פתיחת שנת הלימודים תשע"ה

בהצלחה: 2,105,394 תלמידים פותחים היום את שנת הלימודים

שנת הלימודים תשע"ה נפתחה לאחר קיץ לא פשוט. בתכנית: פעילויות הפגה לילדי הדרום ושיעורים נגד הסתה. אמא של תלמידים בדרום: "אני בהלם שפותחים את שנת הלימודים. נקווה לטוב"

רויטל בלומנפלד
01/09/2014
צילום: שי מכלוף, עריכה: גדי וינסטוק

שנת הלימודים תשע"ה נפתחה: 2,105,394 ילדים ובני נוער התחילו הבוקר (שני) את שנת הלימודים החדשה בגנים ובבתי הספר. 149,705 מהם הינם תלמידי כיתה א' שנכנסו בפעם הראשונה בשערי בית הספר. 112,750 הינם תלמידי כיתה י"ב שיחתמו השנה 12 שנות לימוד במערכת החינוך. לצדם, פתחו את השנה 164,999 עובדי הוראה.

חוזרים ללימודים - סיקור מיוחד בוואלה! חדשות:
נתניהו בירך: "המורים התגייסו בתנאים של אי ודאות"
חשש בבית שמש: בית ספר חילוני מתחרד בחסות העירייה
פחות בחינות, יותר למידה: מה ישתנה בשנת הלימודים?
ביטוח תאונות לתלמידים - משלמים יותר, מקבלים פחות
שיעור פרטי - בבית הספר: כמה זה עולה ואיך זה עובד?

פותחים את שנת הלימודים בבית הספר בלפור בתל אביב, הבוקר(צילום: דרור עינב)

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, פנה הבוקר לציבור המורים לכבוד פתיחת שנת הלימודים. "אתם המורים מרגישים לעתים, במלחמה, בודדים בחזית", אמר הנשיא. "כל אחד מכם הוא מצביא בכיתה של 40 ילדים דעתנים ותוססים. אתם עומדים יציבים וחדורי שליחות מול האלימות שגואה מפעם לפעם ומגלה פנים קשות של הסתה ולעיתים אף גזענות". ריבלין הוסיף ואמר כי "אפשר לחנך לגאווה לאומית ולזהות תרבותית ובאותה נשימה למחויבות דמוקרטית ולסובלנות דתית. אפשר להילחם על העברית ולהכיר על בוריה את הערבית, ולהיפך. בפתח שנת הלימודים החדשה אני מאחל לכם שתצליחו לחנך ולא רק ללמד. שתטעו את אהבת האדם ואהבת החינם באדמתה של הארץ הזאת".

השנה החדשה נפתחה בצל הפסקת האש שהושגה בשבוע שעבר לאחר 50 ימי לחימה, עם החלטת פיקוד העורף לפיה ניתן לקיים לימודים בכל רחבי הארץ. אחרי מבצע "צוק איתן", שנת הלימודים הקרובה תחל בשבועיים של חזרה לשגרה, שבמהלכם יתקיימו מגוון פעילויות הפגה, יינתן מענה רגשי ותיושם תכנית להתמודדות ולמניעת גזענות והסתה.

עוד בוואלה!

SKYMAX, כרטיס האשראי שייקח אתכם הכי מהר לחו"ל

בשיתוף max
"שתצליחו לחנך ולא רק ללמד". נשיא המדינה באירוע פתיחת השנה של עמותת זכרון מנחם, אתמול(צילום: מארק ניימן)

הימים הראשונים של החזרה ללימודים יכללו מפגשי שיח של המורים עם התלמידים ויעסקו בחוויות אישיות מהחופשה. עוד יעסקו בתי הספר בנושא הרב-שנתי "האחר הוא אני" שבמסגרתו גיבש משרד החינוך מערכי שיעור בנושאי גזענות והסתה, תוך התאמתם לשכבות הגיל השונות. השיעורים יתקיימו, בין היתר, במתכונת של דיונים, רב-שיח וסדנאות, שבמהלכם יועלו דילמות ויושם דגש על כיבוד עמדות שונות ואחרות.

149,705 ילדים נכנסו בפעם הראשונה בשערי בתי הספר. בית הספר היסודי "חופים" בקיבוץ יד מרדכי(צילום: ראובן קסטרו)

כמדי שנה פתח משרד החינוך חדר מצב שבו נוכחים ב"וידאו קונפרנס" מנהלי מחוזות, מנהלי אגפים מקצועיים במשרד החינוך ונציגי ארגון ההורים. כמו כן, נפתח קו חם לשירות ההורים כבר בשעות הערב. אמש הגיעו גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החינוך שי פירון, ומנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן לחדר המצב. הם שמעו את מנהלי המחוזות מדברים על ההכנות לקראת שנת הלימודים במחוזם, על הבעיות, אם יש כאלה, ועל הפתרונות. יצוין כי בטייבה לא יתקיימו היום לימודים לנוכח מעשי האלימות האחרונים ורצח מנהל בית הספר בשבוע שעבר.

"חשוב שתהיה שנה מוצלחת מכל הבחינות"

"אני רוצה לברך אותך ואת המורות והמורים שהתגייסו בתנאים של אי-ודאות, ופותחים את שנת הלימודים כסדרה", פנה ראש הממשלה לשר החינוך אמש. "מחר נסייר שנינו בשדרות וביישובי עוטף עזה כדי לעמוד על מערכת החינוך בכל הגנים ובתי הספר". הוא הביע תקווה שילדי ישראל "ימצאו זמן לנוח עם המשפחות ועם החברים בחגים" ושיבח אותם "על זה שהקשבתם להורים בזמן הקשה שעברנו, ועל העובדה שהייתם חלק מהאחידות הלאומית שלנו שזה נדבך עצום בחוסן של מדינת ישראל". להורים הבטיח: "יחד עם שר החינוך וצוות המורים והגננות, נמשיך לפעול ולהבטיח שהילדים שלכם יהיו בטוחים בשנה הזאת. חשוב שתהיה שנה מוצלחת מכל הבחינות".

ראש הממשלה ושר החינוך בחדר המצב של משרד החינוך, אמש(צילום: נועם מושקוביץ)

מנהלת מחוז הדרום במשרד החינוך, עמירה חיים, התייחסה למאמצים לבנות לתלמידים שגרת חיים חדשה אחרי הקיץ הלא פשוט. "לפני כמה דקות שמעתי שהורים בבית הספר 'יובלי הבשור' שבעין הבשור חוששים לשלוח את הילדים שלהם מאחר שבית הספר אינו ממוגן", סיפרה. "זה נבדק עכשיו. ביום חמישי שמו שם ארבע מיגוניות חדשות. אבל זאת הבעיה היחידה שעלתה. הכול נפתר והכול בסדר גמור. מחוז דרום ערוך ומוכן לפתיחת שנה בכל המסגרות. בתוך המלחמה, אנחנו לא שכחנו את מה שחשוב וטיפלנו בכל הדברים. אני רוצה לומר תודה לאנשי המטה".

נתניהו פנה לחיים ואמר: "אני רוצה לחזק אתכן, ולחבק עם כל עם ישראל את כל תושבי הדרום. אחד הדברים שיצאו מ'צוק איתן' זאת סיסמה שנכונה לכל אזרחי ישראל – 'העם עם הדרום!'. זה ביטוי בדרכים שונות, וכפי שעשינו בהחלטת ממשלה נעשה החלטה נוספת למען עוטף עזה ויישובי הדרום, חלק מהסיוע הזה, הוא במכלול החיים בדרום, והרבה הרבה הצלחה".

"רק לפני שבוע היינו במצב חירום"

שנת הלימודים נפתחת כסדרה לאחר שפיקוד העורף אישר לקיים לימודים כרגיל בכל רחבי הארץ. "בשבועיים הראשונים של שנת הלימודים הילדים שגרים ביישובי עוטף עזה קיבלו תקצוב מיוחד לקיים ימי הפוגה, ימים של חוויה והנאה", סיפר שר החינוך. "אנחנו קוראים לזה 'חופש במסגרת'. נאפשר להם גם לחזור למסלול לימודים רגיל, אבל גם לבלות".

חדר המצב של משרד החינוך, אמש(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, חיים צח)

יו"ר מועצת התלמידים בדרום, יובל סעדון, התייחסה למצב המתוח. "רק לפני שבוע היינו במצב חירום", אמרה. "זה היה נראה כמו חלום. אני רוצה לומר כמה במחוז דרום הרגשנו קיץ שונה. אנחנו מתחילים את השנה הזאת בלי הרבה אוויר לנשימה. רוצים להודות לנערי מחוזות אחרים ששמעו שיש מצב חירום ובאו להתנדב אצלנו למרות הסיכון. בני נוער שחוזרים אחרי חודשיים של לחימה, ויקבלו תמיכה גם לימודית במהלך השנה כי לא יכולנו להתרכז במהלך הלימודים בקיץ ויש פערים להשלים".

כחלק מההשלכות הכלכליות של "צוק איתן" יאלצו כנראה משרדי הממשלה שונים, להוציא את משרד הביטחון, לקצץ כ-2% מתקציבם. הורים רבים קיבלו את בשורת הקיצוצים בחרדה גדולה וארגון ההורים הארצי פתח גם הוא חדר מצב ומדווח על טלפונים רבים ביחס לשנים קודמות. דגנית גרינבוים מארגון ההורים הארצי אמרה: "אנחנו מקבלים טלפונים מכל הארץ, הורים מפחדים ש'סתם הרדימו אותם'. הם מוכנים לחזור לרחובות, וועדת טרכטנברג נתנה פתרונות לחינוך יותר מאשר לדיור, אז מה עשינו בזה? אמרנו להם 'בואו ניתן צ'אנס לשר לבלוע את הידיעה'".

(עדכון ראשון: 31.08.14, 23:00)

לפניות לכתבת רויטל בלומנפלד: revital.blumenfeld@walla.com

מתכוננים לפתיחת שנת הלימודים בבית ספר "חופים" ביד מרדכי(צילום: ראובן קסטרו)
פתיחת הלימודים בבית הספר בלפור בתל אביב(צילום: דרור עינב)
ילדי עוטף עזה בבית ספר יסודי "חופים" בקיבוץ יד מרדכי מתכוננים לפתיחת שנת הלימודים מחר, 31 באוגוסט 2014(צילום: ראובן קסטרו)
ילדי עוטף עזה בבית ספר יסודי "חופים" בקיבוץ יד מרדכי מתכוננים לפתיחת שנת הלימודים מחר, 31 באוגוסט 2014(צילום: ראובן קסטרו)
מידן ותומר פלג מנתיב העשרה מתכונן לפתיחת שנת הלימודים. אוגוסט 2014(צילום: ראובן קסטרו)
פתיחת שנת הלימודים בבית ספר בלפור בתל אביב, ספטמבר 2014(צילום: דרור עינב)
ילדי עוטף עזה בבית ספר יסודי "חופים" בקיבוץ יד מרדכי מתכוננים לפתיחת שנת הלימודים מחר, 31 באוגוסט 2014(צילום: ראובן קסטרו)
ילדי עוטף עזה בבית ספר יסודי "חופים" בקיבוץ יד מרדכי מתכוננים לפתיחת שנת הלימודים מחר, 31 באוגוסט 2014(צילום: ראובן קסטרו)
נוסעים בבטחה לבית הספר במרכז תל אביב(צילום: דרור עינב)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully