קטעים מדוח החקירה הבינלאומית על "צוק איתן" – בימים הקרובים

אף שהמועד הרשמי להגשת הדוח של הוועדה לחקירת פשעי מלחמה שבוצעו לכאורה במהלך הלחימה בקיץ נקבע לסוף החודש, גורמים דיפלומטיים מעריכים שחלקים ממנו יפורסמו כבר בימים הקרובים, לא ברור באיזו מסגרת

11/06/2015
השופטת מארי מקגוואן דייויס. האו"ם, אתר רשמי
ראשת הוועדה, מארי מקגוואן דייוויס(צילום: אתר רשמי, האו"ם)

הוועדה הבינלאומית החוקרת פשעי מלחמה שבוצעו לכאורה במבצע "צוק איתן" צפויה לפרסם קטעים מהדוח שלה בימים הקרובים – כך מעריכים גורמים דיפלומטיים שעודכנו בתהליך העבודה של הוועדה. המועד הרשמי להצגת הדוח נקבע לסוף החודש, וטרם ברור באיזו מסגרת יפורסמו הקטעים מתוכו.

הדוח היה אמור להתפרסם במרץ, אולם פרסומו נדחה לסוף החודש הזה לבקשת הוועדה, על מנת שזו תוכל "לשקול מידע נוסף", שככל הנראה התקבל במסגרת החקירה. זאת כחודש לאחר שהודיע יו"ר הוועדה, המשפטן הקנדי וויליאם שייבאס, על התפטרותו עקב טענות בישראל ובקרב ארגונים פרו-ישראליים כי הוא מוטה לטובת הפלסטינים, לאחר שנתן לאש"ף ייעוץ משפטי בתשלום.

עוד על "צוק איתן":
חרף הביקורת: ישראל לא ברשימת המדינות הפוגעות בזכויות ילדים
דוח האו"ם על "צוק איתן": יכול היה להיות הרבה יותר גרוע
האו"ם מאשים את ישראל בהרג פלסטינים ששהו במתקניו בעזה

פרש מראשות הוועדה בעקבות ביקורת על הטיה לטובת הפלסטינים. שייבאס(צילום: צילום מסך)

האמריקנית מארי מקגוואן דייוויס, חברת הוועדה, מונתה במקום שייבאס לתפקיד. דייוויס, שופטת לשעבר בבית המשפט העליון של מדינת ניו יורק וראש ועדת המעקב ליישום מסקנות דוח גולדסטון ב-2011, המשיכה את עבודת הוועדה יחד עם המשפטן הסנגלי דודו דיינה.

את הוועדה מינתה מועצת זכויות האדם של האו"ם במטרה לחקור חשד לפשעי מלחמה הן מצד ישראל והן מצד חמאס במהלך הלחימה בקיץ האחרון החל מחטיפת שלושת הנערים הישראלים ועד לתום מבצע "צוק איתן". בישראל תקפו את פעילות הוועדה ובנובמבר 2014 אף מנעה את כניסת חבריה למדינה.

לפניות לכתב: amir.tibon@walla.co.il

מבית ביקיור לייזר

מהפכת טיפולי הפנים: בינה מלאכותית וטכנולוגיית RF במכשיר ביתי

מוגש מטעם בי קיור לייזר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully