איום דאעש

תיעוד נדיר: הנשים של דאעש בסוריה ממצלמה נסתרת

הן מלוות ילדים לגן משחקים כשרובה קלצ'ניקוב תלוי על כתפיהן, ובמקביל סופגות נזיפות מ"משטרת הצניעות" כשבגדיהן חשופים מעט מהרגיל. כך נראים חייהן של הנשים במעוז "המדינה האיסלאמית"

25/09/2014
צילום: יוטיוב, עריכה: יותם בן-דוד

בחודש מרץ האחרון הקימו אנשי "המדינה האיסלאמית" (דאעש) חליפות בעיר א-רקה שבצפון סוריה. מאז נתונה העיר למרותם של פעילי הארגון, שאוכפים בה את חוקי השריעה על ידי כך שהם שולטים במשטרה ובמערכת המשפט והמסחר. הם כופים תפילות על התושבים ואוסרים עליהם להשמיע מוזיקה ולקיים מופעי בידור. על הכול הם מפקחים באמצעות ה"חיזבה", "סיירת הצניעות" של הארגון. כעת, בתיעוד נדיר אותו צילמה במצלמה נסתרת אישה שחיה בא-רקה, ושודר בערוץ צרפת 2, ניתנת הצצה מיוחדת לשגרת היום במעוז החליפות האיסלאמית, ובעיקר של הנשים החיות שם.

הרושם הראשוני המתקבל מצפייה בסרט הוא שכמעט כל אדם שני בעיר מסתובב כשהוא חמוש בנשק חם. לעתים, נראות אפילו נשים הולכות באמצע הרחוב כשרובה מסוג קלצ'ניקוב תלוי על כתפיהן. אישה אחת אף נראית כשהיא מלווה ילדים לגן משחקים, בעוד כלי הנשק צמוד לגבה.

מסע הכיבוש של דאעש || סיקור מיוחד:
רוחאני: "התקיפות נגד דאעש בסוריה יביאו לטרגדיות"
המתקפה נמשכת: כוחות הקואליציה הפציצו יעדי דאעש בסוריה
אלג'יריה: פורסם סרטון עריפת ראשו של החטוף הצרפתי

"אלוהים אוהב נשים מכוסות". אישה מסתובבת עם קלצ'ניקוב בא-רקה(צילום: צילום מסך, מתוך יוטיוב)

לפתע, האישה שמצלמת את התמונות - תוך סיכון ממשי של חייה - נעצרת על ידי אחד מאנשי משמרות הצניעות שהבחין בה ממרחק. "בואי הנה", הוא פונה אליה. "את חייבת להתנהג יפה יותר כשאת מסתובבת בציבור". "למה?", היא שואלת אותו. "אנו רואים את פנייך", הוא עונה. "באמת?", היא תוהה. "אני באמת מצטערת. יכול להיות שהניקאב שלי (בגד מוסלמי מסורתי בצבע שחור המכסה את פניה של האישה מלבד העיניים) באמת קצת שקוף. אני מצטערת". הפעיל מבהיר לה: "את חייבת לשים לב לכך. אלוהים אוהב נשים מכוסות". "מובן, בסדר גמור", היא משיבה.

טוב לדעת (מקודם)

הסוד לשיפור חיי המין שלכם – כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם "גברא"
חמושים בכל פינה. תושבי א-רקה בלבוש מוסלמי מסורתי, אוחזים בכלי נשק(צילום: צילום מסך, מתוך יוטיוב)

באחד הקטעים המרתקים בסרט נכנסת האישה לבית קפה אינטרנט בלב העיר, שבו יושבות בעיקר נשים מוסלמיות שהגיעו מצרפת כדי לחיות תחת שלטון "המדינה האיסלאמית". לפי ההערכות, בסוריה נמצאות כיום כ-150 נשים צרפתיות.

לפני כל מחשב יושבת אישה לבושה בניקאב, כמובן, שמשוחחת עם קרוביה במולדת. "אני לא חוזרת לצרפת, אימא", אומרת אחת מהן לאימה בצרפתית מושלמת. "את חייבת להבין שאני לא חוזרת. לא נטלתי את הסיכון הכרוך בלהגיע לכאן בשביל לחזור בחזרה לצרפת. אני לא רוצה לחזור כי אני מסתדרת כאן בסדר גמור".

תושב א-רקה חמוש בקלצ'ניקוב נכנס למכוניתו(צילום: צילום מסך, מתוך יוטיוב)

לפעמים, מצדו השני של המסך יושבים בני משפחה שאינם מסוגלים להתמודד עם הבחירה הקיצונית של הנשים. "שום דבר טוב לא ייצא מבכי ומפחד", נשמעת אחת מהן אומרת. "כל מה שאתם רואים בטלוויזיה זה שקר. הם מגזימים".

"אימא, אני לוא חוזרת". נשים צרפתיות בבית קפה אינטרנט בא-רקה(צילום: צילום מסך, מתוך יוטיוב)
  • א-רקה
  • סוריה
  • דאעש

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully