וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ריבלין נגד חוק ההשעיה: "חוטא למהות הכנסת וציבור הבוחרים"

16.2.2016 / 0:28

נשיא המדינה מתח ביקורת חריפה נגד החוק, המבקש לאפשר להדיח חברי כנסת ברוב מיוחד של 90 ח"כים. "אסור לתת לרשות המחוקקת להפוך לגורם חוקר ומעניש", אמר. גם יו"ר הכנסת הביע התנגדות: "ההצעה לעולם לא תובא לשולחן הכנסת, כל עוד אני היו"ר"

צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, עריכה: מתן חדד

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הביע אמש (שני) ביקורת חריפה נגד "חוק ההשעיה" שאותו מקדם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והמבקש להדיח ח"כ מכהן ברוב של 90 חברי כנסת. "נשיא המדינה ויו"ר הכנסת נבחרים על ידי הכנסת, ולכן בידי הכנסת גם הסמכות להדיחם. אלא שבניגוד לנשיא, החוק להדחת חברי כנסת חוטא למהות הכנסת שהיא נציגת הריבון ולא הריבון עצמו, חוטא לציבור הבוחרים", אמר הנשיא באירוע להשקת ספרו של הפובליציסט יועז הנדל במרכז למורשת בגין בירושלים.

"חברי כנסת שחטאו בפלילים או שקיים חשד לעבירה פלילית מצדם, הרי שהיועץ המשפטי לממשלה צריך להורות על חקירה ובדיקה בעניינם, ויש למצות איתם כל ערכאה פלילית רלוונטית לאחר הסרת חסינותם. ואולם אסור לתת לכנסת, שנציגיה נבחרים על ידי הציבור, להפוך בעצמה את דבר הציבור. כנסת שתוכל, גם אם בצדק, להחליט היום על הפסקת כהונתם של נציגי ציבור כאלה תורה מחר, שלא בצדק, על הפסקת כהונתם של אחרים - ואנה אנו באים? אסור לתת לכנסת, כרשות מחוקקת ומפקחת להפוך לגורם חוקר ומעניש. מצב כזה יחטא ויחבל בתכליתה לאורך זמן, והנפגעת היחידה תהיה מדינת ישראל".

עוד בנושא:
ח"כים נפגשו עם משפחות מחבלים; נתניהו: "לא ראויים להיות בכנסת"
חוק ההשעיה הוחמר: ניתן יהיה להדיח ח"כ גם בשל התבטאויות
ראשי הקואליציה סיכמו: ח"כ יושעה אם ישלול את קיום ישראל כיהודית ודמוקרטית

תמונה. הודעה. נשיא המדינה נשא דברים הערב, בהשקת ספרו של ד"ר יועז הנדל- "בארץ לא זרועה" שהתקיים במרכז מורשת בגין. מארק ניימן, לשכת העיתונות הממשלתית
ריבלין/לשכת העיתונות הממשלתית, מארק ניימן

הנשיא גינה באופן נחרץ את חברי הכנסת שנפגשו עם משפחות מחבלים והדגיש את חובת היועץ המשפטי לממשלה להתערב בנושא: "כאשר שלושה חברי כנסת ישראל, בוחרים ללכת ולבקר משפחות מחבלים, לירוק בפניהם של אזרחי ישראל, לירוק בפני משפחות הקורבנות, לירוק בפני כל מי שמנסים לשקם את יחסי האמון שבין אזרחי ישראל היהודים והערבים, אין זו זכותו של היועץ המשפטי לממשלה להורות על בדיקה בעניינם – כי אם חובתו."

למרות דבריו אלו, הדגיש ריבלין כי "גם אם ראוי להעמידם לדין - אוי לנו אם הכנסת היא הרשות שתשב בדין. משום כך משימתו של הימין הליברלי היא להציב, בתוך מחנה הימין, אלטרנטיבה רעיונית, חדה וחותכת לגרסת הדמוקרטיה הצרה. זהו מאבק רעיוני וחינוכי, אולם הוא מוכרח להתבצע גם במישור המעשי. אם יצליח הימין הליברלי במשימה זו, כפי שהוא הצליח בעבר, הוא יעניק למדינת ישראל מתנה שאין ערוך לה- משטר שהוא לא רק שלטון העם, אלא דמוקרטיה ליברלית, שתהיה שלטון העם, ויחד עם זאת תעניק כבוד לאדם".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

תרפיית מציאות מדומה: טיפול להתמודדות עם חרדה

בשיתוף zap doctors
חנין זועבי מלווה בחברי מפלגתה בדיון בבית המשפט העליון על החלטת ועדת הבחירות המרכזית לכנסת לפסול מועמדותה, פברואר 2015. נועם מושקוביץ
חברי הכנסת מבל"ד/נועם מושקוביץ

אמש נחשף כי גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מתנגד לחוק. "אין הצעה כזאת", אמר במענה לשאלה שהופנתה אליו באשר לחוק, בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה שהתקיים אתמול. "היא לעולם לא תובא לשולחן הכנסת, כל עוד אני יו"ר הכנסת. ממה שהבנתי יש רעיון אחר, יש דיבור או יוזמה ונדון בהם. אבל אין לזה שום קשר ל'הדחת חברי כנסת'".

אדלשטיין מתח ביקורת מרומזת על חברי הכנסת שהציעו את החוק וכן על אלה שהשמיעו התנגדות לה עוד בטרם הובאה לדיון בוועדת החקיקה. "היה 'בלגן', היה דיון. כולם קיבלו את מנת חלקם. אלו שהציעו את זה ואלה שהתנגדו בקול לזה. כולם היו שמחים מכל הצדדים".

יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, ציין אתמול כי הוא שותף לזעם הציבורי על חברי הכנסת מבל"ד. עם זאת הסביר כי היוזמה להעניק לחברי כנסת את הזכות להשעיית עמיתיהם היא מופרכת וחשוב להסירה מסדר היום. "לחברי הכנסת אין יכולת לביצוע בירור עובדתי, או לקיים דיון בראיות, ולכן היוזמה להעניק להם סמכות מעין שיפוטית היא בלתי הגיונית. הכנסת היא גוף פוליטי ולא נועדה לתפקד כבית משפט. מתן סמכות השעיה שכזו, תכניס באופן כמעט אוטומטי שיקולים פוליטיים ולא ענייניים להליך וכך יהפכו אירועים דומים בעתיד לפסטיבל תקשורתי, שישרת בעיקר את הקיצוניים משני הצדדים ויפגע ביכולת לקדם מכנה משותף אזרחי בחברה הישראלית".

ניסוח החוק הוחמר: ניתן יהיה להדיח ח"כ גם בשל התבטאויות

אלא שדברי אדלשטיין נאמרו שלשום, בטרם סיימו אנשי הייעוץ המשפטי של ועדת החוקה של הכנסת לנסח את החוק. על פי הנוסח הסופי שסוכם אתמול ויעלה היום לדיון בוועדת החוקה של הכנסת, ניתן יהיה להדיח חבר כנסת בשל תמיכה בשלילת קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות או תמיכה במאבק מזויין נגד ישראל. על פי ההצעה, ניתן יהיה להדיח ח"כים גם בשל התבטאויות בנוסח זה, ולא רק בעקבות מעשים כפי שכתוב בחוק בסעיף 7א לחוק כיום.

מליאת הכנסת היום 10 פברואר 2016. נועם מושקוביץ
"אין הצעה כזאת". אדלשטיין בכנסת/נועם מושקוביץ

לפי ההצעה, לאחר ש-61 חברי כנסת יבקשו להשעות ח"כ מסוים, תתכנס ועדת הכנסת לישיבה שבה יוכל חבר הכנסת המועמד להשעיה להשמיע את טיעוניו. אם הוועדה החליטה על השעיה, תתכנס המליאה להצביע על כך, ויידרש רוב של 90 ח"כים כדי לאשר את המהלך.

כעבור עשרה ימים מאותו הרגע שבו אישרו 90 חברי כנסת להשעות את חברותו של אותו ח"כ, ייכנס במקומו של אותו ח"כ הבא בתור ברשימה לכנסת. לחבר הכנסת תינתן האפשרות לערער על המהלך לבית המשפט העליון.

ההצעה עלתה לאחרונה ביוזמת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על רקע פגישתם של חברי הכנסת באסל גטאס, ג'מאל זחאלקה וחנין זועבי מהרשימה המשותפת עם משפחות מחבלים, והיא אושרה בשבוע שעבר על ידי הנהלת הקואליציה.

(עדכון ראשון: 20:10)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully