"בושה, דרעק, גועל נפש": תמלילי פרשת הרפז נחשפים

עיתון ”הארץ” והפרשן הצבאי עמוס הראל חשפו חלק מתמלילי שיחות המעורבים בפרשה, בהם הרמטכ”ל לשעבר אשכנזי ודובר צה”ל לשעבר בניהו. "בין אם זה זיוף ובין אם זה לא - זה חרא"

08/09/2014
צילום: שי מכלוף, גדעון צנטנר, אבי כהן, עוז מרון, מור שאולי, בני ואינר, דובר צה"ל, לע"מ; עריכה: יאיר דניאל; קריינות: אביב אברמוביץ'

בית משפט השלום בראשון לציון התיר הבוקר (שני) לפרסום חלק מתמלילי השיחות בין המעורבים בפרשת הרפז, בהם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, עוזרו של אשכנזי ארז וינר, דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, העיתונאי רוני דניאל ובכירים נוספים. התמלילים, שנחשפו על ידי "הארץ" שיוצג בדיון על ידי עו"ד פז מוזר, שופכים אור על מערכת היחסים הבעייתית שהתנהלה בין לשכתו של אשכנזי לבין לשכתו של שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, וכן את הקשר הישיר בין עיתונאים לבין לשכת הרמטכ"ל.

מדובר בחלק קטן מהקלטות אשכנזי ומקורביו והן עוסקות בהתרחשויות סביב חשיפת מסמך הרפז. על שאר ההקלטות, שנמצאו במרכז חקירת המשטרה שהסתיימה בימים האחרונים, חל עדיין צו איסור פרסום.

ביום שלישי השלימה היחידה הארצית לחקירות הונאה (יחא"ה) את חקירת הפרשה, שבמסגרתה ביצעו לכאורה כמה בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון שורת עבירות פליליות. על סמך ממצאי החקירה, המשטרה ממליצה להעמיד לדין את אשכנזי ובכירים נוספים בגין עבירות שונות, ובהן הפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט.

פרשת הרפז - כותרות נוספות
גלנט: לא פוסל להתמודד שוב על תפקיד הרמטכ"ל
פרשנות: להעמיד לדין את אשכנזי? הפעם הגזמנו
מקורבי ברק על אשכנזי: "גם אולמרט אמר 'לא היו מעטפות'"

טוב לדעת (מקודם)

לא ייאמן מה קרה לו ב-10 שבועות בלבד

מוגש מטעם TI SWIM
"דבר אחרון שאביב כוכבי צריך כראש אמ"ן זה שיציגו אותו כמדליף". ארז וינר(צילום: עומר מירון)

שיחה בין גבי אשכנזי לבין אבי בניהו, 7 במאי 2010

בניהו: "אני מרגיש סדק משמעותי באמון. אני מתפרק. אני מגן עליך בגופי ובנפשי".

אשכנזי: "תזכור שגם אני אוהב אותך ואל תפליג בכל מיני הפלגות".

בניהו: "אני עושה עבודה בסדר אני חושב".

אשכנזי: "אתה עושה עבודה מצוינת".

בניהו: "עוצמת האהבה שלי וההערכה..."

אשכנזי: "אבל זה הדדי, אבי. מה אתה רוצה?... נשיקות לפנינה, ביי".

בניהו: "ביי".

שיחה בין בניהו לבין עוזר הרמטכ"ל ארז וינר, 7 במאי 2010

בניהו: "אני עצבני כמו אני לא יודע מה. עכשיו דיבר אתי רוני דניאל. הוא היה אצל השר, אז הוא (ברק) אמר לו: 'שמע, גבי אשכנזי הוא קצין מעולה. אין לי אתו שום בעיה... אני מרוצה ממנו מאוד. הבעיה היא אבי בניהו'".

(וינר מתעניין מאיפה בניהו יודע מה מתרחש בלשכת השר)

בניהו: "אני מכיר את אהוד ברק. אני על כל שיחת רקע שלו עם כתב צבאי אני מקבל דיווח. לא תמיד אני מעדכן את גבי. אני לא רוצה לחמם, בסדר? אני במסגרת האמון שלי עם האנשים מזה 20-25 שנה, מקבל עדכון מכל שיחה של כל כתב צבאי כמעט במדינה. חוץ מעמוס הראל, נגיד. בסדר?".

בניהו סיפר על זעמו שנגרם בשל פגישה שנערכה בין אשכנזי לבין הפרשן הצבאי של ידיעות אחרונות, אלכס פישמן יום קודם, שבה לטענתו לא זכה לגיבוי מצדו של הרמטכ"ל בנוגע לחשדות של ברק שלפיהן לשכת אשכנזי עקבה אחרי ראש המטה שלו, יוני קורן.

בניהו: "(אשכנזי אמר ש)'אני לא אחראי על מה שאבי בניהו עושה'? הוא פוצץ את האמון ביני לבינו. שמע, אני כל כך פגוע מהדבר הזה. לא רוצה לענות לו בכלל. אני אתפוצץ. שיילך קיבינימט. אני ככה למכירה? בדיוק כמו רוני נומה ובדיוק כמו שהיה עם דודי אוברמן (העוזר וראש הלשכה הקודמים של אשכנזי). שמע, אני נסעתי לעמיר פרץ להתנות את ההסכמה שיהיה ראש מטה לשר הביטחון בזה שיהיה מנכ"ל (במשרד הביטחון). אתה יודע את זה? הייתה הבטחה של עמיר פרץ לבני גאון שזה יהיה עמי סגיס... אני חיברתי אותו (את אשכנזי) לשמעון פרס. אני הבאתי לו את עופר עיני למשרד. לארוחת ערב למשרד, סליחה. לא מקובל עליי בכלל. לא יכול לחיות עם זה. לא יכול לייצג אותו במילימטר. שום גיבוי לא קיבלתי ממנו. זה כבר לא חוצפה. זה פשוט בגידה. מה אני, דודי אוברמן בשבילך, מה זה? אני לא יודע שהוא שולח את הרופא שיניים (שלו) לעיתונאים? אני לא יודע שרונית (אשתו של אשכנזי) יושבת עם בן כספית?".

אשכנזי ובניהו(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שי מכלוף נמרוד סונדרס)

שיחה בין בניהו לבין אשכנזי, 7 במאי 2010

בניהו: "אני שמתי את עצמי בפרונט מול יואב גלנט. אני בקלות שמתי את עצמי בפרונט מול יוני קורן, בשביל לא לשים אותך בפרונט".

בניהו: "הטייפ המשיך לעבוד. הוא אצל עופר ביד. הם ירדו דרך המסדרון למעלית ודיברו בחניה והוא (פישמן) אמר לו: אבי, אבי מסכן. אהוד ברק החליט לחסל אותו. שלא יקשיב לאף אחד ויפרוש.. הוא (פישמן) הבין ממך שאתה לא אחראי למי שעוקב אחרי יוני קורן. הוא אמר לו במפורש: אני לא אחראי למה שעושה אבי בניהו, פעמיים".

אשכנזי: "יכול להיות שעשיתי שיחה לא טובה ועשיתי טעות. אפשר לתקן את זה. אני רוצה ליישר את ההדורים".

בניהו: "אני דורש גיבוי. לפחות תגיד בפורום מטכ"ל ויהיה ברשומות שיש לך אמון בי... ברק אמר אתמול אחרי השיחה שלך עם פישמן: 'אבי בניהו הוא האיש הרע בלשכת הרמטכ"ל'".

אשכנזי: "מי אמר את זה?".

בניהו: "אהוד ברק לרוני דניאל".

"אני על כל שיחת רקע של ברק עם כתב צבאי מקבל דיווח". שר הביטחון לשעבר(צילום: AP)

שיחה בין בניהו לבין וינר, 5 באוגוסט 2010

השיחה בין השניים התקיימה יום אחרי שדלפו לתקשורת ציטוטים של חברי ועדת איילנד, שאותה הקים אשכנזי כדי לחקור את פרשת "המרמרה". אחד מחברי הוועדה, תת-אלוף אביב כוכבי (ראש אמ"ן כיום), אמר לח"כים כי הצבא הוא האחראי העיקרי למה שהתרחש, משום שלא נערך כפי הנדרש למשט. השניים ניסו להבין אם תא"ל כוכבי עצמו הוא זה שהדליף את הדברים.

בניהו: "מחפש אותי אביב כוכבי בהול, דחוף. זה טוב לו... אל תתבלבל. הוא מסוכם (לתפקיד ראש אמ"ן). הוא כבר קיבל טלפון מיוני על אומץ הלב וטלפון ממישל (בן ברוך, מזכירו הצבאי של ברק באותה תקופה) שהשר מעריך את זה וטלפון מגלנט".

וינר: "לא, אתה מגזים בזה. הוא לא סמרטוט וזה לא עוזר לו. דבר אחרון שאביב צריך כראש אמ"ן זה שיציגו אותו כמדליף... לטקו אמר לי: לנו ברור שזה יצא מהסיכום של שלומי".

בניהו: "בוא נעשה מזה (ההדלפה) רעש".

וינר: "בוא נעשה מזה רעש. אני בעד לעשות רעש".

שיחה בין אשכנזי לבין בניהו, 5 באוגוסט 2010

אשכנזי: "כוכבי ביקש לדבר אתי. הוא יהיה אצלי עוד עשר דקות. אני אקשיב ואפנה לו כתף קרה".

בניהו: "למה כתף קרה? אתה לא צריך כתף קרה".

אשכנזי: "למה לא?"

בניהו: "מנסים כל הזמן לגרור אותו. הוא טיפוס. תגיד לו: אני יודע שזו כותרת מגמתית ומעוותת".

אשכנזי: "אבל הוא טיפוס".

בניהו: "הוא טיפוס. הוא מחובר לדרומי (לגלנט) קצת".

גבי: "במקום שיודה לי שלקחתי אותו מתת אלוף ועשיתי ממנו ראש אמ"ן".

בניהו: "הוא באופוזיציה... אמרתי לו (גולש לסיפור אחר) – מה אתה ילד? מה אתה רשג"ד בצופים? אתה תא"ל, אתה עוד מעט בן חמישים. אתה מבין? נכנסתי באבי אביו".

"אמנון אברמוביץ' יעלה על כמה דברים מעניינים"

שיחה בין אשכנזי לבין הפרשן רוני דניאל, 5 באוגוסט 2010

אשכנזי: "כוכבי בא אליי עם דמעות. שלומי עם-שלם לא עשה את זה (הדליף מישיבת הוועדה). הוא פחדן".

דניאל: "יוני (קורן) עשה את זה. לא יעזור להם גבי... שמע לי, אמנון (אברמוביץ') ידידי עלה על כמה דברים מעניינים, לרבות איזה מסמך והם יהיו במבוכה קשה. עוד לא החלטנו אם נעשה את המבוכה הזו בשישי או במוצאי שבת, אבל זה לא יעבור בשקט והם יחטפו".

אשכנזי: "גבי אשכנזי יש לו מדינה להגן עליה, יש לו צבא לנהל אותו והאחריות היא שמנחה אותו ומדריכה אותו... ומי שעוקב אחר סדר היום שלו יודע מה הוא עושה. אני מבקש שכל מה שקשור אליי, אני אומר לך: אני עובד, מבקר במשפחות השכולות, הולך לתרגילים, עוסק בדיונים, יש לנו מאיראן עד החמאס. זה מה שאני עושה כל הזמן".

שיחות בלשכת הרמטכ"ל, 8 באוגוסט 2010, יומיים אחרי פרסום מסמך הרפז בערוץ 2

9:40, בניהו משוחח בטלפון עם וינר:

בניהו: "זה לא נעים הקטע הזה. רק שגבי לא יגיד עוד פעם: אני לא אחראי על מה שעושה אבי בניהו, כי הפעם אני אהיה קטלני".

וינר: "לא, הוא לא יגיד".

בניהו: "לא".

בניהו: "אל תתבלבל, אף אחד לא חושד בגנץ, אייזנקוט, ב(אבי) מזרחי או ב(גדי) שמני (המועמדים האחרים לרמטכ"לות). כולם חושדים או בגלנט והרוב חושדים ברמטכ"ל ובסביבתו שפברקו את זה מיד שנייה-שלישית והפיצו את זה. זאת בעיה".

12:50, שיחה בטלפון בין אשכנזי לבין מזכיר הצבאי דאז של ראש הממשלה, אלוף יוחנן לוקר

אשכנזי: "מה אתה אומר על כל העניין הזה?".

לוקר: "לא יודע, מתעלם".

אשכנזי: "מתעלם, אה? תתעלם... גועל נפש".

לוקר: "איך ירדנו לשפל".

אשכנזי: "בושה וחרפה. אם זה זיוף זה חרא ואם זה לא זיוף זה גם חרא. בשני המקרים זה דרעק".

(אשכנזי מתעניין האם הסוגיה עלתה בפתח ישיבת הממשלה).

לוקר: "הוא (ראש הממשלה, בנימין נתניהו) אמר בתחילת האירוע שהיועץ המשפטי יסתכל על זה. זה הדבר היחיד שהוא התייחס".

13:17, שיחה בין אשכנזי לבין וינר

וינר: "אני חושב שצריכה להיות איזה שהיא אמירה... אני לא יודע אם בתקשורת, אבל אני חושב שאפילו ברמת הצבא אולי להכין איזה שהוא דף, אמירה שככה לא מתנהגים (מתייחס לדברים שצוטטו בעיתונות בשם מקורבי גלנט, שמתחו ביקורת על אשכנזי אחרי פרסום המסמך). לדעתי אתה צריך לקרוא לגלנט מחר, מתישהו נביא אותו אליך. תגיד: שמע, אם אתה יודע על מישהו שעשה נגדך קונספירציה ומדליף, אז בוא תגיד לי. ואם לא, בוא כמו שבא אליך אביב כוכבי אחרי ועחו"ב והוא ניקה את השולחן".

אשכנזי: "תראה, החולשה שלנו שיש לנו את הנייר. זו הבעיה שלנו".

וינר: "טוב, אבל אתה לא הוצאת אותו" (בנקודה זו לא ברור אם מישהו מהשניים, וינר ואשכנזי, יודע שהעותק שהציגו אברמוביץ' ודניאל יצא מלשכת הרמטכ"ל).

אשכנזי: "אני לא הוצאתי את הנייר".

וינר: "בסדר, אני יודע שיש אותו כנראה לעוד כל מיני אנשים. גם לבועז. גם בני (גנץ) וגם זה כבר שמעו עליו מכל מיני מקורות נוספים. אבי (בניהו) בעצמו הרי שמע...".

אשכנזי: "אבל גדי ויואב (מתבלבל. מתכוון כנראה לבני גנץ) יודעים את זה מאתנו".

וינר: "בועז אמר לי שיש את הנייר הזה בעוד שלושה או ארבעה מקומות, שזה לא רק אצלנו חונה".

אשכנזי: "תראה, אם תהיה חקירה, אני לא מתכוון לשקר. נצטרך להגיד איך הגיע המכתב".

וינר: "לא, אם תהיה חקירה נגיד שהגיע ל...".

אשכנזי: "נגיד גם ממי הגיע".

וינר: "כן, ושהתלבטנו ולא עשינו עם זה כלום כי חשבנו שזה לא נכון".

אשכנזי: "לא, אבל הוא צריך להבין, בועז, שלא תהיה ברירה עם זה אז לא נשקר. הוא מבין את זה?".

וינר: "אני חושב שכן. אני יכול לחדד את זה אתו".

אשכנזי: "תגיד לו שאנחנו לא בטוחים, אך אם זה יגיע לידי זה יכול להיות שנצטרך להגיד... שיידע, כי לא נשקר. יותר מדי אנשים מעורבים בזה".

"איך ירדנו לשפל". אלוף יוחנן לוקר, מזכירו הצבאי הקודם של נתניהו(צילום: גדעון צנטנר)

14:11, שיחה בין בניהו לבין וינר

בניהו: "יש גרסה יפה. יש איזו גרסה שמדברים עליה בשולי ישיבת הממשלה שם, השרים".

וינר: "נו".

בניהו: "ליד האוכל. שיוני קורן עשה זה (חיבר את המסמך) כדי להשיג שתי מטרות. אחת – (להטיל) עליי אשמה וחשד. שניים (אם) יתברר שזה מזויף, גלנט יקבל את הרמטכ"לות בטיסה על תקן דרייפוס".

וינר: "תשמע, אם כן – זה גאוני".

בניהו: "מי שלא רצה אותו כרמטכ"ל, יקבל אותו כשר ביטחון. הבנת?"

וינר: "כן".

14:24, שיחה בין אשכנזי לבין וינר

וינר: "תכיר... וינשטיין דיבר עם הפצ"ר והוא עושה עכשיו איזו התייעצות אצלו. הכיוון שלו זו חקירה משטרה והוא רוצה משהו קצר ותכליתי... הפצ"ר אמר לו שאנחנו נשתף פעולה עם מה שצריך. תהיה חקירה של המשטרה. זהו. הוא יעדכן".

אשכנזי: "אנחנו נאמר את האמת... בסדר גמור, נאמר את האמת וזהו... או-קיי, תהיה חקירה ואנחנו נגיד את מה שצריך להגיד".

(וינר שואל מה אשכנזי צריך להגיד לאלופים, בדיון שיבוצים בפורום מטכ"ל שיתקיים יום אחרי).

אשכנזי: "אתה חושב שאני צריך להגיד משהו בפתיחה?".

וינר: "אתה חייב להגיד משהו בכניסה. אם לא תגיד זו תהיה אמירה".

אשכנזי: "אני צריך להגיד את מה שידעתי?".

וינר: "זאת שאלה ששווה אולי לדבר עליה לפני זה, כי זה קצת מייתר את כל העניין של החקירה. (וינר מספר לרמטכ"ל שקיבל פניות מקצינים רבים, בהם האלוף עמוס ידלין ותא"ל הרצי הלוי)... זה מפריע לאנשים. זו שיחת היום פה".

"למה שהוא יבשל מסמך כזה?"

16:44, שיחה בין אלוף פיקוד צפון גדי איזנקוט לבין וינר

איזנקוט: "תאמין לי. הוא ייצא גדול. אני חושב שהוא יקנה את עולמו אם הוא יעשה את זה (יודה בשגיאות של צה"ל במשט המרמרה). עכשיו, לגבי המורסה (המסמך). איך הוא מרגיש עם זה?".

וינר: "גלנט כבר התחיל להדליף שזה הכול בישול והוצאה של בניהו ושהרמטכ"ל ידע מזה".

איזנקוט: "אבל זה לא הגיוני. מה, למה שהוא יבשל מסמך כזה? אתה מטיל (ספק ב...) אמינות המסמך? תראה, הסיפור הוא בכלל לא גלנט. הסיפור הוא אזרחים שיושבים בחדר אפל ורוקחים אופרציה שלמה לרמטכ"ל. גלנט הוא סיפור משני פה. ויש פה מורסה שהתפוצצה. עכשיו, הוא (אשכנזי) טוען שהוא הלך עם זה לראש הממשלה ולשר הביטחון" (זה הרושם שאיזנקוט קיבל, על סמך המלצתו לאשכנזי בעבר, המלצה שהרמטכ"ל לא אימץ. וינר, שככל הנראה יודע שאשכנזי לא נהג כך, אינו טורח לתקן את האלוף, החוזר על השגיאה כמה פעמים בשיחה).

וינר: "נכון".

איזנקוט: "ואמר להם".

וינר: "נכון. הוא לא הראה להם את המסמך".

אייזנקוט: "אבל הוא אמר להם, אבל הוא אמר להם".

וינר: "הוא אמר להם... לדעתי תהיה חקירת משטרה".

אייזנקוט: "עכשיו הרמטכ"ל אמר שהוא הלך לרה"מ ולשר הביטחון והפנה את תשומת לבם".

(וינר מביע הסכמה)

אייזנקוט: "ממני לא יצא כלום (המסמך). בני - אני מניח שגם לא יצא כלום".

וינר: "לא. גם לבני אין את הנייר. בטוח הוא לא יכול לצאת אתו (אשכנזי הראה את המסמך לאלופים גנץ ואיזנקוט. אייזנקוט קיבל לידיו עותק. גנץ לא). בניהו באמת היה מחוץ לתמונה. יכול להתראיין בכיף ולהגיד בלי למצמץ".

איזנקוט: "השאלה המרכזית עכשיו אם ללכת באופן יזום ולהגיד: תשמעו, הנייר הגיע מפה, הגיע אלינו. זה הסיפור".

וינר: "מה שמטריד אותו (כנראה - אשכנזי), אתה יודע שאם מחר בבוקר מתחילה חקירה, יבואו יגידו: רגע ידעת? לא ידעת? הוא לא ישקר. הוא יגיד ידעתי".

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין(צילום: טלי מאייר )

שיחה בין אשכנזי לבין היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, 10 באוגוסט 2010

וינשטיין: "היי גבי, מה שלומך?".

אשכנזי: "בסדר, עסוקים מעל לראש".

וינשטיין: "מצאת לך ג'וב".

אשכנזי: "מצאתי לי ג'וב. זה היה יכול להיות ג'וב טוב, אם לא היו חיילים ועניינים".

וינשטיין: "צודק".

אשכנזי: "תשמע, יש לי משהו שאני רוצה לומר לך. ראיתי, ראיתי אתמול בטלוויזיה שהתחלתם את החקירה. היום אני רואה בבוקר, פתחנו את העיתונים, שאתם מחפשים את המסמך".

וינשטיין: "כן".

אשכנזי: "אז אני רוצה לשתף פעולה עם זה. לי יש את המסמך כבר איזה חודשיים או שלושה או יותר".

וינשטיין: "אה, זה טוב. אוקיי. אני אבקש מהמשטרה לקחת את זה".

אשכנזי: "עכשיו תשמע, יש לי שתי בקשות. קודם כל אני אשתף פעולה ואני חושב שחשוב שיידעו את הפרטים. דבר שני – אנחנו מתכוננים עכשיו לטירקל ואני מחר מופיע... אז את המסמך יכולים לבוא ולקחת, אין לי שום בעיה".

וינשטיין: "הם ירצו לשמוע ממך דברים. הם לא ישמעו ממך מלה לפני שאתה מסיים את פרשת (עדות) טירקל".

אשכנזי: "עד שהם מדברים אתי אני לא רוצה שייצא שום דבר לתקשורת".

וינשטיין: "אוקיי, מאה אחוז. אתה תיתן רק את המסמך. אתה לא תדבר אתם עכשיו דבר וחצי דבר".

פרקליטיו של אשכנזי בתגובה: "שיחות רכילות"

פרקליטיו של אשכנזי, עורכי הדין שרון קליינמן ומיכאל נאור, מסרו בתגובה: "לאחר שכל ההקלטות המתעדות כל מילה שנאמרה בלשכת אשכנזי נבדקו על ידי מבקר המדינה והמשטרה, נמצא שלא היה 'פוטש' כפי שנטען נגדו. בעוד שהקלטות מלשכת שר הביטחון אינן קיימות באופן מסתורי, כל ההקלטות מלשכת הרמטכ"ל נבדקו באופן חסר תקדים. נמצאו בהן שיחות רכילות, כפי שקיימות בכל לשכה, ושפרסומן מספק יצר מציצני רכילותי בלבד. השיחות מוכיחות בבירור כי אשכנזי לא היה מעורב בזיוף מסמך הרפז וכי חשב שהמסמך אותנטי, כפי שגם קבעה המשטרה. השיחה עם היועץ המשפטי לממשלה מוכיחה כי אשכנזי פנה מיוזמתו ליועץ המשפטי לממשלה ומסר את המסמך, ואיש לא סבר בזמן אמת שעיכוב של 48 שעות מהווה בעיה כלשהי, לא כל שכן הפרת אמונים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully