יוצאי אתיופיה הפגינו בתל אביב: "הילדים האלו הם שלנו"

יותר משבוע לאחר שסלומון טקה נורה למוות בידי קצין משטרה, ההפגנות התקיימו בכמה מוקדים בארץ. בכיכר רבין נערכה עצרת מרכזית בהובלת נשים שמחו: "אנחנו לא אויבים, אנחנו עם אחד". בנתניה ובפתח תקווה נעצרו שמונה מפגינים

08/07/2019
צילום: יותם רונן, עריכה: טל רזניק

מחאת יוצאי אתיופיה התחדשה | כל העדכונים:

  • עצרת מחאה התקיימה בכיכר רבין אחרי צעדה שיצאה מצומת עזריאלי
  • האמהות מחו: "לא ניתן לשום גורם שיסרס לנו את הילדים"
  • שישה מפגינים נעצרו בנתניה ושניים נוספים נעצרו בפתח תקווה

ברחבי הארץ התחדשו היום (שני) מחאות יוצאי אתיופיה על מותו של הנער סלומון טקה מירי קצין משטרה בשבוע שעבר. במוקד המחאה המרכזי בתל אביב יצאה תהלוכה מצומת עזריאלי ועד לכיכר רבין, שם התקיימה עצרת מיוחדת בהובלת נשים בסימן "אימא, תעשי שלא אהיה הקורבן הבא". בין הנואמים: חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה, ד"ר הדס מלדה מהצרי ומשפחות נפגעי פעולות שיטור יתר. בנתניה נעצרו שישה מפגינים בגין הפרת הסדר הציבורי והועברו לחקירת המשטרה. בפתח תקווה נעצרו שני מפגינים.

בתום הצעדה כל הרחובות נפתחו לתנועה. המוחים קיימו דקת דומייה לזכרו של טקה. "הם הבנים שלנו ואנחנו גאות בהם שהם נלחמים על זכותם הבסיסית והלגיטימית לחיות כאן כאזרחים שווים, חובתם להאבק ולדרוש", אמרה על הבמה יוני סקייבה, ממארגנת המחאה. "באנו לגבות ולדרוש עבורם. דמם ונפשם של ילדינו אינם הפקר, תכבדו אותם, הם טובי הבנים שמנסים להגיד משהו כואב. הם אומרים אבדה לנו הדרך, אין חינוך לערכים ושיוויון, אין קבלה ואין כבוד".

לקריאה נוספת בנושא
"למה לרצוח?": משפחתו של סלומון עלתה לקברו וקראה להמשיך במחאה
שופטת: מח"ש התרשלה בחקירת אלימות משטרתית כלפי צעיר יוצא אתיופיה
"נמאס לכם לעמוד בפקק? שפכו את דמנו, ועכשיו גם לנו נשבר"

מחאת יוצאי אתיופיה בעזריאלי, היום(צילום: אתר רשמי, קובי ריכטר, TPS)

לפני התהלוכה לכיכר רבין, כ-300 נשים הגיעו לצומת עזריאלי בתל אביב, החזיקו שלטים שעליהם נכתב: "דם ילדינו אינו הפקר" ו"אימא תעשי שאני לא אהיה קורבן", וקראו: "שוטר אלים חייב להיות בפנים". "הילדים האלו הם שלנו", אמרה אחת האימהות המוחות בפתח התהלוכה בצומת עזריאלי. "הם דורשים צדק ודורשים שלא ירמסו אותם ולא יכו אותם בשכונות. כולם אוהבים את המדינה הזאת. אנחנו לא ניתן לשום גורם שיסרסו לנו את הילדים לא פיזית ולא רגשית, כי זה כרגע מה שקורה בישראל". לדבריה, "צריך לעצור ולהוקיע את ההתנהגות הזאת מהשורש".

"אני פונה לרשויות: אני לא רוצה שהילדים שלנו יהיו קורבנות", קראה מוחה נוספת. "בלי מריבות ובלי מלחמות. אנחנו לא אויבים, אנחנו עם אחד ודם אחד".

עוד באותו נושא

מח"ש: "הממצאים תומכים בטענה שהקליע שפגע בטקה ניתז מהקרקע"

לכתבה המלאה
הצעדה לכיכר רבין, היום(צילום: אתר רשמי, קובי ריכטר, TPS)

אלסה מראשון לציון, בת 44, הסבירה כי "הגענו למנוע את הקורבן של הרצח הבא, שהוא חף מפשע. באנו לדאוג לעתיד ילדינו, שלא ימותו בדם קר על לא עוול בכפם, בשל שוטרים שאינם יודעים לפעול בהתאם לנהלים ובטח לא לגשת לאזרח תמים".

אורה מירושלים, בת 39, אמרה שהיא הגיעה כאשת חינוך. "אני מאמינה שהחינוך מתחיל מהבית", אמרה. "אנשים שמתנהגים איך שהם מתנהגים, ומפלים ומתנהגים בגזענות ואם אני רואה אמירות גזעניות ברשת, אני מאמינה שהכל מתחיל בבית, לא למדו את זה בחוץ. הרשת מוציאה החוצה כל מה שיש בבית. אני כאן כדי להראות לאנשים שוש דרך לעשות שינוי והוא מתחיל בכל אחד מאיתנו. שכל אחד יעשה בדק בית אצלו בבית ולא יחפש הצדקה למה שהוא עושה או אומר כמו תמכתי בכם והיום איבדתם אותנו. אנחנו לא מפלגה, אלא בני אדם ומי שלא איתנו היום לא היה מעולם".

הצעדה מעזריאלי, היום(צילום: אתר רשמי, קובי ריכטר, TPS)
הצעדה מעזריאלי, היום(צילום: אתר רשמי, קובי ריכטר, TPS)

ח"כ תמנו-שטה, שנשאה דברים בעצרת בכיכר רבין, אמרה כי "כולנו כאן אימהות מודאגות, כמו כל אימא בישראל שרוצה לגדל ילדים לעולם טוב ומוגן. ילדינו לא הפקר, דמו של סלומון טקה לא הפקר. האירועים האחרונים הפכו את השיח שוב לאנחנו והם. במשך שנים אנחנו זוכים להדרה, התעלמות והזנחה שהצטברו לזרמי כעס. הכול התפרץ לפני השטח, לא עוד תמונת מצב קשה שמישהו יכול להתמודד איתם. רוב הכותרות דיברו על כאוס ואנרכיה אני אומרת שבר אמון גדול. אני נגד אלימות, בטח כזאת שמופנה לאזרחים, אבל המראות שראינו השבוע הם אזרחים שמעמידים אותם לקיר בלי מענה".

"סליחה ילדים יקרים שלנו שמשרד הקליטה שלח ושולח אתכם לגור בשכונות המצוקה ומראה לכם שזה החיים בישראל - עוני ופשע במקום תקווה", הוסיפה.

"דמו של סלומון טקה אינו הפקר". תמנו-שטה, היום(צילום: אתר רשמי)

עוד הוסיפה תמנו-שטה כי "פעם סיפרתי שההפגנה הראשונה שלי הייתה בגיל חמש וזרקו לנו את התרומות דם, עכשיו הופכים אותנו לחשודים המיידים. אף אחד לא ביקש מההורים שלנו סליחה, אני מבקשת מכם סליחה. זועקת במשך שנים את הבעיות לצד פתרונות, זוכה לא מעט לכתף קרה עד שיש הפגנות וגם עכשיו הממשלה שותקת ולא מקימה וועדת חקירה לטענות הקהילה. העוול מתמשך במקום אחד כלפי אוכלוסייה מוחלשת ובסוף הופך להיות עוול בכל מקום".

"הגיע הזמן להסתכל על הבעיות בעיניים ותפסיקו לחשוב שאנחנו הבעיה, סלומון טקה לא הבעיה", הוסיפה. "השבוע היו כאלה שחשבו שאקח אחריות על האירועים, אני אומרת להם הילדים שלנו הם גם הילדים שלכם. אנחנו הישראלים כהי העור ישראלים בתוך ביתנו. הפצע כל כך כואב, אם יש משהו שמדיר שינה מעיני, זה העובדה שמי שיצאו להפגין היו ילדים בני 11 שגדלים למציאות ומצב כזה של פחד ומאבק. הפחד יכניס עוינות ושנאה וימנע חשבון נפש מאיתנו".

לדבריה, "בשבוע האחרון עשו לנו דה-לגיטימציה, קראו לנו פראי אדם, חיות. תסתכלו פה על האימהות, אנחנו פראי אדם? מישהו פה התבלבל, אף אחד לא יצא פה להפנינג, אנחנו יוצאים להפגין כי נורה פה ילד על ידי שוטר, מצטערת שלא נעים לכם החברה הישראלית, אבל אנחנו החברה הישראלית ואנחנו דורשים צדק".

הצעדה מעזריאלי, היום(צילום: אתר רשמי, קובי ריכטר, TPS)

במקביל, 25 בני אדם הפגינו בצומת פולג ליד נתניה. הם חסמו את הכביש לזמן קצר ופונו על ידי כוח יס"מ. כמו כן, בדרום הארץ התפרסו מאות שוטרים עם אמצעים לפיזור הפגנות. תקווה מבאר שבע, אם לשלושה ילדים, אמרה כי היא מפחדת על ילדיה. "השבוע לראשונה בחיי, מה שלא קרה בכל השנים ואני 38 שנים בארץ, מעולם לא חששתי לשלום ילדיי. אני נתקלת בגזענות ברמה היומיומית, אני מתמודדת איתה, מלמדת את ילדיי איך להתעלות עליה, אבל מאז רצח סלומון טקה אני פשוט מפחדת שהילד שלי יהיה הילד הבא. זאת תחושה מאוד קשה ונוראית".

המשטרה: "כן למחאה לא לאלימות"

המשטרה נערכה לקראת המחאות וקראה למפגינים לשמור על החוק והסדר. "כן למחאה לא לאלימות", נמסר מהמשטרה. "נבהיר כי המשטרה תאפשר מחאה לגיטימית, אולם לא תאפשר ותפעל בתקיפות מול התפרעויות והפרות סדר אלימות שיכוונו כלפי שוטרים או אזרחים, במטרה לשמור על שלום הציבור ובטחונו".

עוד נמסר כי "המשטרה ניהלה ועודנה מנהלת שיח רציף ומאמצי הידברות ממושכים במטרה למנוע אלימות מכל סוג שהיא, ובפרט פגיעה בשוטרים, אזרחים ורכוש. לצערנו, בשבוע שעבר חלק מהמוחים ניצלו זאת לביצוע מעשי אלימות וונדליזם, כלפי שוטרים ואזרחים והמשטרה עצרה עשרות חשודים". עוד נמסר כי "המשטרה תמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא תאפשר התפרעות אלימה, וניסיון לפגוע בשוטרים, אזרחים ורכוש בניגוד לחוק".

בתוך כך, השר לביטחון הפנים נפגש היום עם מ"מ מפכ"ל המשטרה בכדי לדון בהיערכות המשטרה לקראת המשך מחאת יוצאי אתיופיה והפגנות נוספות בתקופות הקרובות. הוא הנחה כי במסגרת קיום המחאות וההפגנות יש להימנע ככל שניתן מחסימת צמתים וצירי תנועה מרכזיים ולא לאפשר ונדליזם ואלימות. לדבריו, על המשטרה להיערך מבעוד מועד בסדרי כוחות מתאימים ובאמצעים שיאפשרו מימוש מדיניות זו. ארדן הדגיש כי השיקול העליון של המשטרה הוא הגנה מפני פגיעה בנפש וברכוש, אך יחד עם זאת, לא ניתן להשלים עם חסימות צירים לפרקי זמן בלתי סבירים, אשר יש בהם פגיעה קשה בבטחון הציבור, ובמקרים כאלה על המשטרה לפעול בנחישות לפינוי הציר.

מפגינות בעזריאלי, היום(צילום: אתר רשמי, קובי ריכטר, TPS)
מפגינות בעזריאלי, היום(צילום: אתר רשמי, קובי ריכטר, TPS)
מפגינות בעזריאלי, היום(צילום: אתר רשמי, קובי ריכטר, TPS)

קרובי משפחתו וחבריו של טקה עלו הבוקר לקברו בבית העלמין תל רגב שבקריות. "אנחנו נתכנן את המהלכים שלנו באופן מסודר, אבל אנחנו נמשיך באותן מחאות לא אלימות. האבא היקר קרא לא פעם למחאות לא אלימות שיביאו לא מעט אנשים", אמר מדריך הנוער אסף גבונה שדיבר בשם המשפחה. "קשה להאמין איך כבר שבוע סלומון לא איתנו, והבכי הזה של ההורים הוא בכי שיימשך הרבה זמן ולא ייעצר פה. אני רוצה להגיד לך סלומון אח שלי, אתה לא מבין כמה אהבה ואחדות השארת פה. כמה לבבות הצלחת להוציא החוצה". חבר המשפחה בני אמר כי "אם השוטר לא ייענש ההפגנה תהיה עוצמתית כפי שמדינת ישראל עוד לא ראתה כמוה".

בתוך כך, עורכי הדין של משפחת טקה הגיעו הבוקר לפגישה עם ראש מח"ש, כדי לשטוח את טענותיהם. ממח"ש נמסר לאחר הפגישה כי "נמסר לבני המשפחה, כי במהלך החקירה בוצעו עד כה בדיקות מדעיות פורנזיות שונות, בהן ניתוח פתולוגי, בדיקות בליסטיות של הירי, בדיקות של הנשק בו בוצע הירי, ובחינת הזירה על ידי מעבדה לזיהוי פלילי. הממצאים לעת הזו של בדיקות אלו תומכים בטענה כי הקליע פגע תחילה בקרקע, שניתז מהירי בקרקע הוא שפגע במנוח והביא למותו המצער".

המשטרה נערכה. מחאת יוצאי אתיופיה בעזריאלי, היום(צילום: אתר רשמי, קובי ריכטר, TPS)

במסגרת הפגישה שמעו נציגי מח"ש והפרקליטות בהרחבה את טענות בני המשפחה ואת בקשותיהם. "במהלך הפגישה הודגשה החשיבות הרבה בקיום שיח עם בני המשפחה, במגבלות המתחייבות לנוכח השלב בו מצויה החקירה. בפגישה נמסר כי החקירה מצויה בשלב מתקדם לקראת העברה לבחינת פרקליטות מח"ש".

עוד נמסר כי "החקירה עדיין נמשכת, וכי עדיין לא ניתן לגבש תמונת מצב ברורה וסופית באשר לנסיבות הירי ומהלך האירועים שהביאו לתוצאה הטראגית. כן הובהר כי מטבע הדברים, עדיין מוקדם לקבוע מה המשמעות המשפטית של הממצאים העובדתיים, שכן כאמור החקירה טרם הסתיימה. מח"ש הזמינה את המשפחה ואת באי כוחה להמשיך לעמוד עימה בקשר. נבקש לעדכן כי פרסומים שונים בתקשורת אודות עברו הפלילי של המנוח הינם שגויים. בנסיבות העניין, הוחלט כי מח"ש תקיים בדיקה בנוגע לכך".

(עדכון ראשון: 15:19)

ההפגנה בתל אביב, היום(צילום: דנה ירקצי)
הצעדה לכיכר רבין, היום(צילום: אתר רשמי, קובי ריכטר, TPS)
הצעדה לכיכר רבין, היום(צילום: אתר רשמי, קובי ריכטר, TPS)
הצעדה לכיכר רבין, היום(צילום: אתר רשמי, קובי ריכטר, TPS)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully