נושאים חמים
10:11

סבא"א: איראן תאפשר את המשך עבודת הפקחים, אך תגביל את גישתם

ביידן: מוכנים לשוב למו"מ עם איראן, יש לטפל גם בחתרנותה באזור (צילום: רויטרס)

יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, רפאל גרוסי, אמר הערב (ראשון) כי הושגה פשרה עם איראן ולפיה עבודת הפקחים באתרי הגרעין תימשך, אף שהיא תוגבל החל מיום שלישי. הוא אמר את הדברים לאחר פגישה עם בכירים בטהראן, בניסיון למנוע ממנה להשהות את הפרוטוקול הנוסף בהסכם הגרעין שמאפשר ביקורי פתע.

גרוסי אמר את הדברים עם חזרתו לווינה הערב. הוא הדגיש כי מספר הפקחים לא ישתנה, אך יהיו "דברים שנאבד". הוא לא פירט מעבר לכך, אך שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף אמר כי, בין היתר, טהראן לא תתן עוד גישה לתיעוד מהמצלמות באתרי הגרעין. גרוסי אמר כי "ההבנות הטכניות" עם איראן, שאמורות להימשך שלושה חודשים, אמורות לאפשר זמן לחידוש השיחות עם ארצות הברית. ממשל ביידן הביע נכונות לשוב להסכם הגרעין, אך דורש מאיראן לחזור ולקיים את התחייבויותיה במלואן.

"זה מציל את המצב עכשיו, אך כמובן שכדי להגיע ליציבות צריך להיות משא ומתן פוליטי, וזה כבר לא תלוי בי", אמר גרוסי עם חזרתו למטה סבא"א בווינה.

לפי חוק שעבר בפרלמנט של איראן בשנה שעברה בעקבות חיסולו של מוחסן פחריזאדה, החל מיום שלישי יופסקו ביקורי הפתע באתרי הגרעין, אלא אם כל הסנקציות יוסרו עד אז. גרוסי ניסה למנוע זאת, והוא נועד גם עם יו"ר סוכנות האנרגיה של איראן, עלי אכבר סלאחי. שגריר איראן לסבא"א אמר כי היו אלו "שיחות מועילות על בסיס של כבוד הדדי".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully