נתניהו יכריע השבוע אם לבקש חסינות: "לא התחמקות מהעמדה לדין"

ראש הממשלה צפוי להחליט במהלך השבוע אם לבקש חסינות לכנסת מפני העמדה לדין, זאת לאחר שהוגשו נגדו כתבי אישום. יום חמישי הוא המועד האחרון להגשת הבקשה ובכנסת צפויים לדון בה רק לאחר שתוקם ממשלה. סביבת נתניהו: "עניין זמני"

-

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להחליט השבוע האם לבקש חסינות מהכנסת מפני העמדה לדין, זאת לאחר שהוגשו נגדו כתבי אישום בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים. בסביבת נתניהו אמרו הערב (שבת)
בתגובה כי "חסינות היא עניין זמני לתקופת כהונה בלבד ואיננה התחמקות מהעמדה לדין" וציינו כי "ראש הממשלה נתניהו טרם קיבל החלטה בנושא והוא יודיע על החלטתו בימים הקרובים". יום חמישי הקרוב הוא המועד האחרון שבו נתניהו יוכל להגיש את בקשתו מהכנסת, ואם יגיש אותה, הכנסת צפויה לדון בבקשתו רק לאחר שתוקם ממשלה, אז יהיה ניתן להקים גם ועדת כנסת שאמורה לדון בבקשה זו.

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, קבע בעבר כי אם יהיה רוב להקמת ועדת כנסת בתקופת בחירות, יהיה אפשר להקים את הוועדה כדי לדון בחסינות לנתניהו אך בשל התנגדות יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן להקמת הוועדה בתקופת מעבר, אפשרות זו אינה על הפרק. אם נתניהו יגיש את בקשת החסינות, הרי שנושא זה צפוי להיות אחד מהנושאים המרכזיים בקמפיין הבחירות של המפלגות היריבות לכנסת ה-23 בימים אלה.

עוד בוואלה!

הקבינט ידון בקיזוז כספים ל"שהידים", ההסדרה מול חמאס תובא לאישור

לכתבה המלאה
"לא התחמקות". נתניהו (צילום: ראובן קסטרו)

יום לקראת פיזורה האוטומטי של הכנסת ה-22, יו"ר כחול לבן בני גנץ קרא לנתניהו להתחייב שלא יממש את חסינותו כתנאי למשא ומתן להקמת ממשלת אחדות, בעוד שנתניהו דחה את טענתו, סירב להתחייב על כך וקרא לו "להפסיק עם הספינים", כלשונו. בכחול לבן צייצו הערב בתגובה: "מה, מה פתאום?", זאת כתזכורת לדבריו של נתניהו עצמו לכך שלא יבקש חסינות מהכנסת. במחנה הדמוקרטי מסרו כי "המפלגה תתנגד ותיאבק בבקשת החסינות של נתניהו. מי שאומר שלא היה כלום כי אין כלום, מוטב שיילחם על חפותו בבית המשפט ולא יחזיק מדינה שלמה כבת ערובה".

ממפלגת העבודה גשר נמסר: "על מה שוקד ראש הממשלה הלילה? על מערכת הבריאות הקורסת והמאושפזים במסדרונות? על המצב הבטחוני בדרום? על השסעים בחברה הישראלית. לא. ראש הממשלה עסוק 24/7 בהישרדותו הפוליטית. יושב עם עורכי דין, מתכנן איך להמלט ממשפט ולהתחבא מאחורי חסינות. העבודה-גשר תעשה הכל כדי לטרפד את ניסיון ההימלטות של נתניהו".

קרא לנתניהו להתחייב לוותר על החסינות. גנץ (צילום: ראובן קסטרו)

אם יושג רוב להקמת ועדת כנסת, הרי שבפני יריביו הפוליטיים של נתניהו עומד מכשול נוסף היות וההחלטה להקים את הוועדה שתדון בחסינותו או הדיונים בה ככל שתוקם בזמן פגרה, יתקיימו באישור יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מהליכוד, זאת לאחר קבלת חוות דעתו של היועמ"ש לכנסת.

אם נתניהו יגיש את בקשת החסינות, עד שלא תוקם קואליציה, כתבי האישום נגדו יישארו בהקפאה עמוקה ולא יוגשו לבית המשפט. לאחר שתוקם קואליציה, על נתניהו יהיה להשיג רוב של חברי כנסת לבקשת החסינות מפני העמדה לדין, ובמידה ולא יהיה לו רוב - הבקשה תידחה, והוא יתמודד עם כתבי האישום בבית המשפט.

ביום שלישי הקרוב יתקיים דיון בבג"ץ בעתירה המבקשת לקבוע האם נתניהו יכול להרכיב את הממשלה, למרות שהוגשו נגדו כתבי אישום. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט טען בסוף השבוע כי הדיון צריך לעסוק בשאלה האם בכלל ניתן לדון משפטית בשאלה זו כעת - ורק אם השופטים יקבעו שניתן לקיים את הדיון לגופו, תגובש חוות דעת בנושא. הדיון יישמע בפני הנשיאה אסתר חיות, סגנה השופט חנן מלצר והשופט עוזי פוגלמן. מדובר בשלושת השופטים בעלי הוותק הרב ביותר בבית המשפט העליון, מלבד השופט ניל הנדל, שמכהן בימים אלו כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית.


(עדכון ראשון: 21:11)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully