וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השופטים במשפט נתניהו: נקבע מועד לשלב ההוכחות לאחר שנכריע בביטול האישום

עודכן לאחרונה: 8.2.2021 / 18:41

ההרכב הודיע כי יחליט על מועד רק לאחר שיקבל החלטה בבקשת נתניהו לביטול האישום בגלל פגמים לכאורה באישורי היועמ"ש לפתיחת החקירות. הפרקליטות התבקשה למסור להגנה בתוך שבוע את כל המסמכים שבכוונתה להציג לעד התביעה הראשון. נתניהו: לא חושב שהשלב יתחיל לפני הבחירות

נתניהו: לא חושב ששלב ההוכחות במשפטי יחל לפני הבחירות/עריכה: עמית שמחה

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים הודיעו היום (שני) כי יקבעו מועד לתחילת דיוני שלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו רק לאחר שיכריעו בבקשתו לבטל את כתב האישום נגדו, בגלל פגמים לכאורה באישורי היועץ המשפטי לממשלה לחקירות. ההחלטה התקבלה בהמשך לדיון שהתקיים הבוקר, במהלכו נתניהו כפר באישומים נגדו.

בנוסף, בית המשפט הורה לפרקליטות למסור להגנה בתוך שבוע את כל המסמכים שבכוונתה להציג לעד התביעה הראשון, מנכ"ל וואלה! NEWS לשעבר אילן ישועה, ואת רשימת חוקרי המשטרה שיעידו. זאת לאחר שבדיון היום אמרה התובעת, עו"ד יהודית תירוש, כי זה פרק הזמן שנחוץ לה לשם כך. תירוש ביקשה להתחיל בהקדם בשמיעת העדויות, לעומת סנגורי נתניהו שביקשו עוד שלושה-ארבעה חודשים כדי להיערך לכך.

במהלך מסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת יוון אמר נתניהו כי "לא נראה לי ששלב ההוכחות במשפט שלי יתחיל לפני הבחירות". לדבריו, "בכל מקרה, גם אם זו לא הכוונה, זה ייתפס כהתערבות בוטה בבחירות". עוד הוסיף ראש הממשלה כי "כולם יודעים שהתיקים נגדי תפורים אבל היום התברר שהם אפילו לא תפורים עד הסוף והרבה דברים חסרים שם. צריך לנהוג לפי מה שהשכל הישר אומר ואני מניח שכך ייעשה".

רה"מ נתניהו, בפתח דיון במשפטו בבית המשפט המחוזי, ירושלים 8 בפברואר 2021. ראובן קסטרו
נתניהו במשפט, היום/ראובן קסטרו

בדיון שנערך הבוקר, אישר ראש הממשלה כי הוא כופר בכתב האישום נגדו בבית המשפט המחוזי בירושלים. הוא עזב את האולם ברגע שהתאפשר לו לעשות כן, לאחר שקיבל פתק שתוכנו לא ידוע. גם יתר הנאשמים בתיקי האלפים, בעלי וואלה ובזק לשעבר שאול אלוביץ' ורעייתו איריס אלוביץ' ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, השיבו בעל פה כי הם כופרים באישומים, בהמשך למענה המפורט שהגישו בכתב.

בהמשך התקיים דיון בעל פה בכמה בקשות שהגישו סנגורי ראש הממשלה, ובהן בקשות למחוק סעיפים מכתב האישום בטענה שנתניהו לא נחקר לגביהם, אך השופטים טענו שאין בסיס לטענות. כמו כן, הם העלו לדיון בקשות לבטל את כתב האישום בשל פגמים, לשיטת סנגורי נתניהו, באישורים שנתן היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לקיום החקירות, ודרשו לדחות את פתיחת שלב ההוכחות בכמה חודשים.

נתניהו בבית המשפט, הבוקר

ראובן קסטרו

סנגורו של נתניהו, עו"ד בועז בן צור, טען כי היחס של התביעה לחובה שמוטלת על היועץ המשפטי לממשלה לאשר פתיחה בחקירה נגד ראש הממשלה הוא בגדר "זילות של חוק יסוד הממשלה".

לדבריו, רשויות החקירה חרגו ממסגרת האישורים שנתן היועמ"ש. "בתיק 1000 יש אישור לחקור עניין אחר לגמרי. בתיק 4000 יש רסיס של אישור שאי אפשר לבנות עליו את החקירה שנעשתה עצמאית על ידי רשות ניירות ערך. היועמ"ש הודיע פעם אחר פעם לבית המשפט שיש אישורים בכתב ומתועדים, אנחנו מבינים כעת שזה לא נכון", אמר.

בן צור: "בואו נדבר על המסמכים שהוגשו. אין שום מסמך שיכול לאחוז שורות ספורות שיגיד 'אני מאשר לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה בעניין א' ובעניין ב'. מינימום שבמינימום. זו הדרישה הבסיסית. שנדע אם הוא מאשר לחקור בעניין תיק 1000 או בעניין תיק 4000"
השופט בר-עם: "אין מחלוקת שלא ניתן אישור כזה. אדוני מתעלם מזה שיש מזכר חתום על ידי היועץ שאומר 'אני אישרתי'"
בן צור: "אני לא מתעלם. אני מוחה על הפער בין המזכר לבין המסמכים שנמסרו לנו. המילה ראש ממשלה לא מופיעה במה שנמסר לנו, שזה מסמכים ש-98% מהם מושחר. מה שיש לנו זה רסיסים"

השופט משה בר-עם הסכים ששאלת האישורים חשובה, אך רמז שההכרעה לגביה יכולה להיעשות רק לאחר שלב ההוכחות. בן צור התעקש שהיא צריכה לקרות באופן מידי.

חדר הדיונים בבית המשפט המחוזי בירושלים לקראת הדיון בעניינו של רה"מ 8 בפברואר 2021. ראובן קסטרו
חדר הדיונים בבית המשפט המחוזי בירושלים, הבוקר/ראובן קסטרו

אחרי בן צור עלה לטעון מטעם נתניהו עו"ד עמית חדד. "מסתכלים על האישור שנתן היועמ"ש ב-26 ביוני 2016, אין בו שום דבר שקשור לתיק 1000. מדובר בו רק על ארי הרו, זה תיק 2000. בנייר עצמו אין שום אישור לחקור בתיק 1000. יש אישור לחקור בתיק 2000. אנחנו רואים שיש בנוסף פעולות חקירה בנוגע לתיק 1000 שאחת מהן שנעשתה באפריל, היא החקירה של בן כספית".

משסיימו פרקליטי נתניהו, השיבה התובעת בן ארי וביטלה את טענותיהם. "לא הייתה כל הפרה", אמרה. יש אישור של היועמ"ש, כל האישורים קיימים. היועמ"ש במזכר מתאר איך הדברים נוהלו, היו עשרות ישיבות שבהן היועמ"ש אישר את כל הדברים. לא היה אישור בכתב, אבל הדברים נרשמו בפרוטוקולים. כשקוראים את הדברים, גם במגבלות של השחרות ושל תרשומות פנימיות, אפשר להבין שניתן אישור".

בהמשך, בן צור עבר לבקשה למחוק את מרבית הסעיפים בנספח הפניות לוואלה! NEWS, בטענה שראש הממשלה לא נשאל על כל סעיף וסעיף. גם בנוגע לבקשה זו, השופטים תהו למה לא להכריע בה לאחר שמיעת הראיות. "אדוני, אלו טענות לסיכומים", אומר השופט בר-עם. "בכל הכבוד, זה לא הזמן ולא המקום".

איורי משפט נתניהו מבית המשפט, הבוקר

אתר רשמי, Biana Zakutnik

בתיק 4000 כתב האישום תוקן לבקשת בית המשפט, ולפי כתב האישום המתוקן קיימות אינדיקציות למעורבותו של נתניהו ב-150 דרישות לשינוי הסיקור בוואלה! NEWS עבורו ועבור בני משפחתו, והוא היה מודע לכך שמשפחתו פונה לבני הזוג אלוביץ' "בהיקף ניכר ובאופן שיטתי". לתיקון צורף פירוט של המקרים הנכללים בכתב האישום, בהם 315 "אירועים קונקרטיים" ו-230 דרישות מפורשות להיטיב את הסיקור של נתניהו ובני משפחתו.

דיון המענה לכתב האישום אמור היה להתקיים לפני כחודש, ב-13 בינואר, אולם הרכב השופטים החליט לדחות אותו להיום בשל מצב החירום המיוחד שהוכרז במערכת המשפט בתקופת הסגר. שלב ההוכחות במשפט היה אמור להתחיל גם הוא בחודש שעבר, אולם בשל בקשות שונות שהגישה ההגנה, דחו אותו השופטים למועד הנוכחי.

אף שטרם נקבע תאריך מדויק לתחילת שלב ההוכחות, לא מן הנמנע שבסופו של דבר השופטים לא יקבעו אותו לפברואר, אלא למרץ. זאת משום שלצדדים יידרש זמן לאחר הישיבה היום, כדי להכין את חקירות העדים.

ההערכה הייתה כי נתניהו ינסה לדחות את שלב ההוכחות עד לאחר הבחירות, כדי להימנע מניהול קמפיין בצל העדויות. ואכן - בריאיון שנתן אתמול ל"ישראל היום", מקורבו של נתניהו, יו"ר הכנסת יריב לוין, קרא בגלוי לשופטים לדחות את ההוכחות עד לאחר הבחירות.

במה נאשם נתניהו?

בתיק 1000 (פרשת הטבות ההנאה) נתניהו נאשם כי קיבל מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר טובות הנאה בשווי של כ-700 אלף שקלים, בעת שכיהן כראש ממשלה. עיקר המתנות היו סיגרים, מארזי שמפניה ותכשיטים.

בנוסף לכך, נטען כי נתניהו פעל לטובת מילצ'ן בשלושה עניינים, שבהם ביקש איש העסקים את התערבותו: הוא פנה לשר החוץ האמריקני ג'ון קרי כדי להאריך את תוקף הוויזה של איש העסקים, הוא פנה לשר האוצר יאיר לפיד כדי להאריך את תוקף הפטור ממס לתושבים חוזרים, והוא פעל לקדם מיזוג של "קשת" ו"רשת" - לכאורה לבקשת מילצ'ן. על פי התביעה, מעשים אלו פגעו בדימוי השירות הציבורי ובאמון הציבור בו. בתיק זה נתניהו נאשם במרמה והפרת אמונים.

תיק 2000 (פרשת נתניהו-מוזס) עוסק בשיחות בין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. באותן שיחות השניים דנו לכאורה בהטבת סיקורו של ראש הממשלה בקבוצת ידיעות, בתמורה להטלת מגבלות על המתחרה העיקרי של העיתון - "ישראל היום". התביעה השתכנעה כי מי שהציע את העסקה הוא מוזס, ולכן הוא נאשם בהצעת שוחד. מנגד, היועמ"ש גם השתכנע כי נתניהו לא התכוון להשלים את עסקת השוחד, אולם המשיך את השיחות עם מוזס כדי לשפר את סיקורו בקבוצת ידיעות, ואף קיים פעולות מסוימות לצורך כך. בתיק זה נתניהו נאשם במרמה והפרת אמונים.

תיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) התיק החמור ביותר מבחינת ראש הממשלה עוסק בהטבות רגולטוריות בשווי מאות מיליוני שקלים, שנתניהו העניק לכאורה לאלוביץ'. בתמורה, על פי האישום, פעל אלוביץ' להטות את הסיקור באתר וואלה! NEWS, שהיה בשליטתו. בתיק זה נתניהו נאשם בשוחד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully