת כדי למנוע את קידום הצעת החוק שנועדה להגביל את הפצתו של העיתון ישראל היום ולפגוע בו. גם בתיק 1000 מבקש ראש הממשלה חסינות מהותית, ולדבריו, "גם בהקשר זה כתב האישום מייחס לראש הממשלה פעולות שביצע כחבר כנסת, במסגרת בחינת האפשרות לקדם חקיקה".

הקמת הוועדה שתדון בבקשת החסינות דורשת את אישורו. אדלשטיין(צילום: ראובן קסטרו)

לפי הבקשה, "האישום המכונה תיק 2000 עוסק כל כולו בפעילות פרלמנטרית, במסגרת הניסיון לבלום את הצעת החוק שנועדה לפגוע בעיתון ישראל היום. כל הפעולות המיוחסות לראש הממשלה, ובכלל זה שיחותיו עם מוזס, פניותיו הנטענות ליושבי ראש ועדות הכנסת - חברי הכנסת יריב לוין וזאב אלקין - בוצעו במסגרת מילוי תפקידו של ראש הממשלה כחבר כנסת. חקיקת חוקים ובלימתם היא מאבני היסוד של פעילותם של חברי הכנסת. זהו לחם חוקם וזהו תפקידם העיקרי והחשוב ביותר".

נתניהו, נטען עוד, פעל באופן דומה גם בתיק 1000. "בכל הקשור לניגוד העניינים המיוחס לראש הממשלה בקשר להארכת הפטור ממס הכנסה לתושב חוזר, ראש הממשלה פעל כדין, ובכל מקרה עומדת לו חסינות מהותית, שכן גם בהקשר זה כתב האישום מייחס לראש הממשלה פעולות שביצע כחבר כנסת, במסגרת בחינת האפשרות לקדם חקיקה".

עם זאת, ראש הממשלה הבהיר כי "כל בקשותיו מוועדת הכנסת כולן זמניות ומוגבלות אך ורק לתקופת כהונת הכנסת שתדון בבקשתו. כך גם נכתב באותיות קידוש לבנה בראש מכתבו ליו"ר הכנסת".

ליברמן: נצביע נגד חסינות לנתניהו

מיד אחרי הצהרת נתניהו, יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע כי בסיעתו יצביעו פה אחד נגד חסינות לנתניהו - ובעד הקמת הוועדה שתדון בחסינות בתקופת הבחירות. בהודעה שפרסם, אמר ליברמן כי "עכשיו ברור מעבר לכל ספק. כל מה שעניין ומעניין את נתניהו זאת החסינות. עם זה הוא קם בבוקר, את זה הוא חי ונושם במשך היום ועם הוא הולך לישון". ליברמן התבטא בעבר שהוא נגד אפשרות של חסינות אך הבהיר כעת לראשונה שהוא וחברי סיעתו יצביעו נגד בכנסת, אם תעלה להצבעה.

ליברמן הוסיף כי "מדינת ישראל הפכה לבת ערובה של הבעיה האישית, פרטית של נתניהו. אותו לא מעניין לא שמאל, לא ימין, לא דתיים ולא חילוניים. הדבר היחיד שעומד לנגד עיניו זה קואליצית חסינות". הוא הוסיף כי ישראל ביתנו לא תהיה חלק מ"קואליציית חסינות".

"לא נהיה חלק מקואליציית חסינות". ליברמן(צילום: ראובן קסטרו)

בישראל ביתנו אומרים שיתמכו בהקמת ועדת כנסת בתקופת הבחירות, זאת בניגוד לעמדתם מהעבר. ועדת הכנסת אמורה לדון בבקשת חסינות של נתניהו, ולפי יועמ"ש הכנסת - אם יושג לכך רוב, הרי שיהיה אפשר להקימה בתקופת בחירות. עם זאת, נדרש אישור של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין למהלך. כעת, יש רוב בכנסת למהלך ורק אדלשטיין יכול למנוע זאת.

במקביל, יו"ר כחול לבן בני גנץ מסר הצהרה בכפר המכבייה ותקף בחריפות את נתניהו. גנץ אמר כי "זהו יום קשה למדינת ישראל ועצוב גם לי. מעולם לא תיארתי לעצמי שנגיע ליום שבו ראש ממשלת ישראל יימנע מלהתייצב בפני החוק ומערכת המשפט, שלראש ממשלה לא יהיה אכפת מעתידה של ממשלת ישראל, אלא מעתידו האישי".

לדברי גנץ, "נתניהו יודע שהוא אשם. מי שחושב שלא יהיה כלום כי אין כלום לא מפחד לעמוד למשפט. לכן, או שתהיה פה ממשלת חסינות קיצונית או שתהיה פה ממשלת אחדות ממלכתית. או חסינות לפני הכל, או אזרחי ישראל לפני הכל. או ממלכת נתניהו או מדינת ישראל".

"נתניהו יודע שהוא אשם". גנץ(צילום: שלומי גבאי)

יו"ר כחול לבן הוסיף כי "אסור להקטין את מה שראינו הערב לנגד עינינו. המהלך שקרה הערב אינו עניין טכני או פרוצדורה לזמן מוגבל שאפשר לעבור עליה לסדר היום".

גנץ חזר על כוונתה של כחול לבן להקים את ועדת הכנסת כדי למנוע את מתן החסינות לנתניהו. הוא אמר כי אזרחי מדינת ישראל הם "בני ערובה של המאבק המשפטי" של נתניהו, שלדבריו "גרר אותנו שלוש פעמים בשנה למערכות בחירות שעלו מיליארדי שקלים. בזמן שאמרתם בתור לחיסוני השפעת - נציגיו דן על החסינות שלו".

הוא הוסיף כי "חסינות שכזו היא שחיתות. חסינות שכזו אינה אבן יסוד בדמוקרטיה, היא כרסום יסוד הדמוקרטיה. ראש ממשלה הינו נבחר ציבור שווה בין שווים, לא מורם מעם וממערכת המשפט. הגיע הזמן לעצור את ההידרדרות, הפחד והשנאה ולצאת לדרך חדשה".

שעות ספורות לדד-ליין

הודעתו של נתניהו מגיעה שעות ספורות לפני המועד האחרון שבו הוא יוכל לבקש חסינות פרלמנטרית, בחצות הלילה, 30 יום מהודעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ליו"ר הכנסת על הגשת כתב אישום בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים נגד ראש הממשלה. אולם, הכנסת צפויה לדון בבקשתו רק לאחר שתוקם ממשלה, אז יהיה ניתן להקים גם ועדת כנסת שאמורה לדון בבקשה זו.

בשל כך, עד שלא תוקם קואליציה כתבי האישום נגד נתניהו יישארו בהקפאה עמוקה ולא יוגשו לבית המשפט. לאחר שתוקם קואליציה, על נתניהו יהיה להשיג רוב של חברי כנסת לבקשת החסינות מפני העמדה לדין. במידה שלא יהיה לו רוב - הבקשה תידחה והוא יתמודד עם כתבי האישום בבית המשפט.

לפני יומיים תכנן ראש הממשלה למסור הצהרה בשידור חי, בה על פי ההערכות היה צפוי להודיע כי בכוונתו להגיש בקשה לחסינות מהכנסת, אולם לבסוף בוטלה ההצהרה, ככל הנראה בגלל הדיון שהתקיים בבג"ץ אתמול בסוגיית כשירותו להרכיב ממשלה אם ינצח בבחירות, כנאשם בפלילים.

עוד בוואלה!

אתי החפירה מוכנים: נתניהו והיועמ"ש מכינים לבג"ץ בור שממנו יתקשה להיחלץ

לכתבה המלאה
ייפגש עם אדלשטיין. ניסנקורן(צילום: ראובן קסטרו)

בתגובה לכך, הודיעה כחול לבן כי "עקב כוונת ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיש בקשת חסינות מפני העמדה לדין באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הודיע ח"כ אבי ניסנקורן כי הוועדה המסדרת תכונס ביום רביעי לדיון בנושא הקמת ועדת הכנסת". מוקדם יותר היום, ניסנקורן פנה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בבקשה שיאפשר את כינוס הוועדה, אך האחרון הגיב כי הוא שוהה בחו"ל עד סוף השבוע, ולפני שיבחן את כינוס הוועדה, הוא ירצה לקיים עמו פגישה בנושא. בעקבות כך, כינוס הוועדה שתוכנן למחר נדחה למועד לא ידוע.

בכחול לבן זועמים על התנהלותו של אדלשטיין אך נחושים להקים את ועדת הכנסת. ניסנקורן ינסה להגיע להבנות עם יו"ר הכנסת, שיאפשרו להמשיך בתהליך. מהמפלגה נמסר כי "תשובתו של אדלשטיין היא ניסיון מביש למנוע מהכנסת לדון בבקשת החסינות של נתניהו. לא האמנו שיו"ר הכנסת ינצל את מעמדו הממלכתי כדי להפוך את כנסת ישראל לעיר מקלט".

(עדכון ראשון: 18:24)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully