"למה לרצוח?": משפחתו של סלומון עלתה לקברו וקראה להמשיך במחאה

קרוביו וחבריו של בן ה-18 שנורה בידי קצין משטרה קמו מהשבעה והגיעו לבית העלמין בחיפה לאחר שבוע של מחאה על האלימות המשטרתית כלפי העדה האתיופית ברחבי הארץ. "איבדנו תקווה", אמר מקורבה למשפחה. עורכי דינה של המשפחה נפגשו עם ראש מח"ש: "יש חקירה מעמיקה"

  • חיפה
  • ירי
צילום: שלומי גבאי, עריכה: עמית שמחה

משפחתו של סלומון טקה עלתה לקברו | כל העדכונים:

  • בני משפחתו וחבריו של סלומון טקה שנורה בידי שוטר עלו לקברו
  • מקורביו קראו להמשיך "במחאה לא אלימה" נגד האלימות המשטרתית
  • חבר המשפחה: "כמה לבבות הצלחת להוציא החוצה"
  • פרקליטי המשפחה נפגשו עם ראש המחלקה לחקירות שוטרים

קרובי משפחתו וחבריו של סלומון טקה עלו הבוקר (שני) לקברו בבית העלמין תל רגב שבקריות. טקה בן ה-18 נורה למוות בשבוע שעבר על ידי קצין משטרה בשכונת מגוריו בקריית אתא. מותו של טקה עורר גל מחאה נרחב ברחבי הארץ שבו השתתפו אלפי אזרחים. בכמה מההפגנות נחסמו כבישים והוצתו צמיגים וכלי רכב. "למה לרצוח בן אדם, למה?", שואל אחד הקרובים. האב פנה בבכי לעבר הקבר ודיבר אל בנו באמהרית. "איבדנו תקווה", אמר מדריך הנוער אסף גבונה שדיבר בשם המשפחה על חקירת מח"ש.

"אנחנו נתכנן את המהלכים שלנו באופן מסודר, אבל אנחנו נמשיך באותן מחאות לא אלימות. האבא היקר קרא לא פעם למחאות לא אלימות שיביאו לא מעט אנשים", אמר גבנה. "קשה להאמין איך כבר שבוע סלומון לא איתנו, והבכי הזה של ההורים הוא בכי שיימשך הרבה זמן ולא ייעצר פה. אני רוצה להגיד לך סלומון אח שלי, אתה לא מבין כמה אהבה ואחדות השארת פה. כמה לבבות הצלחת להוציא החוצה". חבר המשפחה בני אמר כי "אם השוטר לא ייענש ההפגנה תהיה עוצמתית כפי שמדינת ישראל עוד לא ראתה כמוה".

עוד בנושא:
שופטת: מח"ש התרשלה בחקירת אלימות משטרתית כלפי צעיר יוצא אתיופיה
ארדן הגיע לבית משפחת טקה: "מה שקרה עם סלומון הוא עצוב וטרגי"

עוד בוואלה!

האויב האמיתי - שחיקת החדות: בתוך מערך המבצעים המיוחדים בצה"ל

לכתבה המלאה
בני משפחתו של סלומון טקה בבית העלמין, היום (צילום: שלומי גבאי)

אביו של סלומון אמר מעל קברו כי "איבדתי בן יקר שלא עשה כלום על אף הדברים שנאמרים ועל אף שאנשים מנצלים את זה לרעה. אני תולה תקווה בשופטי ישראל ואת האחריות עליהם שיעשו צדק. אני שילמתי מחיר יקר, הקהילה שילמה מחיר יקר. התקווה היחידה שלי, של כולנו ושל הדור הצעיר שהעונשים יהיו עונשים אמיתיים. שימצאו את הדין ושירתיעו את השוטרים שתיעצר הפגיעה בנפש".

שי, שכן של משפחת טקה אמר כי "הילד נרצח ולא מצאו אותו גונב או פורץ. זה הכעיס לא רק את המשפחה והקהילה, אלא כל המדינה. אנחנו דורשים למצוא את האמת למען כל תושבי ישראל. זו זעקה לאמת. מח"ש מורחים דברים והאבא מבקש שגוף חיצוני יבדוק את העניין".

בני ירמיאס, שהגיע גם הוא לבית העלמין אמר כי "הקהילה ממתינה לתוצאות. אם לא יקבל את מה שמגיע לו ההפגנה תהיה עוצמתית. אנחנו מכירים ויודעים שהוא יקבל עונש, ראינו את התוצאות של מקרי העבר, לא נעבור על זה בשקט אם לא יקבל את העונש העוצמתי ביותר. מדינת ישראל לא ראתה כזו הפגנה כמותה".

"אתה לא מבין כמה אהבה ואחדות השארת פה". סלומון טקה (צילום: אתר רשמי, אתר רשמי)

בתוך כך, עורכי הדין של משפחת טקה זומנו הבוקר לפגישה עם ראש מח"ש, כדי לשטוח את טענותיהם. בפגישה עם עורכי הדין המייצגים את משפחת טקה המתנהלת כעת במשרדי מח"ש משתתפים ראשת מח"ש קרן בר-מנחם ופרקליטים וכן מומי למברגר, המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים. את המשפחה מייצגים עורכי הדין של הקליניקה לקידום שוויון בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר אילן. בפגישה צפויים להשתתף עו"ד איציק יצחק דסה ועו"ד פרופ' אריאל בנדור.

עו"ד איציק דסה, המייצג את משפחת טקה אמר אחרי הפגישה כי "כרגע אנשי מקצוע רציניים ומכובדים עושים חקירה מעמיקה של המקרה, ולנו בכל זאת היו כמה שאלות על סוגיות מסויימות ונאמר לנו שעדיין החקירה נמצאת בעיצומה. הם לא יכלו לפרט על חלק מהחקירות ולגבי חלק מהדברים שביקשנו, נאמר לנו שזה כן יישקל, לא דחו את הדברים על הסף נהפוך הוא, נאמר שהם יישקלו ונקבל עליהם תשובה".

"אם השוטר לא ייענש - ההפגנה תהיה עוצמתית". קרובי משפחתו של טקה, היום (צילום: שלומי גבאי)

אתמול פנה ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים, עו"ד אווקה זנה, ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וביקש ממנו להורות על חקירה פלילית בגין שימוש במידע פלילי חסוי מהמרשם הפלילי של המנוח סולומון טקה. הפנייה נעשתה "על רקע פרסומים שונים, רובם בלתי מבוססים ומכפישים, בהם דווח על עברו הפלילי ה'מכביד', לכאורה, של טקה".

ווביג'יג' ו-וורקה טקה, הוריו האבלים של טקה, הביעו "זעזוע וצער עמוק על ההדלפות, שכללו הכפשות זדוניות ושקרים על סולומון". באמצעות עורכי הדין של הקליניקה לקידום שוויון בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר אילן שהתנדבו לייצג אותם הם מסרו כי "ההדלפות נועדו להסית את השיח הציבורי מהסוגייה המרכזית - צעיר ישראלי ממוצא אתיופי, בלתי חמוש, נורה למוות על-ידי שוטר וכי לכל אדם, ללא הבדל גזע, מוצא, מין וצבע, זכות לחיים ולשלמות הגוף, וזכות להתהלך בחופשיות ובביטחון במרחב הציבורי".

פרקליטי המשפחה ביציאה מהפגישה במשרדי מח"ש

צילום: רוני כנפו, עריכה: עמית שמחה
נציגי משפחת טקה במשרדי מח"ש, היום (צילום: רוני כנפו)

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ביקר בבית משפחת טקה ביום חמישי. "באתי בשם ממשלת ישראל ובשמי להביע תנחומים על הכאב שלכם", אמר ארדן להוריו של טקה, שמותו הצית גל מחאה ברחבי הארץ. "מיליוני אזרחים במדינה כואבים את הכאב שלכם. אני מבקש להודות למשפחה על הקריאה למפגינים שלא לנהוג באלימות. מה שקרה עם סלומון הוא עצוב וטרגי ואני מקווה שזה יהיה המקרה האחרון. אם יש משהו שאני באופן אישי, הממשלה והמשטרה יכולים לסייע למשפחה - אנחנו לצידכם".

הפגנת יוצאי אתיופיה, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully