"הממשלה הפכה את דמנו להפקר": פצוע נוסף מהירי במג'ד אל-כרום מת מפצעיו

מוחמד סבע, בן 26, אושפז במשך יומיים אחרי הירי שבו נרצחו שני בני אדם, ומותו נקבע בביה"ח. אלפים צעדו בתהלוכת מחאה, והח"כים הערבים האשימו את הממשלה. "המשטרה נטשה את השכונות שלנו". ארדן: "קורא למנהיגות הערבית לפעול איתי להשגת השינוי הנדרש בחברה הערבית"

צילום: שלומי גבאי, עריכה: ליר שפיגלר

הצעיר שנפצע קשה בירי במג'ד אל-כרום מת היום (חמישי) מפצעיו במרכז הרפואי לגליל בנהריה, שם אושפז מאז יום שלישי. בתקרית נרצחו עוד שני בני אדם נוספים, אחים, ואדם נוסף נפצע, ובעקבותיה, כמו גם בשל גל מעשי הרצח במגזר הערבי, התכנסו אלפים לצעדת מחאה בכפר מג'ד אל-כרום, זאת במקביל לשביתה הכללית במגזר הערבי.

ההרוג השלישי זוהה בתור מוחמד סבע, בן 26. "הפצוע הגיע במצב קשה ביותר עם פצעי דקירה קטלניים, כשהוא מונשם ומורדם", נמסר מבית החולים. "במהלך היומיים האחרונים הוא נותח פעמיים, אך למרבה הצער, חלה החמרה במצבו ונאלצנו לקבוע את מותו".

בשל ההפגנה, נחסם לתנועה כביש 85 מצומת אחיהוד לצומת כרמיאל מערב לשני הכיוונים, אך מאז הספיק להיפתח לתנועה.

עוד בוואלה! NEWS

"המשטרה מתכוונת שהפשיעה תתפשט": שביתה והפגנות במגזר הערבי

לכתבה המלאה
מוחמד סבע, ההרוג השלישי מאירוע הרצח במג'ד אל-כרום

חברי הכנסת מהרשימה המשותפת, שהשתתפו בצעדה, החרימו את השבעת הכנסת ה-22 בשל המצב, כשהם מאשימים את הממשלה באחריות אליו. "ממשלה גזענית הפכה את דמנו להפקר והמשטרה נטשה את השכונות שלנו לארגוני פשע וכנופיות", כתב בטוויטר יו"ר הרשימה איימן עודה. "הכרזנו היום על שביתה כדי לדרוש חיפושי נשק, נקיטת יד קשה מול הפשע המאורגן, ותקציבים לתוכניות חינוך. אם לא תהיה לנו ברירה גם נחסום כבישים כדי להחזיר את הביטחון לרחובות.

ח"כ אחמד טיבי, יו"ר סיעת הרשימה המשותפת אמר כי "ההפגנות היום הינה זעקה רמה של החברה הערבית המאוימת על ידי כנופיות פשע ונשק משתולל ללא אכיפה, כאילו היה מדובר במערב פרוע. ביטחון אישי הוא זכות יסוד ועל כן אני קורא לציבור היהודי לגלות אמפטיה והבנה למחאה שלנו". עוד קרא טיבי
לפיקוד המשטרה ולשר לבטחון פנים ארדן "לגלות איפוק כדי לסיים את המחאה וההפגנות היום ללא פצועים וללא שפיכות דמים, ממש כפי שנהגה המשטרה בהפגנות יוצאי אתיופיה לאחרונה".

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה במהלך ההפגנה במג'ד אל-כרום, היום (צילום: הרשימה המשותפת)

בתוך כך, היום נערך דיון חירום שקיים השר לביטחון הפנים גלעד ארדן עם מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן ופיקוד המשטרה, בנוגע להתגברות אירועי האלימות והרצח בחברה הערבית בתקופה האחרונה. במהלך הדיון, הציג פיקוד המשטרה לשר ארדן את היערכות המשטרה להתמודדות עם האירועים ולנקיטת צעדים מידיים לחיזוק תחושת הבטחון במגזר הערבי.

בסיום הדיון, הוחלט על מספר צעדים למיגור האלימות הגואה במגזר, בהם תגבור המערכים המבצעיים הפועלים בגזרות הרלוונטיות, תגבור פעילות המשטרה ברמה הארצית על ידי יחידות להב 433, ביצוע גיוס פלוגות מילואים של מג"ב לצורך תגבור המערכים המבצעיים הפועלים בשטח, הגברת המאמצים המודיעיניים לסיכול אירועים נוספים ופענוח הפשעים שהתרחשו וכו'.

"המצב במגזר הוא מצב חירום", אמר ארדן. "אני קורא למנהיגות הערבית להתעלות מעל חילוקי הדעות בינינו, להצטרף למאבק ולפעול יחד עם המשטרה ואיתי, כדי להשיג את השינוי הנדרש בחברה הערבית - שינוי הרתעתי ואכיפתי לצד שינוי עומק תרבותי וחברתי".

עוד אמר ארדן כי "על מנת להגביר את ההרתעה, ניזום פגישה מקצועית עם נשיאת בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה ונבקש מהם לקבוע מדיניות תביעה וענישה מחמירה על עבירות אמל"ח לא חוקי וסחיטת דמי חסות, שכיום אינה מתקיימת והיא מחולל אלימות משמעותי הפוגע בחברה הערבית".

(עדכון ראשון: 16:23)

שביתה כללית במגזר. ההפגנה במג'ד אל-כרום, היום (צילום: אלי אשכנזי)
מפגינים במחאה במג'ד אל-כרום, היום (צילום: אלי אשכנזי)
מפגינים במג'ד אל-כרום, היום (צילום: אלי אשכנזי)
שוטרים במהלך הפגנה במג'ד אל-כרום, היום (צילום: אלי אשכנזי)
ההפגנה במג'ד אל-כרום, היום (צילום: שלומי גבאי)
מפגינים במג'ד אל-כרום, היום (צילום: אלי אשכנזי)
כוחות משטרה במהלך ההפגנה במג'ד אל-כרום, היום (צילום: שלומי גבאי)
אלפים בהפגנה במג'ד אל-גרום במחאה על האלימות במגזר הערבי, היום (צילום: שלומי גבאי)
מפגינים במחאה נגד האלימות במגזר הערבי, היום במג'ד אל-כרום (צילום: אלי אשכנזי)
מוחים במג'ד אל כרום, היום (צילום: אלי אשכנזי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully