וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מעצר נעמה יששכר: שר המשפטים חתם על צו הסגרת ההאקר הרוסי לארה"ב

השר אוחנה חתם על הסגרתו של אלכסיי בורקוב, ששמו נקשר עם שחרורה של הצעירה הישראלית עליה נגזר מאסר ממושך ברוסיה. מטעם אוחנה נמסר: "ההחלטה התקבלה לאחר דיוני עומק עם גורמים מדיניים ומשפטיים". משפחת יששכר: "החלטה בלתי מוסרית ובלתי אנושית"

עריכה: עמית שמחה

מעצר הצעירה הישראלית - כל העדכונים

  • שר המשפטים חתם על צו הסגרת ההאקר הרוסי לארה"ב
  • אוחנה: ההחלטה התקבלה לאחר דיוני עומק רבים
  • משפחת יששכר: ההחלטה בלתי מוסרית ובלתי אנושית
  • סנגורו של בורקוב: נעיין בצו ההסגרה ונשקול את צעדינו

שר המשפטים אמיר אוחנה חתם הערב (רביעי) על צו ההסגרה של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב לארצות הברית. זאת, לאחר שבית המשפט המחוזי והעליון אישרו את ההסגרה לארצות הברית, שם הוא מבוקש בחשד לעבירות סייבר. מטעם השר נמסר כי "ההחלטה התקבלה לאחר דיוני עומק רבים שנערכו בשבועות האחרונים עם גורמים שונים, ובהם גורמים מדיניים ומשפטיים".

בעקבות החלטתו של השר, עורכי הדין בועז בן צור ונתי שמחוני, המייצגים את משפחתה של נעמה יששכר הכלואה ברוסיה, הודיעו כי יעתרו לבג"ץ. "אנו מצרים על החלטת שר המשפטים לחתום על צו לביצוע ההסגרה של מר אלכסיי בורקוב לארצות הברית, הואיל ובהחלטה זו יש כדי לחרוץ את גורלה של נעמה יששכר ולפגוע בזכויותיה", מסרו. "בכוונתנו לפעול באופן מהיר, להגשת עתירה לבית המשפט הגבוה לצדק נגד החלטת שר המשפטים, מתוך ציפייה המבוססת על יסוד הדין והצדק, כי החלטה זו לא תיוותר על כנה".

במשפחת יששכר אמרו כי "החלטת השר אוחנה הערב היא בלתי מוסרית ובלתי אנושית. רק אתמול אמר השר שזו חובתה של מדינת ישראל לשחרר את נעמה ולצערנו הרב הוא פועל בסתירה להצהרתו". בני משפחתה של הצעירה הוסיפה כי "נעמה חפה מפשע ומשמשת כבת ערובה וקלף מיקוח בין מעצמות. הרוסים מחריפים ומקשיחים מידי יום את תנאיה של נעמה ובאחריות מדינת ישראל להוציא אותה מהסיוט שהיא נמצאת בו".

עו"ד מיכאל עירוני שמייצג את בורקוב מטעם הסנגוריה הציבורית אמר כי "לאחר שנקבל את צו ההסגרה ונעיין בו נשקול את צעדנו".

אלכסיי בורקוב -11 באוקטובר 2019. צילום מסך
יוסגר לארצות הברית. בורקוב/צילום מסך

החלטתו של השר אוחנה הייתה צפויה, לאור העובדה שבית המשפט העליון כבר אישר את הסגרתו של בורקוב לארצות הברית, לאחר הליך משפטי ארוך. אף שגם שופטי העליון ציינו כי הסמכות הסופית היא של השר, כל החלטה אחרת שלו היתה הפתעה עצומה. משפחתה של יששכר כבר אמרה בעבר כי אם תתקבל החלטה להסגיר את בורקוב לארצות הברית, היא תעתור נגדה לבג"ץ. במשפחתה של יששכר אמרו בשבועות האחרונים כי לאור העובדה שכעת נכנסה הצעירה הישראלית למעגל השיקולים בנוגע להסגרת בורקוב, מוצדק לשקול את הנושא מחדש. למרות זאת, הסיכויים שבג"ץ יהפוך את החלטת השר, וכן את החלטת העליון שקבע כי ניתן להסגיר את בורקוב לארצות הברית, נראים קלושים.

לאחר פגישה עם השר אוחנה לפני כשבועיים אמר עו"ד בן צור כי "הבקשה שלנו הייתה צנועה: לדעת היכן הדברים עומדים ולבקש מהשר להימנע מהסגרה לארצות הברית. יש לו סמכות מלאה ושיקול דעת. אין מקרה מובהק הומניטרי מאזרחית שנקלעה לסיטואציה, בה לא ביצעה שום מעשה ממשי, והיא מוצאת עצמה עם גזר דין שמוסכם על הכל שנועד להשיג תכליות זרות, בהליך לא הוגן".

יששכר בת ה-26 נשלחה לשבע שנות מאסר וחצי, לאחר שנעצרה באפריל האחרון במוסקבה בגין אחזקת 9.6 גרם של חשיש שנמצאו בתרמילה, בעת שעצרה בשדה התעופה שרמייטבו בדרך חזרה ארצה מהודו. קרוביה של יששכר, שפתחו במימון המונים לכיסוי ההוצאות המשפטיות שלה, מנהלים מאבק לשחרורה.

עוד בוואלה!

המשטרה בדיון לבדיקת הטלפונים של בכירי מטה הליכוד: "הטרדה בנסיבות מחמירות"

לכתבה המלאה
נעמה יששכר בכלא הרוסי 23 באוקטובר 2019. אתר רשמי
משפחתה התנגדה להסגרת ההאקר הרוסי. יששכר בכלא הרוסי/אתר רשמי

בורקוב הגיע לישראל כתייר ונעצר בנמל התעופה בן גוריון בדצמבר 2015. כתב האישום נגדו, במחוז המזרחי של מדינת וירג'יניה, הוגש ארבעה חודשים לפני כן. על פי כתב האישום, בין השנים 2009 ו-2013 הוא ניהל אתר אינטרנט מחתרתי שמכר נתונים של כ-150 אלף כרטיסי אשראי, רובם של אזרחים אמריקנים.

בית המשפט המחוזי בירושלים הוא שדן בבקשת הסגרתו של בורקוב לארצות הברית, אלא שתוך כדי ההליך התברר כי וושינגטון אינה היחידה שמעוניינת בו. בתחילת 2017 ביקשו גם השלטונות במוסקבה להסגירו לידיהם, בטענה כי גם ברוסיה הוגש נגדו כתב אישום דומה לזה שהוגש בארצות הברית. בורקוב הכריז כי הוא מסכים להיות מוסגר למוסקבה.

"מדי יום מקשים יותר ויותר על נעמה"

במקביל, נמשכים המאמצים להביא לשחרורה של יששכר ולהחזרתה לישראל. אמה של הצעירה הגיעה אתמול לבית הכלא ברוסיה שבו מוחזקת בתה, אך נאסר עליהן להיפגש. זאת לאחר שערב לפני כן קיבלה אישור משופט לבקרה. "אני חסרת אונים ולא מצליחה להבין מדוע מדי יום מקשים יותר ויותר על נעמה", סיפרה האם, יפה. "זו התעללות ואני מבקשת מנשיא המדינה, ראש הממשלה וראש המל"ל להביא לסיום ההתעללות בנעמה. נעמה חפה מפשע ומשלמת מחיר כבד בגלל החלטה מדינית ומשפטית של מדינת ישראל שכלל לא נוגעת לה. נעמה אינה יכולה להיות בת ערובה וקלף מיקוח בין מדינות".

ממשרד החוץ נמסר כי נושא מניעת הביקור הועלה מיד בערוצים הדיפלומטיים גם בירושלים וגם במוסקבה.

(עדכון ראשון: 19:42)

4
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully