וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוק הנבצרות, פסקת ההתגברות וחוק ביטול ההתנתקות עברו בקריאה ראשונה

עודכן לאחרונה: 14.3.2023 / 7:49

המליאה אישרה את ההצעה לפיה ניתן יהיה להוציא ראש ממשלה לנבצרות רק ברוב של 90 חברי כנסת או במקרים חריגים ואת החוק שיאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שנפסלו על ידי בג"ץ ברוב של 61 חברי כנסת. בנוסף, אושר בקריאה ראשונה ביטול האיסור על שהייה בשטחים שפונו

טלי גוטליב וקארין אלהרר בוועדת חוקה/ערוץ הכנסת

שלוש הצעות חוק שנויות במחלוקת אושרו הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה - חוק הנבצרות, פסקת ההתגברות וביטול חוק ההתנתקות. ההצעה הראשונה שאושרה, ברוב של 61 תומכים מול 51 מתנגדים היא חוק הנבצרות, לפיה ניתן יהיה להכריז על ראש ממשלה נבצר רק ברוב של 90 חברי כנסת או במקרים חריגים. חבר הכנסת יולי אדלשטיין (הליכוד) נעדר מההצבעה.

ההצעה עלתה לאחרונה שוב לכותרות, לאחר ששופטי בג"ץ דרשו מהיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה ומראש הממשלה בנימין נתניהו לנמק מדוע אין להוציא אותו לנבצרות, בשל המשפט שמתנהל נגדו.

במהלך הדיון במליאה חבר הכנסת חמד עמאר מישראל ביתנו דיבר על הבעייתות של ההצעה ואמר: "אם ראש הממשלה רוצח מחר, אפשר להוציא אותו לנבצרות? לא". חבר הכנסת גדעון סער (המחנה הממלכתי) מתח ביקורת על הקואליציה, ואמר כי "הממשלה מנסה לייצר למראית עין כאילו פניה להידברות. באה האופוזיציה והציעה הסגות, באו היועצים המשפטיים ואמרו שצריך להחיל את זה מהכנסת הבאה. זה שינה משהו באחת מהצעות החוק הללו? התשובה היא לא. רחוק מאוד מהמושג הידברות".

יו"ר הקואליציה אופיר כץ, שהציג את הצעת החוק במליאה והיה מי שקידם אותה בוועדה מיוחדת בראשותו, אמר כי "אזרחי ישראל לא הצביעו לגלי בהרב מיארה, מי הסמיך אותה לעשות הפיכה שלטונית? היא יועצת משפטית, אף אחד לא הסמיך אותה להפוך פה את הבחירות". כץ לא הסכים לעשות שינויים משמעותיים בנוסח הצעת החוק, למרות ההערות הייעוץ המשפטי וחברי הכנסת מהאופוזיציה במהלך הדיונים בוועדה בראשותו.

יריב לוין, שמחה רוטמן, מליאת הכנסת, 20 בפברואר 2023. ראובן קסטרו
מקדמים את המהפכה המשפטית. לוין ורוטמן/ראובן קסטרו

לאחר מכן עלתה לקריאה ראשונה פסקת ההתגברות, שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שנפסלו על ידי בג"ץ ברוב של 61 חברי כנסת. הצעת החוק אושרה בקריאה ראשונה ברוב של 61 חברי כנסת לעומת 52 מתנגדים. גם מהצבעה זו נעדר אדלשטיין.

ההצעה מהווה נדבך נוסף במהפכה המשפטית שמקדמת הממשלה. שר המשפטים יריב לוין ויו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן קידמו עד כה את החלק העיקרי ברפורמה המשפטית והוא שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים וביטול האפשרות של בג"ץ לבקר או לפסול חוקי יסוד, אך נמנעו באותה נשימה מקידום פסקת ההתגברות.

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב על אישור ההצעה וכתב כי "העברת פסקת ההתגברות היא יריקה בפרצופם של חיילי צה"ל ומשרתי המילואים. מדובר בשלב נוסף של הממשלה המטורללת הזו להוביל לקרע עמוק בעם ישראל ולחלק אותו לשניים. כמו שאמר גפני - לאלו שילכו לצבא ויסכנו את חייהם ולאלו שילכו לישיבות". ליברמן הוסיף כי "לא נאפשר לדרוס את הערך המקודש של 'שיוויון בנטל' ו-'צבא העם' ונמשיך להיאבק לשמור על מדינת ישראל יהודית, ציונית וליברלית".

גם ההצעה לביטול חוק ההתנתקות אושרה בקריאה ראשונה ברוב של 40 חברי כנסת מול 17 מתנגדים. לפי הצעת החוק יבוטלו איסורי הכניסה והשהייה בשטחים שפונו. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "משאף לא אחת מתכליותיה של תוכנית ההתנתקות התממשה, ובשל כך שבמקום תועלת הביאה לנזקים עצומים, מתחדדת תובנת העוול שנעשה לאזרחים שהחוק הכשיר את פינויים ועקירתם".

אדלשטיין, שהציג את הצעת החוק, אמר במליאה כי הוא "מקווה מאוד שנוכל לתת דוגמה לכך שאנחנו בכנסת יודעים לתקן עוול, גם אם עברו כמה שנים. אדלשטיין הוסיף כי "לאחר שנים רבות ברור לכולם עד כמה 'תוכנית ההתנתקות', כפי שקראו לה, הייתה תוכנית עיוולת".

עוד בוואלה!

ממשיכים במהפכה: ועדת החוקה דנה בשינוי ההרכב לבחירת שופטים

לכתבה המלאה
רה"מ בנימין נתניהו, ישיבת ממשלה, 12 במרץ 2023. רוני כנפו
יוכל להצביע על חוק הנבצרות למרות ניגוד העניינים. נתניהו/רוני כנפו

מוקדם יותר היום הודיעה האופוזיציה כי תחרים את ההצבעה על המהפכה המשפטית במליאה אם החוקים יגיעו לקריאה שניה ושלישית. בהודעה משותפת של יו"ר האופוזיציה עתיד יאיר לפיד, יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי נכתב כי באופוזיציה יעשו הכול "למנוע את העברת החוקים. אך אם חלילה נגיע לקריאה שלישית - לא ניתן לזה יד ונחרים את ההצבעה במליאה".

"במקום אוסף חוקים מטורף, האלטרנטיבה הנכונה בעת הזו היא הסדר חוקתי מקיף ומאוזן, ביצור הפרדת הרשויות עד הגעה לחוקה", נכתב בהודעה. ראשי חד"ש-תע"ל לא הוזמנו להשתתף בישיבת ראשי האופוזיציה, בהמשך למדיניות של לפיד מאז השבעת הכנסת. בלשכת ראש האופוזיציה אומרים כי יו"ר רע"ם מנסור עבאס הוזמן להשתתף, אך אמר שלא יוכל להגיע מסיבות אישיות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully