וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בתוך שבוע: שני בני אדם הותקפו בצפון בידי תנים החשודים כנגועים בכלבת

עודכן לאחרונה: 7.7.2021 / 0:06

משרד הבריאות הוציא אזהרה למטיילים הרבים באתרים בצפון וזאת מחשש שעלולים לבוא במגע עם בעלי החיים הנגועים במחלה. בחודשים האחרונים נצפתה עלייה בדיווחים על מקרי כלבת בעיקר באזורי הגליל ורמת הגולן

תן שאובחן כחולה בכלבת נלכד היום (שלישי) במטעי קיבוץ ברעם השוכן על גבול לבנון, זאת לאחר ששני בני אדם הותקפו בשבוע החולף על ידי תנים שככל הנראה היו נגועים בכלבת באזור גליל מערבי. אירועי התקיפות האחרונים רק ממחישים שוב את נוכחותה של המחלה בצפון המדינה, בשל כך משרד הבריאות הוציא היום אזהרה למטיילים הרבים באתרים בצפון ממגע עם בעלי חיים מחשש שידבקו במחלה.

מתחילת השנה אובחנו 28 בעלי חיים כנגועים בכלבת, מהם 26 נמצאו באזור הצפון. בחודשים האחרונים חלה עלייה משמעותית בכמות בעלי החיים שהתגלו כחולי כלבת באזור הצפון. רק בחודש מרץ דווח על 18 מקרי כלבת באזורי הגליל ורמת הגולן. מספר המקרים עלול לעלות ל-30, אם יתברר כי התנים שתקפו בימים האחרונים יתגלו כחולי כלבת.

בין היישובים בצפון בהם התקבלו דיווחים על מקרי כלבת ניתן למצוא את: ראמה, בית ג'ן, חד נס, פקיעין, מעין-ברוך, גורן, מנות, יערה ושמורת נחל בצת.

נגיף הכלבת מועבר מבעלי חיים לבני אדם באמצעות נשיכה, שריטה, ליקוק ריריות או עור פצוע.
נגיף הכלבת פוגע בכל היונקים, ומועבר ברוק, בעיקר על ידי נשיכה. המחלה ניתנת למניעה על ידי מתן חיסון לבעלי חיים, ובאשר לבני אדם באמצעות סדרת זריקות חיסון שניתנות לאחר חשיפה לנגיף ומגנות מפני התפתחותה של המחלה. במשרד הבריאות הדגישו כי מחלת הכלבת היא מחלה נוירולוגית קטלנית עם שיעור תמותה של 100% גם לבני אדם וגם לבעלי חיים.

שנת 2002 הייתה השנה האחרונה בה מתה אישה מכלבת. לפני כן, בשנת 1997, מתו שלושה בני אדם, בהם חייל. מרבית מקרי הכלבת מתגלים סמוך לאזורי הגבול. מדינת ישראל מוקפת במדינות, שבהן המחלה אינה זוכה לטיפול ומניעה מצד השלטונות, הן במסגרת חיות הבית והן במסגרת חיות הבר. מקור התפרצות המחלה נובע מחדירות מתמידות של נגיף הכלבת על ידי חיות בר מהמדינות השכנות- לבנון, סוריה וירדן. לפני ארבע שנים, כשמרבית מקרי הכלבות היו בעמק המעיינות ובגלבוע, הגיעו תנים נגועים מירדן. כעת החיות הנגועות מגיעות משטח לבנון.

מאחר ובניגוד למדינות השכנות, המחלה לא מתקיימת בישראל באופן אוטונומי, הרי שהרכיב המרכזי שיכריע האם המחלה תצליח להתפשט בתוך ישראל ולהתקיים בתוכה, או שתגווע מעצמה, היא צפיפותן של אוכלוסיות חיות בר- בעיקר תנים ושועלים.

עוד בוואלה!

בחיפה רצו להעביר את החזירים ליער ליד זכרון, ונתקלו בזעם: "מדובר בחזירות"

לכתבה המלאה
תיעוד: תן תקף אדם סמוך נהריה, באזור נרשמו 9 מקרים של נשיכה בידי תנים 
2.2.21. מצלמות אבטחה, אתר רשמי
100% תמותה בבני אדם ובבעלי חיים. תקיפה של תן בנהריה, פברואר/אתר רשמי, מצלמות אבטחה

יש לציין כי ברישומי השירותים הווטרינרים של משרד החקלאות מקרה כלבת נכנס לרשימה רק לאחר שהחיה החשודה כי אכן נושאת כלבת נתפסה, נשלחה לבדיקה במעבדה של המכון הווטרינרי, והבדיקה העלתה כי החיה אכן נגועה במחלה.

לכן, גם אם ההתנהגות של החיה התוקפת- לרוב יהיו אלה תן או כלב- היא התנהגות אופיינית לחיה נגועה בכלבת, היא לא תכנס למניין מקרי הכלבת, אם החיה התוקפת לא נתפסה. כלומר, באופן ודאי מספר מקרי הכלבת האמיתי גדול ממספר המקרים המדווחים.

תן בפארק הירקון, 17 באוגוסט 2019. פלאש 90, פלאש 90
מקרי כלבת נכנסים לרשימה רק לאחר שהחיה הנגועה נתפסה. תן מטייל בפארק הירקון. 2019/פלאש 90, פלאש 90

הנחיות למניעת הידבקות בכלבת

 • יש להימנע ממגע עם בעלי חיים. חשוב לציין שבעל חיים מחוסן נגד כלבת יכול לחלות ולהדביק בכלבת!
 • אין לאסוף בעלי חיים
 • אין להשאיר ילדים עם בעל חיים ללא השגחה ויש להזהירם מפני מגע עם בעל חיים זר
 • במקרה של מגע עם בעל חיים, יש לאתר ולזהות את בעל החיים כדי שניתן יהיה להכניסו להסגר במקרה הצורך, מומלץ לצלם את בעל החיים. במידה ומדובר בחיה ביתית יש לאתר את פרטי הבעלים
 • במידה ויש אירוע של בעל חיים חשוד לכלבת, משרד הבריאות מבקש להעביר את המידע על האירוע למטיילים והנופשים באזור וביישובים הסמוכים

בכתבה שפורסמה בוואלה! בשנה שעברה אמר ד"ר עמית דולב, האקולוג של מחוז צפון ברשות הטבע והגנים, כי הגורם המרכזי שמסייע לאוכלוסיות חיות הבר לשגשג הוא המצאותו של מזון זמין. "תמיד יש חדירת חיות לישראל. הבעיה היא שכאן יש אוכל שמקיים אותן - ליד לולים או כשיש סניטציה ירודה ופגרי חיות משק ומרעה מושלכים או נשארים בשטח, או שיש אתרי אשפה לא מוסדרים ועוד".

לדבריו, "חיה שחולה בכלבת שורדת על פי ההערכות בין ארבעה ימים לשבוע, שבמהלכם היא צריכה לפגוש חיות אחרות על מנת להעביר את המחלה הלאה. אם היא פוגשת חיה אחרת, אז המחלה ממשיכה להתקדם ואם לא, החיה הנגועה מתה והתפשטות המחלה נעצרת".

דולב הדגיש אז כי לא רק כמויות האשפה האורגנית שנמצאות סביב לישובים הן מקור מזון שמאפשר את שגשוג אוכלוסיית חיות הבר, "גם המזון שמשאירים בשטח אחרי פיקניק, או שמשאירים מחוץ לפחי האשפה בתוך הישובים, יספיק לחיות להמשיך להתקיים. זה יכול להיות גם סנדביץ' או שאריות בשר שנשארו בשטח, אפילו אוכל לחיות הבית שנשאר מחוץ לבית יספיק להן. עבורן זו תוספת דלק ונותן להן דחיפה נוספת להתקדם וכך גדל הסיכוי ששרשרת המפגשים בין החיות תמשך ואיתה גם הכלבת. המחלה עוברת כמו במירוץ שליחים ועלינו לקטוע את המירוץ הזה ולא לעזור לו להמשיך".

במשרד הבריאות מבהיר כי במקרה שאדם ננשך או נשרט או בא במגע עם בעל חיים, יש לשטוף ביסודיות באופן מידי את אזור הפגיעה במים זורמים וסבון, לחטא בחומרי חיטוי ולפנות בדחיפות ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריו, לשם שקילת הצורך למתן טיפול מונע נגד כלבת. לאחר שעות העבודה ובמהלך סוף השבוע או חג יש לפנות לחדר מיון בבית חולים.

 • עוד באותו נושא:
 • כלבת
 • תנים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  2
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully