וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחרי התנגדות הנשיא ויו"ר הכנסת: בוטל הדיון בנוסח חוק ההשעיה שהוחמר

16.2.2016 / 7:45

יו"ר ועדת החוקה ניסן סלומינסקי הודיע כי הדיון מבוטל "לאור עמדתו של יולי אדלשטיין". לדבריו, זה נדחה עד חזרתו של ראש הממשלה ארצה וקבלת עמדת סיעת הליכוד. על פי הנוסח החדש, ניתן יהיה להדיח ח"כים גם בשל התבטאויות ולא רק עקב מעשים

צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, עריכה: מתן חדד

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ניסן סלומינסקי מהבית היהודי, הודיע הבוקר (שני) כי הדיון ב"חוק ההשעיה" שנוסחו הוחמר ותוכנן להתקיים הבוקר בוועדה – מבוטל. סלומינסקי התייחס להצעת החוק שמקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו ולפיה ניתן יהיה להדיח חברי כנסת מכהנים ברוב של 90 ח"כים.

מלשכתו של סלומינסקי נמסר כי הדיון נדחה למועד לא ידוע לאור התנגדויות שונות. "לאור עמדתו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, כי התיקון לחוק יסוד: הכנסת (השעיית חבר כנסת) לא יעבור כל עוד הוא מכהן כיו"ר הכנסת, החליט יו"ר ועדת החוקה להשהות את המשך הדיון בהצעת החוק בוועדה ולבטל את הדיון שנקבע להיום. זאת עד לחזרתו של ראש הממשלה ארצה וקבלת עמדת סיעת הליכוד באופן חד וברור בנושא".

לקריאה נוספת:
שופטי בג"ץ למדינה: שקלו הצבעה בכנסת על סעיף היציבות במתווה הגז
כמו בבריטניה: הכנסת תנהיג "שעת שאלות" לראש הממשלה
תגובת האופוזיציה לחוק העמותות: הצעת חוק לשקיפות מלאה

ניסן סלומיאנסקי בישיבת סיעת הבית היהודי, פברואר 2013. נועם מושקוביץ
ממתין לעמדת הליכוד. סלומינסקי/נועם מושקוביץ

נשיא המדינה ראובן ריבלין הביע אתמול התנגדות נחרצת להצעת החוק. "נשיא המדינה ויו"ר הכנסת נבחרים על ידי הכנסת, ולכן בידי הכנסת גם הסמכות להדיחם. אלא שבניגוד לנשיא, החוק להדחת חברי כנסת חוטא למהות הכנסת שהיא נציגת הריבון ולא הריבון עצמו, חוטא לציבור הבוחרים", אמר הנשיא באירוע להשקת ספרו של הפובליציסט יועז הנדל במרכז למורשת בגין בירושלים.

"חברי כנסת שחטאו בפלילים או שקיים חשד לעבירה פלילית מצדם, הרי שהיועץ המשפטי לממשלה צריך להורות על חקירה ובדיקה בעניינם, ויש למצות איתם כל ערכאה פלילית רלוונטית לאחר הסרת חסינותם. ואולם אסור לתת לכנסת, שנציגיה נבחרים על ידי הציבור, להפוך בעצמה את דבר הציבור. כנסת שתוכל, גם אם בצדק, להחליט היום על הפסקת כהונתם של נציגי ציבור כאלה תורה מחר, שלא בצדק, על הפסקת כהונתם של אחרים - ואנה אנו באים? אסור לתת לכנסת, כרשות מחוקקת ומפקחת, להפוך לגורם חוקר ומעניש. מצב כזה יחטא ויחבל בתכליתה לאורך זמן, והנפגעת היחידה תהיה מדינת ישראל".

עוד באותו נושא

גרירת רגליים וחרב פיפיות: הדרך המייגעת לאישור חוק ההשעיה

לכתבה המלאה
ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי, באסל גטאס. ערן גילווארג, ראובן קסטרו, עיבוד תמונה
הצעת החוק - בעקבות פגישתם עם משפחות מחבלים. זחאלקה, זועבי וגטאס/עיבוד תמונה, ערן גילווארג, ראובן קסטרו

שר האוצר, משה כחלון, הביע היום תמיכה חלקית בהצעת החוק בריאיון לרשת ב'. "האנשים האלה (חברי כנסת שנפגשים עם משפחות מחבלים) צריכים להיענש. אסור לוותר בנושא זה. מחבלים רצחו ילדים, נשים וחפים מפשע - וח"כים הולכים להזדהות איתם. אסור שזה יקרה. שלא יהיה חלילה לא דמוקרטי או משהו, אבל זאת העמדה שלנו. אני חושב שאפשר לתת לח"כים במקרים מאוד חריגים לעשות את זה. הכנסת יכולה להדיח את הנשיא, את ראש הממשלה. אני מאוד מקווה שלא ישתמשו בזה לעולם, אבל משהו צריך להיות.

"זה בלתי אפשרי, אנשים פה מדממים והחבר'ה האלה מבקרים ועומדים דקה דומיה. זאת מדינה, יש פה גם רגשות יש פה גם אנשים", הוסיף כחלון.

הנוסח השנוי במחלוקת

על פי הנוסח הסופי שסוכם אתמול והיה אמור לעלות היום לדיון, ניתן יהיה להדיח חבר כנסת בשל תמיכה בשלילת קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות או תמיכה במאבק מזוין נגד ישראל. כך ניתן יהיה להדיח ח"כים גם בשל התבטאויות בנוסח זה, ולא רק בעקבות מעשים כפי שכתוב בחוק בסעיף 7א לחוק כיום.

ריבלין: "אסור לתת לכנסת, כרשות מחוקקת ומפקחת, להפוך לגורם חוקר ומעניש"

על פי ההצעה, אם 61 חברי כנסת יבקשו להשעות ח"כ מסוים, תתכנס ועדת הכנסת לישיבה שבה יוכל חבר הכנסת המועמד להשעיה להשמיע את טיעוניו. אם הוועדה תחליט כן, תתכנס המליאה להצביע על כך, ויידרש רוב של 90 ח"כים כדי לאשר את המהלך.

כעבור עשרה ימים מאותו הרגע שבו אישרו 90 חברי כנסת להשעות את חברותו של אותו ח"כ, ייכנס במקומו של אותו ח"כ הבא בתור ברשימה לכנסת. לחבר הכנסת תינתן האפשרות לערער על המהלך לבית המשפט העליון.

ההצעה עלתה לאחרונה ביוזמת נתניהו על רקע פגישתם של חברי הכנסת באסל גטאס, ג'מאל זחאלקה וחנין זועבי מהרשימה המשותפת עם משפחות מחבלים. היא אושרה בשבוע שעבר על ידי הנהלת הקואליציה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully