לאחר 8 שנים: גופת ערפאת הוצאה הבוקר מהקבר

קבוצת מומחים בינלאומיים לקחה דגימות מגופתו של יו"ר הרשות הפלסטינית המנוח, במטרה לגלות אם הורעל בטרם מותו. לאחר לקיחת הדגימות הוחזרה הגופה לקבר בטקס צבאי מלא

ניר יהב

שמונה שנים לאחר שנקברה, הוצאה הבוקר (שלישי) גופתו של יו"ר הרשות הפלסטינית לשעבר, יאסר ערפאת, מקברה שברמאללה לצורך חקירת ההאשמות לפיהן הוא הורעל. קבוצת מומחים בינלאומיים משוויץ, צרפת ורוסיה לקחה דגימות מגופתו של ערפאת במטרה לגלות אם הורעל טרם מותו.

שעות לאחר הוצאת הגופה בטקס צבאי ברמאללה, היא הוחזרה לקבר, גם כן בטקס צבאי, לאחר לקיחת הדגימות. "ההליך הסתיים. סגרנו מחדש את הקבר, והעברנו את הדגימות למומחים הצרפתים, הרוסים והשוויצרים", מסר גורם פלסטיני לסוכנות הידיעות הצרפתית.

עוד בוואלה!

לא רק אנחנו סובלים: משבר האקלים פוגע בחיות המחמד שלנו. אז מה עושים?

לכתבה המלאה
מתחם הקבר הוסתר על ידי יריעת בד כחולה גדולה שמנעה מהתקשורת לצלם (צילום: AP)

הטלפונים הניידים של כל המשתתפים בהליך נלקחו מהם "מתוך כוונה לשמור על כבוד המת ומתוך כבוד למסורת האיסלמית והערבית". ההליך כולו בוצע ללא נוכחות תקשורתית. מתחם הקבר הוסתר על ידי יריעת בד כחולה גדולה שמנעה מהתקשורת לצלם.

חקירת הרצח נפתחה בעקבות פניית משפחתו של ערפאת לצרפת. ערפאת ואלמנתו, סוהא (צילום: רויטרס)

בחודש אוגוסט פתחה התביעה בצרפת בחקירת רצח לבירור נסיבות מותו של ערפאת. גורמים המעורים בפרשה אישרו אז לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הדבר נעשה בעקבות פניית משפחתו של ערפאת לצרפת, לאחר שמת בבית חולים הסמוך לבירתה פריז. לטענת המשפחה, ערפאת מת כתוצאה מהרעלת פולוניום - חומר נדיר ומאוד רדיואקטיבי.

נסיבות המוות של ערפאת עלו לכותרות בחודשים האחרונים, בעקבות תחקיר של רשת "אל-ג'זירה", שחשף ראיות לכאורה לכך שערפאת הורעל. בתחקיר נטען כי בבדיקות שנעשו לחפציו האישיים בשוויץ - בהם בגדיו, מברשת השיניים שלו ואפילו הכאפייה המפורסמת שלו - נמצאו רמות חריגות של רעל מסוג פולוניום.

דרש להקים ועדת חקירה בינלאומית שתבדוק את נסיבות מותו של ערפאת. אבו מאזן (צילום: רויטרס)

התחקיר, שנערך במשך תשעה חודשים, מעלה כי בריאותו של ערפאת הייתה תקינה עד שהידרדרה באופן פתאומי ב-12 באוקטובר 2004. בעקבות הפרסום, דרש מחליפו של ערפאת, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, להקים ועדת חקירה בינלאומית שתבדוק את נסיבות מותו של ערפאת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully