משרד הבריאות מודה: לא קיבלנו ממשרד החינוך נתונים חשובים על מודל הכיתה הירוקה

בהודעה רשמית לוואלה!, ברקע ההאשמות על הסתרה מכוונת של נתוני התחלואה בקורונה במערכת החינוך, נמסר כי "רוב הנתונים התקבלו, למעט נתוני הנוכחות". יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור לשעבר: "משרד הבריאות הרים דגל אדום כמה פעמים מול משרד החינוך. רוח המפקד לא שם"

16/12/2021
בווידאו: שרת החינוך מתייחסת לפיטורי מנכ"ל המשרד (צילום: ערוץ הכנסת)

משרד הבריאות מאשר היום (חמישי) לראשונה בהודעה רשמית לוואלה! כי לא קיבל ממשרד החינוך את נתוני הנוכחות בכיתות הירוקות. זאת, ברקע טענות כי משרד החינוך הסתיר מידע על התחלואה בקורונה במערכת החינוך - שהוכחשו על ידי המשרד.

"מרבית נתוני הכיתה הירוקה אכן התקבלו ממשרד החינוך, למעט נתוני הנוכחות", נמסר ממשרד הבריאות.

במשרד החינוך דחו על הסף את הטענות. "במשרד מצרים על הדרך הפופוליסטית שבחרו אותם גורמים עלומים כדי לפגוע באנשי המקצוע של המשרד, שעושים מלאכתם לילות כימים בתחום חשוב זה". במשרד הסבירו כי הנתונים החסרים - נתוני הנוכחות של הכיתה הירוקה - לא היו זמינים ולכן לא שותפו.

"מדובר בנתונים המתייחסים להעדרות מבית הספר מסיבות שונות ומגוונות יודגש, כי מראשית התכנית היה ידוע לכל המשתתפים בתכנית, כי אין בנמצא מערכת מידע מרכזית וארצית אשר תקבל דיווח שוטף מתוך מערכות המידע של בתי הספר. לנוכח זאת, נתונים אלה לא היו זמינים", נמסר. "על אף זאת, משרד החינוך החל לפתח וסיים מערכת דיווח נוכחות לטובת ניטור 'הכיתה הירוקה'. המערכת עולה בימים אלה, והנתונים יונגשו באופן שקוף, מלא ומסודר כמו יתר הנתונים".

"משרד החינוך חייב לשים את נושא הבדיקות והחיסונים במקום גבוה הרבה יותר". דוידוביץ'(צילום: אתר רשמי)

בתוך כך, פרופ' נדב דוידוביץ', ראש איגוד רופאי בריאות הציבור לשעבר, מתח בשיחה עם וואלה! ביקורת על התנהלות משרד החינוך בנושא זה. "משרד החינוך חייב לשים את נושא הבדיקות והחיסונים במקום גבוה הרבה יותר, כולל העברת ניתוח תוצאות נתוני הכיתה הירוקה", אמר. "אנחנו רוצים לדעת כמה ילדים העבירו בדיקות אנטיגן יומיות ומה היה המצב שלהם, הניתוח האפידמיולוגי חייב להיות של משרד הבריאות, שיוכלו לפרש באופן מקצועי את הנתונים".

"בשיחות סגורות משרד הבריאות הרים כמה פעמים דגל אדום למשרד החינוך, אך לצערי רוח המפקד לא שם", הוסיף דוידוביץ', בביקורת מרומזת על השרה יפעת שאשא ביטון.\

"ישנם עוד דברים שצריך לעשות במערכת החינוך כדי לצמצם תחלואה: להגביר את ניידות החיסון, לבחון כיצד ניתן להפחית את כמות התלמידים בכיתה ולאוורר כיתות באופן קבוע", אמר דוידוביץ'. "בקבינט המומחים הצגנו את הדברים מספר פעמים עוד בתחילת הדרך לפני יותר משנה, אך לצערנו זה לא תמיד קיבל את הקדימות המספקת".

מוקדם יותר השבוע פרסם העיתונאי משה גלסנר האשמות במשרד החינוך כלפי השרה שאשא ביטון, במסגרתן נטען שהסתירה נתונים בכיתות חולי קורונה. לפי גורמים, המשרד מנע את העברת נתוני נוכחות בכיתות הירוקות - מתווה הדגל של השרה - כדי להסתיר את כמות הנדבקים, ואילץ את משרד הבריאות להוריד ביותר מ-50% את הערכת הנדבקים במצגת לראש הממשלה.

עוד בוואלה!

שאשא-ביטון, המנכ"ל - והנתונים שהוסתרו מבנט: "השמצות שקריות"

לכתבה המלאה
"רוח המפקד לא שם". שאשא ביטון(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

בסביבת שאשא-ביטון תקפו את מנכ"ל משרד החינוך המפוטר יגאל סלוביק בתגובה להאשמות אלו, וייחסו לו את פרסומן. "לא היה ולא נברא, נקודה", נמסר לוואלה!. "לא ניגרר אחרי השמצות שקריות של מנכ"ל שפוטר".

פיטוריו של סלוביק חצי שנה בלבד מאז שנכנס לתפקידו לא הפתיעו אנשי חינוך רבים. זאת, על אף שהתקופה האחרונה אינה אידאלית למהלך שכזה: האלימות בבתי הספר גואה, קיים מחסור במורים, יותר ויותר גנים לא נפתחים בבוקר בשל המחסור בסייעות וברקע לכל אלה, רק השבוע החל מבצע החיסונים בבתי הספר. למרות התזמון, שרת החינוך שאשא ביטון פיטרה את סלוביק, ביום בו הציגו יחדיו את התוכנית של המשרד למיגור האלימות בבתי הספר, ובמהלך הצגתה עוד שידרו עסקים כרגיל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully