פשע שנאה במצעד הגאווה

"היופי נרצח על מזבח השנאה": אלפים בהלוויית הנערה שירה בנקי

לבית העלמין בקיבוץ נחשון הגיעו קרובי משפחה, חברים ואזרחים רבים שהזעזעו מפשע השנאה במצעד בירושלים, ובאו לתמוך במשפחתה של בנקי בת ה-16. הוריה ספדו: "לא חשבנו שהיא תירצח כסמל, מוות מיותר"

יוסי אלי, משה שטיינמץ ואלי אשכנזי
04/08/2015
צילום: יותם רונן, מאיר וקנין, עריכה: שניר דבוש

אלפי הגיעו ללוות בדרכה האחרונה את שירה בנקי בת ה-16, שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים והובאה אתמול (שני) למנוחות בבית העלמין בקיבוץ נחשון שליד בית שמש. בנקי, תושבת בית הכרם ותלמידת תיכון בבית הספר שליד האוניברסיטה, נדקרה ביום חמישי שעבר על ידי ישי שליסל ואושפזה תחילה בבית החולים שערי צדק בירושלים, אולם בשל חומרת פציעתה הועברה לבית החולים הדסה עין כרם, שם עברה כמה ניתוחים. על אף המאמצים של הצוות הרפואי, נקבע אתמול מותה. משפחתה החליטה לתרום את איבריה.

אורי ומיקה, הוריה של שירה, פתחו את הספדם בציטוט של חנה סנש. "יש כוכבים שאורם מגיע ארצה רק כאשר הם עצמם אבדו ואינם. יש אנשים שזיו זכרם מאיר כאשר הם עצמם אבדו ואינם. אורות אלה המבהיקים בחשכת הלילה – הם הם שמראים לאדם את הדרך", אמרו בכאב.

"על לוח השעם בחדר של שירה יש סדר. שתי תמונות עם אימא, שתיים עם אבא, שתי תמונות של כל ארבעת הילדים ושתי תמונות של שירה עם כל אחד מאחיה: שתיים עם תומר, שתיים עם אלה ושתיים עם עדי, שאף אחד לא ייעלב ושאף אחד לא יחוש שמקומו בליבה הענקי של שירה פחות מזה של מישהו אחר. היו לנו ארבעה ילדים מקסימים, נבונים, נהדרים, טובים ובעיקר חברים טובים האחד של השנייה ונשארנו עם שלושה ועם כאב וגעגוע מזעזעים שכל הורה מעדיף למות ולא לחוש.

לקריאה נוספת:
הוארך מעצרו של המסית נגד הקהילה: "מותר לשמוח על רצח"
שליסל אחרי הדקירה במצעד 2005: "באתי לרצוח בשליחות האל"
העונש לחשוד בפרסום פוסט נגד הומואים ולסביות: הרחקה מפייסבוק

(עדכון: 18:20)

קברה של שירה בנקי לאחר הלווייתה, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, לירון מולדובן)
"כל התום, היופי, האושר והטוב הזה נפלו על מזבח השנאה, הרשעות, האכזריות, הרשלנות והטיפשות. תמיד דאגנו שמא ילדתנו תיפגע כיוון שמישהו יראה בנשיותה חפץ, ולא העלנו על דעתנו ששירה תרצח כסמל"

"הייתה לנו ילדה שהמזל, הגנים והחינוך - ואנחנו לא צנועים מכדי לקחת קרדיט על שניים מתוך השלושה - חננו אותה בכמויות אדירות של אינטליגנציה וחשוב מכך בכמויות לא פחותות של אינטליגנציה רגשית. ילדה כזו לא גדלה בוואקום ולא גדלה ככה רק בזכות הוריה, זו ילדה שהייתה מוקפת בדודות, דודים, בני דודים, קרובי משפחה, סבא וסבתא, חברים של אבא ואימא, מורות ומורים שכולם תרמו לה ולגידולה וכולם כואבים את הירצחה.

"שיר, שירונת הנבונה, היפה, הנעימה, הסקרנית, המוסיקלית, הילדה שגם את גיל ההתבגרות עברה בחן ועלתה ופרחה כמו פרח מקסים, כשהשנה האחרונה הייתה שיא של הכול. שיא של הצלחה בלימודים, של תזזית חברתית, של התעניינות בריאה בבנים, שיא של קשרים עם אחיה ואחיותיה ושיא של נחת להוריה במובן הפשוט והמלא של מונח מיושן זה. אינספור פעמים קטפנו צרורות של מחמאות מרואיה ושומעיה של שירה. לא עבר שבוע בלי מחמאה ממישהו על בכורתנו ומכל יום הורים בבית ספר היינו חוזרים שמנים בשני קילו של נחת.

"וכל התום, היופי, האושר והטוב הזה נפלו על מזבח השנאה, הרשעות, האכזריות, הרשלנות והטיפשות. תמיד דאגנו שמא ילדתנו תיפגע כיוון שמישהו יראה בנשיותה חפץ, ולא העלנו על דעתנו ששירה תרצח כסמל. מוות מיותר של נערה צעירה חפה מרוע ומלאה בכוונות ומעשים טובים. מוות שמסב צער ויגון עמוקים לנו ולעוד מאות אנשים ללא תכלית וללא תועלת.

עוד בוואלה!

קל, מהיר, קומפקטי ומלא בסטייל: הקורקינט של OKAI משנה את חוקי המשחק

בשיתוף בנדא מגנטיק
"מוות מיותר של נערה המלאה בכוונות טובות". הלוויתה של שירה בנקי, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, לירון מולדובן)
הוריה של שירה: "אין לנו ריב עם אנשים עם כיפות או עם זקנים. בואו ננסה לשנוא פחות ולאהוב יותר"

"לא אנחנו ולא שירה איננו חלק מהקהילה הלהטבי"ת, אבל אנחנו תומכים בזכותו של כל אדם לקיים את אורחות חייו ומנהגיו, ואת מסר האהבה והסובלנות, איתו הלכה שירה למצעד היא קיבלה גם מאיתנו.

"אנחנו רוצים לומר עוד שאין לנו ריב עם אנשים עם כיפות או עם זקנים, ואנחנו יודעים כמה תפילות כנות ומרגשות נאמרו בציבור ובחדרי חדרים להחלמתה. הריב שלנו הוא עם חוסר הסובלנות, השנאה וקידוש המטרה שלך על חשבון הכאב של האחר. כמו שכבר אמרנו פעמים רבות בימים האחרונים – אנחנו אנשים מאוד פרטיים. ההד התקשורתי להירצחה של ילדתנו הפתיע אותנו אם כי בדיעבד הוא מובן לגמרי. ובהחלט בהחלט ראוי. אין בכך כדי להקל במאום על כאבנו, אבל אם רצח שכזה היה עובר ללא סערה עזה ומתמשכת, היה הייאוש מהמקום בו אנו חיים קשה מנשוא.

עצרת לזכרה של שירה בנקי בכיכר ציון בירושלים, אמש(צילום: נועם מושקוביץ)

"ובציטוט חופשי וכואב מיצירתו של טולקין ולזכרה של שירה שלנו נאמר שאם אנשים יהיו עסוקים יותר בארוחה טובה, שתייה טובה והרבה אהבה טובה, ופחות במרדף אחרי עקרונות נשגבים, אדמות קדושות, עקרונות מקודשים ושאר מיני דרכים וצורות לשלוט ולנהל את דעתם ומעשיהם של אחרים, כולנו נהייה הרבה יותר מאושרים ונוכל לגדל ילדים בעולם יפה ובטוח יותר.

"בחייה של שירה ליוו אותה אינספור אנשים צעירים ובוגרים ומאז יום חמישי הערב היא לוותה וטופלה על ידי עוד עשרות רבות של אנשים טובים ורגישים, הן בחדרים בהם שהתה והן מחוצה להם ועל כך אנו מוקירים להם תודה. עכשיו נלך הביתה ונתחיל לבנות משפחה חדשה - נלמד לחיות בחמישה במקום בשישה. ננסה לשנוא פחות ולאהוב יותר וכך נציע לכולכם".

הנשיא ריבלין: "עלינו להילחם כבר עכשיו בשנאה ובהסתה"

נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיע היום לאירוע לציון 90 שנה לתנועת הנוער העובד והלומד, והתייחס למותה של בנקי. "שירה הייתה בת גילכם, היא אהבה לבלות, היא אהבה לחיות, היא האמינה בחיים. אבל שירה הייתה גם אדם ערכי, היא יצאה למצעד בשם הערכים שבהם האמינה. בשם הסובלנות, בשם התקווה, בשם השוויון והאהבה", אמר ריבלין.

ריבלין התייחס בעקיפין גם להסתה נגדו ברשת, לאור גינויו את הטרור היהודי בכפר דומא. "המלחמה בשנאה ובהסתה איננה מתחילה ונגמרת רק באבטחה משטרתית. כשהרצח כבר בוצע, גינוי וזעזוע לא יועילו. שתיקה ואדישות לאיומים ממשיים ווירטואליים רק יגבירו את הסכנה. אנחנו לא יכולים לחכות לרגע האמת כדי להילחם בשנאה, בהסתה ובאלימות. עלינו לפעול עכשיו", אמר.

"המשפחה מייחלת לקצת פחות שנאה והרבה סובלנות"

"שירה שלנו המקסימה נרצחה רק בשל העובדה שהייתה נערה בת 16 שמחה, מלאת חיים ואהבה, שבאה לתמוך בזכותם של חבריה ושל כל אדם לחיות לפי דרכו", אמרו אתמול בני משפחתה. "ללא כל תכלית, ובשל רשעות, טפשות ורשלנות, קופד פתיל חייה של הפרח המקסים שלנו. דברים רעים קורים לאנשים טובים, ודבר רע מאוד קרה לילדה נפלאה ומדהימה. המשפחה מייחלת לקצת פחות שנאה והרבה יותר סובלנות", מסרו.

אלפים צפויים להשתתף בהלוויה(צילום: יותם רונן)

בבית משפט השלום בירושלים הוארך ביום שישי האחרון מעצרו של שליסל ב-12 ימים. בתחילת הדיון תקף שליסל בן ה-40, ששוחרר לאחרונה ממאסר, את הרשויות: "אני לא מכיר במוסדות השלטון, בית המשפט לא פועל לפי חוקרי התורה". עד לפני כשלושה שבועות הוא ריצה מאסר בגין ניסיון רצח במצעד הגאווה ב-2005.

במוצאי השבת עיכבה המשטרה אשת רב שנהג לארגן מחאות נגד מצעדי גאווה בירושלים, בביתה שבשכונת בית ישראל בעיר. במשטרה בודקים אם ידעה על כוונותיו של שליסל לבצע את מעשיו. האישה עוכבה לחקירה כבר בליל חמישי, אולם שוחררה, והתבקשה להתייצב ביום ראשון לחקירה נוספת. אלא שלוואלה! NEWS נודע כי במוצאי השבת היא עוכבה בשנית ושוחררה במהלך הלילה. כמו כן, במשטרה בודקים חשד שלפיו לפני כמה שבועות התקשר שליסל לבעלה ואמר לו: "תתפללו עלי".

הודעת אבל בבית המשפחה(צילום: נועם מושקוביץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully