"מרגישים במצב חירום": שביתה במגזר הערבי בעקבות הפשיעה

בהתאם להחלטת ועדת המעקב, מוסדות הציבור, המסחר והחינוך בחברה הערבית ישבתו במחאה על הפשיעה הגואה. בישובים הערביים יפגינו אחרי רצח שני האחים ושיירה תצא למשרדו של נתניהו: "בלי התערבות עמוקה - הרחוב הערבי יישאר מדמם". צעירים מחו מול תחנת המשטרה במג'ד אל-כרום

אלי אשכנזי ולירן לוי
03/10/2019
צילום : דוברות מהמשטרה

שביתה כללית תחל היום (חמישי) במגזר הערבי במחאה על הפשיעה הגואה, שתכלול את מוסדות הציבור, המסחר ומוסדות החינוך. השביתה תתקיים בהתאם להחלטת ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי, בנוסף להפגנה ארצית שתתקיים בכפר מג'ד אל-כרום בשעה 16:30 ולמשמרות מחאה שיתקיימו בכל היישובים הערביים. במקביל, מתארגנת שיירת מכוניות למשרד ראש הממשלה בימים הקרובים.

בהודעתה, הפנתה ועדת המעקב את החצים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר לביטחון פנים גלעד ארדן, ומסרה כי הם "אחראים אישית" לעלייה בפשיעה. "ישנה קנוניה בין המשטרה והממשלה לארגוני הפשע. הרשויות יודעות היטב מהיכן זולג הנשק ליישובים הערביים", נמסר מהוועדה.

"ביטוי למצב החירום שמרגישים האזרחים הערבים". הפגנה באום אל-פחם נגד הפשיעה הגואה, בחודש שעבר(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

עו"ד רידא ג'אבר, מנהל מרכז אמאן - המרכז הערבי לחברה בטוחה, אמר כי "השביתה הכללית וההפגנות המתוכננות הם ביטוי למצב החירום שמרגישים האזרחים הערבים בישראל. דרישותיהם ברורות: יחידות מיוחדות משטרתיות לטיפול נקודתי בפשיעה, אבל עם החלטת ממשלה הנותנת מעטפת ברורה של תוכניות להתערבות עמוקה בתחומי החינוך, הרווחה, התעסוקה ועוד. בלי שילוב שני מימדים אלה ביחד להתארגנות אחרת של החברה הערבית עצמה, ובמיוחד ברמת השלטון המקומי הערבי, הרחוב הערבי יישאר מדמם".

עו"ד וסים חוסרי, פעיל חברתי ותושב אם אל-פחם, העריך כי "התמונה המסתמנת שהאנשים יישארו בבתים. האוויריה הכללית תומכת בשביתה ואנשים מרגישים שזה המינימום שהם יכולים לעשות. המחאה תקבל ביטוי בעצרות בכניסה ליישובים. ובקריאה למשטרה לאסוף את הנשק".

ארבעה תושבי פוריידיס נעצרו בחשד
למעורבות בירי ברחובות הכפר. דוברות משטרת ישראל
נשק אוטומטי לאור יום. התיעוד מפוריידיס(צילום: דוברות משטרת ישראל)

סמי עלי, יו"ר הוועד העממי של ג'סר א-זרקא, אמר כי "התחזקות ארגוני הפשע והתפשטות הנשק הבלתי חוקי, וגילויי האלימות והסמים הפושים בחברה הערבית, הם תוצאה של אוזלת ידה של המשטרה לצד שתיקת הרוב מול התפרעות המיעוט האלים. לא ניתן לנתק את מלחמת האזרחים בחברה הערבית מהמדיניות הגזענית והעוינת של המדינה כלפי האזרחים הערבים. המציאות המחפירה שיצרה המדינה ביישובים הערבים היא חממה איכותית לגידול פושעים ולהתגברות האלימות. לכן האשמה המרכזית מופנית קודם כל נגד המדינה ומוסדותיה".

עם זאת, עלי אמר כי גם האזרחים נושאים באחריות. "חינוך הוא גולת הכותרת, אבל איזה חינוך אנו נותנים לילדים כאשר שותקים ולא מכריזים מלחמה נגד הפושעים ולא נגד כל אדם שמתנהג באלימות, מחזיק בנשק, סוחר בסמים?". הוא הוסיף כי "הכעס והכאב השוררים ותחושות הפחד אלמנטים חזקים המאחדים את החברה וצריך לנצל אותם ולהעצים באמצעותם ובאמצעות המלחמה באיום הפשע את המאבק האזרחי והלאומי-פוליטי של החברה הערבית למען חיים בטוחים, שוויון וצדק".

הפגנה באום אל-פחם נגד הפשיעה הגואה, בחודש שעבר(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

מוקדם יותר הודיעו חברי הרשימה המשותפת כי יחרימו את טקס ההשבעה לכנסת ה-22 שיתקיים היום במחאה על המצב. בהודעה רשמית מטעם הרשימה המשותפת נכתב כי חברי הכנסת של הרשימה המשותפת יעדרו "מהשבעת הכנסת ויצטרפו אל הציבור הערבי במחאה ושביתה כללית נגד ההזנחה ואדישות הממשלה וגורמי האכיפה כלפי מגפת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית".

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "עשרות האנשים שנרצחו מתחילת השנה הם לא רק קורבנות של הפשיעה האלימה, הם גם קורבנותיה של אדישות הממשלה ורשויות האכיפה. לא יתכן שנמשיך לקבור את ילדינו בזמן ששאר חברי הכנסת יצטלמו בחגיגיות במליאה. אנחנו נצטרף לציבור שלנו במחאות ברחבי הארץ".

ארדן יכנס דיון חירום: "מצב בלתי נסבל"

המחאה מתקיימת עם סיומו של חודש ספטמבר, שהיה קטלני במגזר הערבי מתחילת השנה וגבה 13 קורבנות. אתמול הצטרפו שני תושבי מג'ד אל-כרום למניין ההרוגים - סאמי מנעא בן ה-36 וחליל מנעא בן ה-23, שנורו למוות לאור היום. הלווייתם של השניים התקיימה הערב בכפר בנוכחות כוחות גדולים של יס"מ ומשטרה השומרים על הסדר. כמו כן, מסוק משטרה טס באוויר.

אחרי ההלוויה התאספו צעירים כדי להפגין מול תחנת המשטרה בכפר. ח"כ עודה, שנכח בלוויה ובהפגנה שלאחריה, אמר כי "הדם זורם ברחובות למרות שכולם כבר יודעים מה הפתרון למגיפת הפשיעה. מבצע איסוף נשק, מלחמה בארגוני הפשע, ותוכניות חינוך. הפשע הוא לא גזירת גורל. אפשר להחזיר את הבטחון לרחובות ולחיות בחברה ללא נשק - זה רק עניין של החלטה".

ח"כ עודה בהלווית האחים ממג'ד אל-כרום, הערב(צילום: אתר רשמי, הרשימה המשותפת)

הרצח הכפול במג'ד אל-כרום מצטרף למקרים נוספים שהתרבו בעת האחרונה. בתיעוד מפוריידיס שהתפרסם הערב, נראים חמושים שולפים כלי נשק אוטומטי ויורים זה בזה ברחוב מרכזי בכפר - לאור יום. המשטרה עצרה ארבעה תושבים בחשד למעורבות במקרה, נער בן 17 וצעירים בני 20, 26 ו-29, שיובאו היום לדיון בבקשה להאריך את מעצרם.

הפוסט של ח"כ עודה מההפגנה במג'ד אל-כרום:

השר ארדן הודיע כי בעקבות גל אירועי הרצח והאלימות בחברה הערבית בשבועות האחרונים, הוא מכנס דיון חירום עם פיקוד המשטרה. "רמת האלימות והפשיעה ביישובים הערביים מחייבת מאבק נחוש בכל כלי שבידי המדינה, ויש להכריז על מצב חירום ולרכז את כל כוחות ויכולות המשטרה למיקוד במלחמה באלימות זו. זו הציפייה שלי מהמשטרה בחודשים הבאים".

ארדן הוסיף כי "מצב הפשיעה והאלימות בחברה הערבית הוא לצערי בלתי נסבל והטיפול בו נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו. מדובר במצב חירום ויש להילחם בו מלחמת חורמה כפי שנלחמים בטרור. אזרחי ישראל הערבים סובלים סבל רב ואני קורא גם למנהיגות הערבית לקחת חלק פעיל במאבק כדי להוביל יחד את השינוי ההיסטורי ולהביא ביטחון לאזרחי ישראל הערביים".

"הטיפול במצב נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו". ארדן(צילום: אתר רשמי, יוני ריקנר)

בדיון, שיתקיים מחר בנוכחות פיקוד המשטרה, יוצגו צעדים חדשים לפריסת כוחות ביישובים הערביים, וכן צעדים חדשים מיידיים לשיפור הביטחון במגזר ולהתמודדות עם העלייה החמורה במקרי הרצח והאלימות. כמו כן, בעקבות האירועים האחרונים, ייפגש השר ארדן בשבוע הבא עם חברי הכנסת איימן עודה, אחמד טיבי, מנסור עבאס, ומטאנס שחאדה, נציגי הרשימה הערבית המשותפת, על מנת לעדכן אותם בפעולות הצפויות, לדון איתם בצעדים שניתן לנקוט יחד כדי להיאבק באלימות במגזר ולרתום את הציבור הערבי למטרה המשותפת של חיזוק הביטחון האישי במגזר הערבי.

(עדכון ראשון: 2.10, 22:58)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully