וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מסמך "פורום הנגב": שיתוף הפעולה באזור יוכל לסייע לחידוש תהליך השלום עם הפלסטינים

עודכן לאחרונה: 12.1.2023 / 11:37

בסיום שיחות באבו דאבי, פרסמו ארה"ב, ישראל, איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ומצרים מסמך שנשמר עד כה בסוד . מנכ"ל משרד החוץ אמר לוואלה שישראל לא מנהלת מו"מ מדיני בנושא הפלסטיני ב'פורום הנגב' אבל ציין כי אולי בעתיד ניתן יהיה להשתמש בו "לתהליך רחב יותר"

בווידאו: הצהרות של שרי החוץ בפסגת הנגב/צילום: לע"מ

מסמך העקרונות של "פורום הנגב" שפורסם אתמול בסיום מפגש בן יומיים באבו דאבי קובע כי שיתוף הפעולה האזורי בין המדינות החברות בפורום יוכל לשמש כדי לסלול את הדרך לחידוש התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים.

למה זה חשוב

 • שנה אחרי כינוס ועידת הנגב, בכירים ישראלים ואמריקנים מודים כי המדינות הערביות שחברות ב"פורום הנגב" לא יכולות להתעלם מהנושא הפלסטיני, גם אם חלקן אינן מעוניינות לעסוק בצדדים המדיניים שלו.
 • העקרונות שמופיעים במסמך ההקמה של "פורום הנגב" אומצו על ידי הממשלה הקודמת בישראל, שהחזיקה בעמדות מתונות יותר בנושא הפלסטיני. הממשלה החדשה בישראל מקדמת מדיניות נצית יותר בסוגיה.

עוד בוואלה!

ארה"ב תתחיל להדריך חיילים אוקראינים על מערכת הפטריוט "כבר בשבוע הבא"

לכתבה המלאה
השיחת המרכזית ב״פסגת הנגב״ בהובלת שר החוץ, יאיר לפיד עם שרי החוץ של ארה"ב, איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ומצרים, 28.3.2022. לע"מ, צילום מסך
לא ניתן להתעלם מהנושא הפלסטי, פורום הנגב/צילום מסך, לע"מ

במוקד החדשות

 • בתחילת השבוע התכנסו במשך יומיים באבו דאבי כ-150 דיפלומטים ופקידים בכירים משש המדינות שמרכיבות את "פורום הנגב" - ישראל, ארצות הברית, איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ומצרים.
 • יועצו הבכיר של שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, דרק שולה, שעמד בראש המשלחת האמריקנית לכינוס "פורום הנגב" באבו דאבי אמר בתדרוך לכתבים כי זה היה המפגש הגדול ביותר של ישראל עם שכנותיה הערביות מאז ועידת מדריד ב-1991.
 • זו גם היתה הפעם הראשונה בה התכנסו כל שש קבוצות העבודה שהוקמו כחלק מ"פורום הנגב" כדי לדון בנושאים כמו ביטחון מזון וטכנולוגיית מים, אנרגיה ירוקה, תיירות, בריאות, חינוך ודו קיום וביטחון אזורי.

מאחורי הקלעים

 • מסמך ההקמה של "פורום הנגב" אומץ על ידי ארצות הברית, ישראל, איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ומצרים כבר בחודש נובמבר אבל נשמר בסוד עד לפגישה שהתקיימה השבוע באבו דאבי.
 • במסמך נכתב כי אחת ממטרות "פורום הנגב" הינה לפתח וליישם יוזמות שמחזקות את הכלכלה הפלסטינית ומשפרות את איכות החיים של העם הפלסטיני.
 • "המשתתפות מדגישות כי ניתן יהיה לרתום את היחסים ביניהן כדי ליצור מומנטום ביחסים בין ישראל לבין הפלסטינים ולהקדם לפתרון של הסכסוך הישראלי-פלסטיני באמצעות משא ומתן וכחלק ממאמצים להשגת שלום כולל וצודק", נכתב במסמך.
 • כמה מדינות ערביות שהשתתפו במפגש השבוע רצו להזכיר את הסוגיה הפלסטינית גם בהודעת הסיכום שפרסמו המאחרים האמירתים אבל הפסקה הזו נמחקה לבסוף מההודעה בשל התנגדות ישראלית, כך אמרו בכירים ישראלים ואמריקנים.
שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן בכינוס האו"ם בשל המתיחות בין רוסיה ואוקראינה, 17 בפברואר 2022. רויטרס
שר החוץ של ארצותה ברית, אנתוני בלינקן/רויטרס

מה הם אומרים

 • מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז שעמד בראש המשלחת הישראלית לדיוני "פורום הנגב" השבוע אמר לוואלה! שמדינות ערב רוצות שהפלסטינים ירוויחו גם כן מהפרוייקטים האזוריים ש"פורום הנגב" ינסה לקדם.
 • "הקו שלנו היה מאוד ברור וההנחיות בנושא הזה הן ברורות מאוד - 'פורום הנגב' עוסק בשיתוף פעולה אזורי ובפרויקטים שנועדו לחזק את האינטגרציה בין המדינות המשתתפות ולשפר את החיים של האנשים. אנחנו לא מנהלים שיח פוליטי בנושא הישראלי-פלסטיני בתוך 'פורום הנגב'", אמר אושפיז.
 • עם זאת הוא הוסיף שכאשר נוצר שיפור בחיים של אנשים יכול להיות גם שיפור באווירה בין ישראל לפלסטינים. "יכול להיות שכאשר 'פורום הנגב' יתחיל להתרחב הוא יהווה בריכה שהמים בה יותר נוחים ונעימים וניתן יהיה להיכנס אליה בדרך לתהליכים רחבים יותר", הוא אמר.

התמונה הגדולה

 • העובדה שכינוס "פורום הנגב" התקיים השבוע אינה מובנת מאליה. הכינוס התקיים כשהמתיחות באזור גברה על רקע ביקורו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בהר הבית (חראם אל-שריף) והגינויים שפורסמו על ידי מדינות ערביות רבות.
 • אושפיז אמר כי חשיבות המפגש השבוע נעוצה בכך שהוא הראה שהתהליך חי ובועט ולא רק מאחורי הקלעים אלא גם בפומבי. "הרגע הכי חשוב בכינוס היה חמש הדקות הראשונות כאשר 150 איש משש מדינות עמדו יחד לצילום משותף. אבל זה גם היה חשוב כיוון שזו היתה הזדמנות להזרים דלק למנוע של המנגנון האזורי החדש הזה", הוא אמר.
מנכ"ל משרד החוץ, אלון אושפיז. משרד החוץ, אתר רשמי
"לא מנהלים שיח פוליטי בנושא הישראלי-פלסטיני", אלון אושפיז/אתר רשמי, משרד החוץ

מה הלאה

 • הדיפלומטים שהשתתפו המפגש באבו דאבי חזרו לבירותיהם כדי לקיים התייעצויות לגבי הפרוייקטים השונים שנדונו. בשבועות הקרובים יתקיימו מפגשי המשך וירטואליים של כל אחת מקבוצות העבודה כדי להחליט איזה פרויקטים יוצגו לשרי החוץ.
 • בכירים ישראלים ואמריקנים אמרו כי פסגה בדרג שרי חוץ צפויה להתקיים במרוקו עד סוף חודש מרץ. "השרים שלנו יבדקו אם הכנו שיעורי בית והאם אנו מציעים פרוייקטים מעשיים, אבל גם יציבו סדר יום עתידי עבור 'פורום הנגב'", אמר שולה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully