דוח: חודשים של המתנה לניתוחים במערכת הציבורית

נתוני משרד הבריאות מעלים "פערים בזמני ההמתנה בין המערכת הציבורית לפרטית". בין הגורמים לכך: כוח אדם, זמינות חדרי הניתוח - והעדפה לכך שהמטופלים יפעילו את הביטוח המשלים או הפרטי

מור שמעוני
30/11/2014
מנסה לרסן את הרפואה הפרטית בישראל. גרמן(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

אם תזדקקו לניתוח אלקטיבי, שאינו דחוף, ותרצו לבצע זאת בבית חולים ציבורי, תיאלצו להמתין עשרות רבות של ימים - כך עולה מנתוני זמני ההמתנה לניתוחים אלקטיביים שפרסם היום (ראשון) משרד הבריאות. כך למשל, זמן ההמתנה הממוצע לניתוח לסגירת נקב בעור התוף עומד על לא פחות מ-193 ימים.

לקשירת טחורים, תמתינו 176 ימים ולניתוח פלסטי לאחר ירידה ניכרת במשקל - 151 יום. העומדת בראש משרד הבריאות, יעל גרמן, עוסקת בימים אלה בניסיונות לרסן את הרפואה הפרטית בישראל, אולם גורמים במשרד מודים כי "הפערים בזמני ההמתנה לניתוחים מסוג זה בין המערכת הציבורית לפרטית עשויים להגיע למספר חודשים במערכת הציבורית מול ימים ספורים במערכת הפרטית".

עוד בוואלה! חדשות:
שריפה בבית הספר הדו-לשוני בבירה, כתובות גזעניות התגלו
הפגנה מול בית ראש הממשלה: "המדינה מנוהלת על ידי אגו-מניאק"
במהלך משחק קריקט באשדוד: השופט נהרג מפגיעת כדור

שערי צדק קלט כמות גדולה של מטופלים בזמן המשבר בהדסה(צילום: ShutterStock)

זמני ההמתנה מושפעים מכמה גורמים, ובראשם היצע כוח האדם - רופאים, אחיות ואנשי צוות - שלוקה בחסר. כמו כן, היצע קטן יחסית של חדרי ניתוח ומתן קדימות לניתוחים דחופים, אשר מופנים מהמיון, תורמים לזמן ההמתנה הארוך. בדוח צוין: "ההמתנה הארוכה, שעשויה להתאפיין בחלק מהמקרים בפגיעה באיכות החיים של הממתין, מביאה להעדפת ביצוע הניתוח מהר יותר - גם אם קיימת עלות בצידו מצד המטופל - ולפנייה לשוק הרפואה הפרטי".

הדוח מתייחס לתקופה שבין חודש ינואר ליוני השנה, והוא סוקר 27 בתי חולים ציבוריים כללים שהעבירו נתונים. הנתונים מתייחסים ל-77 הליכים רפואיים מתחומים שונים, לעומת 18 פרוצדורות בלבד בדוח הקודם.

בחלק מהפרוצדורות, ניתן לראות פערים בין בתי החולים השונים. בבית החולים בני ציון תמתינו בממוצע שלושה ימים בלבד לניתוח החלפת מפרק הברך - לעומת 69 ימים בסורוקה. לכריתת בלוטת התריס תמתינו יום אחד באסף הרופא, לעומת 24 ימים בפורייה.

עוד בוואלה!

התחרות המתוקה ביותר בעולם חוזרת לישראל

בשיתוף גרבר

מיעוט פניות מקופות החולים ושיקולים כלכליים

חלק מבתי החולים שבהם נמצאו זמני המתנה קצרים יחסית הסבירו זאת במיעוט הפניות של קופות החולים אליהם, משיקולים כלכליים, כמו הסכם עם בית חולים אחר, אשר במסגרתו תקבל קופת החולים הנחה בעבור ההליך. במקרים אחרים אף צוינה העדפה מצד הקופות כי המטופל יפעיל את הביטוח המשלים או הפרטי לצורך ביצוע הניתוח, מפאת התור הארוך בבית החולים שאליו הופנה על ידי הקופה.

על פי משרד הבריאות, "הדבר בולט במיוחד בניתוחים כגון קטרקט ושקדים, בהם קיימת שונות גדולה מאוד בזמני ההמתנה בין בתי חולים באותו המחוז". עוד צוין בדוח: "בתקופת המדידה הגיע המשבר הכלכלי והפיננסי בהדסה לשיאו, כאשר חלק גדול מהפעילות בתקופה זו הועבר בעיקר לבית החולים שערי צדק, שקלט כמות גדולה של מטופלים בשעריו. כתוצאה מכך, יתכן כי זמני ההמתנה לניתוחים בבית החולים המוצגים בפרסום זה הושפעו מכך".

לפניות לכתבת מור שמעוני: mor.shimony@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully