מפגן עוצמה נדיר ב"שבעה" של איש הצללים

מפקד "כוח קודס" קאסם סולימאני נחשב לאחד הגנרלים המסתוריים ביותר באיראן. המנחמים בלוויה של אמו כללו פרצופים רבים (בהם הבנים מורניה וחמינאי) שחשפו עד כמה התחזק מעמדו

ד"ר משה-חי הגיגת
04/10/2013

הגנרל קאסם סולימאני עומד זה 15 שנים בראש כוח קודס של משמרות המהפכה, "הזרוע הארוכה" של איראן הפועלת מחוץ לגבולות המדינה. למרות התפקיד הבולט שלו במערכת הביטחון האיראנית, והיותו בן הטיפוחים של המנהיג העליון עלי חמינאי, סולימנאי מקפיד בדרך כלל להימנע מעין הציבור, ומסתורין כבד אופף תמיד את דמותו.

ואולם, מסך החשאיות נשבר מעט בשנה שעברה. אחרי תקופה ארוכה בצללים, הגביר סולימנאי את קצב יציאותיו לחו"ל, ובין היתר בא ללבנון וביקר במצרים. הוא נשא נאום בפני המג'לס (הפרלמנט בטהראן), ודיוקנו הונף על ידי קהל גדול בחגיגות בבירה האיראנית.

עוד בוואלה!

שולחן שוק או מארז חגיגה? אם אתם אוהבים לאכול - זה הפתרון

וואלה! אוכל בשיתוף בורגרים
מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, מגיע לטקס האשכבה(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

ועדיין, מעט מאוד ידוע על סולימאני האיש. עם זאת, לאחרונה, התאפשרה הצצה נדירה לחייו של הגנרל הבכיר, כשאמו פאטמה מתה, ועשרות ממקורביו הגיעו להביע את תנחומיהם.

מצעד של שגרירים ומחבלים

מצעד האבלים בטקס האשכבה בטהראן כלל את מרבית בכירי השלטון והצבא באיראן, דבר שיכול להעיד על חשיבותו של סולימנאי, ועל מעמדו של "כוח קודס" בתוך משמרות המהפכה ובכלל.

כלי התקשורת באיראן סיקרו בהרחבה את הטקס, ופרסמו עשרות תצלומים של המנחמים השונים - בהם מדינאים, מחוקקים, שופטים, בכירי דת ומדעני גרעין, לצד אנשי קשר לחיזבאללה ולסוריה וראשי ארגוני טרור.

הנשיא חסן רוחאני לא נכח באירוע, אך קודמו מחמוד אחמדינג'אד הגיע. יו"ר הפרלמנט עלי לריג'אני ואחיו צאדק לריג'אני, יו"ר הרשות השופטת, באו לנחם עם ראש העיר טהראן מוחמד באקר קליבאף ועם המזכיר לשעבר של המועצה לביטחון לאומי, סעיד ג'לילי. גנרלים רבים בהווה ובדימוס נכחו בטקס לצד בכירים במשמרות המהפכה ומפקדי הכוחות המזוינים.

נתפס במצלמה: זהו הטרוריסט האיראני שכל העולם מחפש

התקשורת האיראנית סיקרה בהרחבה את הטקס, שבו השתתפו בכירים רבים(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

אחד המנחמים הבולטים ביותר – וכנראה האדם שזכה לקבלת הפנים החמה ביותר מצדו של סולימנאי – היה בנו של האייתוללה עלי חמינאי, ומי שמסומן כיורשו בתפקיד המנהיג העליון. מוג'תבא חמינאי, שבקרוב ימלאו לו 45, הוא בנו השני של חמינאי, ומתואר באיראן כאדם קפדן, מחמיר ומתנזר, הנחשב לשמרן קיצוני אף יותר מאביו.

במלחמת איראן-עיראק הוא קנה קשרים חזקים במשמרות המהפכה ובמיליציית "בסיג'" הנאמנה לשלטון, ששימשו אותו כשמילא תפקידי מפתח בדיכוי ההפגנות שפרצו אחרי הבחירות לנשיאות ב-2009.

סולימאני עם מוג'תבא חמינאי, בנו של המנהיג העליון חמינאי(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

אדם צעיר למראה, שנראה קרוב לסולמיאני ומציץ מאחורי גבו בתצלומים רבים, הוא ג'יהאד מורנייה, בנו של עימאד מורנייה, מפקד הזרוע הצבאית של חיזבאללה שחוסל בביירות ב-2008. לפי כמה דיווחים, מורנייה היה נשוי לאזרחית איראן, ומילט אותה בשעתו לטהראן יחד עם ילדיו.

ג'יהאד מורנייה, בנו של "רמטכ"ל חיזבאללה" עימאד מורנייה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

מזכ"ל הג'יהאד האיסלמי, רמדאן שלח, הגיע גם הוא כדי להביע את תנחומיו בפני קאסם סולימאני. אחרי מבצע "עמוד ענן" ביקש שלח לבוא לרצועת עזה, כדי להשתתף באירועים לציון 25 שנה לייסוד חמאס. עם זאת, דווח כי מצרים הזהירה אותו שישראל תחסלו אם ייכנס לרצועה, והוא ביטל את הגעתו לעזה.

סולימאני נושק לרמדאן שלח, מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
הנשיא לשעבר אחמדינג'אד, שיחסיו עם משמרות המהפכה ידעו עליות ומורדות, מנחם את האיש החזק במערכת(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
מפקד צבא איראן, חסן פירוזאבאדי. קנה את עולמו כבן טיפוחיו של חומייני(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
סולימאני עם מפקד משמרות המהפכה של איראן, מוחמד עלי ג'עפרי(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
והיד האקאניאן, מנהל לשכתו של חמינאי ומהפקידים החזקים ביותר באיראן(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
עבדאללה א-דין, שגריר חיזבאללה בטהראן, מחזק את ידיו של סולימאני(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
סולימאני מתלחשש עם עדנאן חסן מחמוד, השגריר הסורי בטהראן(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
צאדק לריג'אני, יושב-ראש הרשות השופטת של איראן, מנחם את סולימאני(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully