הקורונה מתפשטת: כ-50 חולים קשה נוספו בתוך יומיים, בתורים ממשיכים לעמוד

מספר המאומתים היומי מתקרב ל-38 אלף, ועל פי הערכות 10% מכוח העבודה נעדר היום מהמשק. בינתיים, למרות המתווה החדש שנועד בין היתר כדי למנוע עומסים על עמדות הבדיקות, התורים ממשיכים להתארך: "אם לא בבית הספר - הילדים יידבקו פה"

11/01/2022
בווידאו: תורים ארוכים לבדיקות אנטיגן (צילום: שי מכלוף)

37,887 בני אדם אובחנו ביממה האחרונה כחולים בקורונה - כך עדכן הבוקר (שלישי) משרד הבריאות. שיעור הבדיקות החיוביות הוא 11.38%, ומקדם ההדבקה עלה ל-2.05.

בצד אלה, נרשמה עלייה עקבית במספר החולים במצב קשה. הנתון גדל ביממה החולפת מ-223 ל-247, ובסך הכל בכמעט 50 בתוך יומיים. מספר המונשמים הוא 59. 8,271 בני אדם מתו לאחר שנדבקו בקורונה מאז פרוץ המגיפה בישראל.

לפי הנתונים, 148,503 בני אדם נמצאים בבידוד. רשות החירום הלאומית העריכה אמש כי 10% מכוח העבודה ייעדר היום מהמשק, כשהצפי לשבוע הבא הוא ש-30% ייאלצו להיעדר מעבודתם. עם זאת, על פי התחזית, לא צפוי מחסור משמעותי באספקת מוצרים חיוניים לציבור.

בתוך כך, ‏מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' נחמן אש, הודיע למנהלי בתי החולים להגביל כניסת מבקרים למוסדותיהם, ולאפשר מבקר אחד בלבד לכל מטופל מאושפז.

מחלקת קורונה בחניון בילינסון, בשבוע שעבר(צילום: ראובן קסטרו)

מתווה הבדיקות החדש, שהפנה לבדיקות ביתיות ישראלים מחוסנים ומחלימים שאינם בקבוצות סיכון לפיתוח מחלת קורונה קשה, לא פתר עד כה את בעיית העומסים הכבדים במתחמי הבדיקות.

במתחם בדיקות בבאר שבע נצפו אתמול מאות אנשים בתור להיבדק, בהם הורים וילדים רבים - כבר משעות הבוקר. "קבענו תורים, אבל יש עומס. אנשים לא הולכים לעבודה", אמר תושב העיר שהמתין לתורו. "גם אתמול עשינו בדיקה וגם היום אנחנו עושים בדיקה. ההתנהלות לא מובנת".

בדיקת קורונה בנתיבות, הבוקר(צילום: שי מכלוף)

גם במתחם בדיקות האנטיגן בנתיבות נרשם עומס גדול, וכבר בשעות הבוקר ניתן היה לראות כ-200 בני אדם בתור לבדיקה. "קבענו תור, אבל שהגענו לפה אמרו לנו שהתור לא תופס ויש פה בלגאן בהמתנה", סיפרה לימור, אחת הממתינות. "אם הילדים לא נדבקו בבתי הספר, אז הם נדבקו פה. הם יידבקו ממה שקורה פה בתורים".

גורמים במד"א אמרו היום כי הם תגברו כוחות וצוותים במתחמי הבדיקות, אך הודו כי עדיין ישנם עומסים בחלק מהמתחמים. כמו כן, במד"א מתכוונים להאריך את שעות הפעילות של הבדיקות.

עוד בוואלה!

מי יוכל להיבדק בבית ומי חייב בבידוד: כל מה שצריך לדעת על מתווה הבדיקות החדש

לכתבה המלאה

מתווה בדיקות הקורונה החדש, המחייב את מי שנחשפו לחולה מאומת, נכנס לתוקף ביום שישי, ברקע התפשטות התחלואה המהירה והתלונות הרבות על תורי הענק למתחמים הבדיקות.

לפי המתווה, צעירים מחוסנים מתחת לגיל 60 שלא נמנים עם קבוצת סיכון, כבר לא יופנו לבדיקות PCR, אלא לבדיקות אנטיגן מהירות שיעשו בביתם או במוקדי הבדיקה. במקביל, אזרחים רבים התלוננו כי יש מחסור בבדיקות קורונה ביתיות בחנויות.

תור לבדיקת קורונה, גראנד קניון באר שבע, היום(צילום: שי מכלוף)

מתווה הבדיקות למחוסנים ומחלימים שנחשפו לחולה מאומת

בקרב קבוצת הסיכון -

על פי המתווה קבוצה זו תידרש לבצע בדיקת PCR. מחוסנים ומחלימים שייצאו חיוביים בבדיקה, ישהו בבידוד של עשרה ימים, עם אופציה להשתחרר ממנו רק באישור רופא.

לא בקרב קבוצות הסיכון -

מחוסנים ומחלימים שנחשפו למאומת יבצעו בדיקת אנטיגן בבית או באחד ממוקדי הבדיקה. אם הם יימצאו שליליים הם יהיו פטורים מבידוד. אם הם יימצאו חיוביים הם יידרשו לשהות בבידוד בן עשרה ימים וישוחררו ממנו רק באישור רופא.

תור לבדיקת קורונה, גרנד קניון באר שבע, היום(צילום: שי מכלוף)

מתווה הבדיקות לבלתי-מחוסנים שנחשפו לחולה מאומת

בקרב קבוצות הסיכון -

בני 60 ומעלה או אנשים בסיכון יבצעו לאחר החשיפה למאומת בדיקת PCR. במקרה של תוצאה שלילית הם יחויבו בבידוד של שבעה ימים, וישוחררו בכפוף לתוצאה שלילית בבדיקת PCR שבוצעה ביום האחרון לבידוד. במקרה של תוצאה חיובית הם ישהו בבידוד במשך עשרה ימים וישוחררו באישור רופא, ללא צורך בבדיקה נוספת.

לא בקרב קבוצות הסיכון -

לאחר החשיפה למאומת, הם יידרשו לבצע בדיקת אנטיגן במוקד בדיקה, ולא בביתם. במקרה של תוצאה שלילית הם יחויבו בבידוד של שבעה ימים, וישוחררו בכפוף לתוצאה שלילית בבדיקת אנטיגן במוקד שבוצעה ביום האחרון לבידוד. במקרה של תוצאה חיובית הם ישהו בבידוד במשך עשרה ימים וישוחררו באישור רופא, ללא צורך בבדיקה נוספת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully