פשע שנאה במצעד הגאווה

הערכות: הוועדה לבחינת כשלי מצעד הגאווה תסתפק בנזיפה לאדרי

הצוות שמונה לחקור את מחדל המצעד בירושלים, שהסתיים ברצח שירה בנקי, יגיש היום את ממצאיו. לפי ההערכות, הם יכללו מסקנות אישיות נגד שני קצינים בכירים, אולם מפקד המחוז, ניצב משה אדרי, צפוי לקבל הערת משמעת בלבד

16/08/2015
צילום: באדיבות ערוץ הכנסת, עריכה: יאיר דניאל

הוועדה שבחנה את הכשלים שהובילו למחדל במצעד הגאווה, שהסתיים ברצח הנערה שירה בנקי בת ה-16, תגיש היום (ראשון) את מסקנותיה לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן. לפי ההערכות, נגד מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה אדרי, לא נמצאו מסקנות אישיות וככל הנראה תירשם לו הערת מפקד או נזיפה בלבד.

הביקורת כלפי אדרי נובעת בעיקר בשל העובדה כי לא הוצמד כל מעקב אחרי הדוקר ישי שליסל, ששוחרר זמן קצר לפני המצעד לאחר שדקר משתתף במצעד הגאווה בירושלים ב-2005. "למרות שהצפי הוא שאין מסקנות אישיות נגד אדרי, מפכ"ל בקדנציה הבאה הוא כנראה כבר לא יהיה. זה יידבק בו לאורך כל הקריירה", מסר קצין בכיר במטה הארצי.

עם זאת, הדוח לא חף מביקורת כלפי צמרת המחוז. ההערכה היא כי הדוח יכלול מסקנות אישיות נגד שני קצינים בכירים במחוז ירושלים, בהם קצין רם דרג ביחידה המרכזית (ימ"ר) ירושלים באשר להיערכות מודיעינית, ונגד מפקד בכיר שהיה אחראי המעטפת המבצעית לאירוע.

לקריאה נוספת:
נמצאה נדקרת נוספת מהמצעד; שליסל חשוד ברצח וב-6 ניסיונות רצח
קבוצת חרדים ביקרה את משפחת בנקי: "שליסל - עשב שוטה"
ניצב אדרי עדכן את הוריה של שירה בנקי על הבדיקה המשטרתית

עוד בוואלה!

הטיפים שיעזרו לכם לצלוח את הוצאות הקיץ בשלום

בשיתוף כאל
נזיפה בלבד. ניצב אדרי(צילום: טלי מאייר )

הוועדה עצמה עמדה בפני ביקורת לאחר שהעומד בראשה, ניצב בדימוס ישראל יצחק, החליט למנות את אנה בן מרדכי רזיאל, מפקדת תחנת הראל במבשרת ציון הכפופה למחוז ירושלים ולניצב אדרי, לבוחנת בתיק. "תיווצר בעיה בעיקר כלפיה. היא קצינה ערכית, ולכן היא עלולה למצוא את עצמה במצב לא נעים כלל, שבו היא תחרוץ את גורל מפקדה. לא חסרים במשטרה קצינים – למה היה צריך למנות דווקא ממחוז ירושלים ודווקא אותה?", טענו במשטרה. זמן קצר לאחר מכן החליט השר ארדן כי היא לא תמנה עם חברי הוועדה.

במוקד הבדיקה של הוועדה עמד מפקד המחוז אדרי. בין היתר, נבחן אם הוא לא בדק לעומק מידע מודיעיני באשר לסכנות הכרוכות בקיום המצעד הגאווה. נוסף על כך, הוועדה בחנה כמה נקודות שהובילו לרצח, בהן חוסר התיאום בין המשטרה לשירות בתי הסוהר (שב"ס), ואת המידע המודיעיני הגלוי שהיה טרם האירוע. כפי שנחשף בוואלה! NEWS בבוקר המצעד, שליסל שוחרר ממאסרו באחרונה ולא הביע חרטה על מעשיו, אולם איש במשטרת ירושלים, כמו גם קצין המודיעין של המחוז, לא מצא לנכון להצמיד מעקב לשליסל ביום המצעד הנפיץ.

הוועדה תציג מסקנות אישיות נגד קצינים בכירים. שליסל בהארכת מעצרו, החודש(צילום: נועם מושקוביץ)

משפחתו של ירדן נוי בן ה-25, שנדקר במצעד, תקפה את המשטרה בטענה לחקירה רשלנית של האירוע. בפוסט שפרסם בפייסבוק כתב חן, אביה של ירדן: "משטרת ישראל, אחרי שלא הצלחתם למנוע את הפיגוע בירושלים ביום חמישי, ולמען האמת אפילו לא ניסיתם, נראה שאתם עושים הכול על מנת שלא תהיה לכם כל ראיה להעמיד את הרוצח לדין".

"ביום הפיגוע ביצעתם תחקור של הבן שלי עוד באותו לילה מיד כשהועבר למחלקה לאישפוז (חשוב מאוד)", המשיך. "ביום שני, אחרי שלושה ימים, להפתעתנו התקשרתם אלינו לביצוע תחקור נוסף מכיוון שאיבדתם את הרישומים של החוקר, למזלכם הם נמצאו בסופו של דבר בחברה שמדפיסה אותם, אבל לכם לא היה כל מושג על כך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully