מי יוכל להיבדק בבית ומי חייב בבידוד: כל מה שצריך לדעת על מתווה הבדיקות החדש

החל מהיום נכנס לתוקפו מתווה חדש שאמור לפתור את תורי הענק שפקדו את מתחמי הבדיקות בימים האחרונים. לפי המתווה, בין היתר, מחוסנים מתחת לגיל 60 שלא נמנים עם קבוצת סיכון, כבר לא יופנו לבדיקות PCR, מה שצפוי להקל על אזורי הבדיקות | וואלה! עושה סדר

07/01/2022
בווידאו: שר הבריאות מודיע על הרחבת חוק הפונדקאות בישראל גם להומואים, יחידנים וטרנסג'נדרים החל מ-11/1 (צילום: לע"מ)

מתווה בדיקות הקורונה החדש, למי שנחשפו לחולה מאומת, נכנס לתוקף היום (שישי). לפי המתווה, צעירים מחוסנים מתחת לגיל 60 שלא נמנים עם קבוצת סיכון, כבר לא יופנו לבדיקות PCR, אלא לבדיקות אנטיגן מהירות שיעשו בביתם או במוקדי הבדיקה. זאת, נוכח העומסים הרבים ותורי הענק במתחמי הבדיקות בימים האחרונים.

המתווה החדש מחולק לשניים: בני 60 ומעלה וחברים בקבוצות סיכון - מול יתר האוכלוסייה. בנוסף, הבדיקות הביתיות לא יהיו במימון המדינה.

"מפנים את בדיקות ה-PCR למי שבאמת צריך"(צילום: ShutterStock)
מחלקת קורונה בבלינסון(צילום: ראובן קסטרו)

מחוסנים ומחלימים שנחשפו לחולה מאומת

בקרב קבוצת הסיכון -

על פי המתווה קבוצה זו תידרש לבצע בדיקת PCR. מחוסנים ומחלימים שייצאו חיוביים בבדיקה, ישהו בבידוד של עשרה ימים, עם אופציה להשתחרר ממנו רק באישור רופא.

לא בקרב קבוצות הסיכון -

מחוסנים ומחלימים שנחשפו למאומת יבצעו בדיקת אנטיגן בבית או באחד ממוקדי הבדיקה. אם הם יימצאו שליליים הם יהיו פטורים מבידוד. אם הם יימצאו חיוביים הם יידרשו לשהות בבידוד בן עשרה ימים וישוחררו ממנו רק באישור רופא.

עוד בוואלה!

הורוביץ: מחוסנים ייבדקו באנטיגן בבית, בני 60 ומעלה ואוכלוסיות בסיכון יבצעו PCR

לכתבה המלאה

לא מחוסנים שנחשפו לחולה מאומת

בקרב קבוצות הסיכון -

בני 60 ומעלה או אנשים בסיכון יבצעו לאחר החשיפה למאומת בדיקת PCR. במקרה של תוצאה שלילית הם יחויבו בבידוד של שבעה ימים, וישוחררו בכפוף לתוצאה שלילית בבדיקת PCR שבוצעה ביום האחרון לבידוד. במקרה של תוצאה חיובית הם ישהו בבידוד במשך עשרה ימים וישוחררו באישור רופא, ללא צורך בבדיקה נוספת.

לא בקרב קבוצות הסיכון -

לאחר החשיפה למאומת, הם יידרשו לבצע בדיקת אנטיגן במוקד בדיקה, ולא בביתם. במקרה של תוצאה שלילית הם יחויבו בבידוד של שבעה ימים, וישוחררו בכפוף לתוצאה שלילית בבדיקת אנטיגן במוקד שבוצעה ביום האחרון לבידוד. במקרה של תוצאה חיובית הם ישהו בבידוד במשך עשרה ימים וישוחררו באישור רופא, ללא צורך בבדיקה נוספת.

בדיקת קורונה(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)
המתווה החדש מחולק לשניים: בני 60 ומעלה וחברים בקבוצות סיכון - מול יתר האוכלוסייה(צילום: פלאש 90, אבשלום ששוני)

השר הורוביץ קרא למשמעת עצמית, ולהיבדק בבית. "השיקולים שלנו הם ענייניים ולא נכנסים שיקולים זרים. נערכים למצב לא קל אבל העניין בהחלט בשליטה. נעבור את הגל הזה בהצלחה. מקסימום שמירה על הבריאות ומינימום פגיעה בדמוקרטיה".

פרוייקטור הקורונה פרופ' סלמן זרק קרא ל"הפרדה בין מחוסנים לא מחוסנים לבין אוכלוסיה בסיכון לזו שאינה בסיכון". מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש ציין כי השינוי "נועד לאתר את האוכלוסיה בסיכון מוקדם יותר ולמנוע תחלואה קשה. פחות הסתכלות במאומתים, זה עידן אחר".

הורוביץ: "אנחנו מפנים את בדיקות ה-PCR למי שבאמת צריך. היום עושים מאות אלפי בדיקות והיום אנחנו עושים את ההפרדה הזו - לאוכלוסייה בסיכון. מי שלא בסיכון יעשו אנטיגן".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully