משפט נתניהו

נתניהו כפר בכתב האישום, סנגורו ביקש לדחות את המשפט לאחר הבחירות

רה"מ, הזוג אלוביץ' ונוני מוזס אישרו בעל פה את תשובת סנגוריהם לכתבי האישום בדיון במחוזי בירושלים. פרקליטיו של נתניהו ביקשו לדחות את פתיחת שלב ההוכחות ב-4-3 חודשים. התובעת בן ארי: ייתכן שיוקדמו חלק מהעדויות בתיק 1000. עשרות הפגינו מול ביהמ"ש

בווידאו: משפט נתניהו - ראש הממשלה כפר בכתב האישום נגדו (צילום סטילס: ראובן קסטרו, צילום ווידאו: קונטקט)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר היום (שני) כי הוא כופר בכתב האישום נגדו בבית המשפט המחוזי בירושלים. הוא עזב את האולם ברגע שהתאפשר לו לעשות כן, לאחר שקיבל פתק שתוכנו לא ידוע. גם יתר הנאשמים בתיקי האלפים, בעלי וואלה ובזק לשעבר שאול אלוביץ' ורעייתו איריס אלוביץ' ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, השיבו בעל פה כי הם כופרים באישומים, בהמשך למענה המפורט שהגישו בכתב.

השופטת פרידמן-פלדמן: "מר נתניהו בוקר טוב. אני מניחה שאדוני ראה את התשובה הכתובה לאישום, אתה מאשר שזו התגובה לאישור?"
נתניהו: "אני מאשר"
פרידמן-פלדמן: "מר אלוביץ', ראית את התשובה הכתובה ואתה מאשם את הדברים?"
שאול אלוביץ': "מאשר"
פרידמן-פלדמן: "גברת אלוביץ'? מאשר שזו תשובתך לאישום, ראית אותה?"
איריס אלוביץ': "מאשרת"
פרידמן-פלדמן: "מר מוזס?"
מוזס: "מאשר"

בהמשך התקיים דיון בעל פה בכמה בקשות שהגישו סנגורי ראש הממשלה, ובהן בקשות למחוק סעיפים מכתב האישום בטענה שנתניהו לא נחקר לגביהם, אך השופטים טענו שאין בסיס לטענות. כמו כן, העלו לדיון בקשות לבטל את כתב האישום בשל פגמים, לשיטת סנגורי נתניהו, באישורים שנתן היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לקיום החקירות, ודרשו לדחות את פתיחת שלב ההוכחות בכמה חודשים.

עוד בוואלה!

המהלך שיכול לעזור לנתניהו להימנע מקמפיין בחירות בצל העדויות

לכתבה המלאה
כופר באישומים. נתניהו, היום (צילום: ראובן קסטרו)

עדכונים שוטפים מהדיון בבית המשפט

הנאשמים וסנגוריהם הגיעו לבית המשפט אחד אחר השני, בעוד התובעת ליאת בן ארי נכנסה בליווי אבטחה. הדיון החל 20 דקות לאחר המועד המתוכנן בעקבות איחורו של מוזס. סנגורו של נתניהו, עו"ד בועז בן צור, טען כי היחס של התביעה לחובה שמוטלת על היועץ המשפטי לממשלה לאשר פתיחה בחקירה נגד ראש הממשלה הוא בגדר "זילות של חוק יסוד הממשלה".

לדבריו, רשויות החקירה חרגו ממסגרת האישורים שנתן היועמ"ש. "בתיק 1000 יש אישור לחקור עניין אחר לגמרי. בתיק 4000 יש רסיס של אישור שאי אפשר לבנות עליו את החקירה שנעשתה עצמאית על ידי רשות ניירות ערך. היועמ"ש הודיע פעם אחר פעם לבית המשפט שיש אישורים בכתב ומתועדים, אנחנו מבינים כעת שזה לא נכון", אמר.

בן צור: "בואו נדבר על המסמכים שהוגשו. אין שום מסמך שיכול לאחוז שורות ספורות שיגיד 'אני מאשר לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה בעניין א' ובעניין ב''. מינימום שבמינימום. זו הדרישה הבסיסית. שנדע אם הוא מאשר לחקור בעניין תיק 1000 או בעניין תיק 4000"
השופט בר-עם: "אין מחלוקת שלא ניתן אישור כזה. אדוני מתעלם מזה שיש מזכר חתום על ידי היועץ שאומר 'אני אישרתי'"
בן צור: "אני לא מתעלם. אני מוחה על הפער בין המזכר לבין המסמכים שנמסרו לנו. המילה ראש ממשלה לא מופיעה במה שנמסר לנו, שזה מסמכים ש-98% מהם מושחר. מה שיש לנו זה רסיסים"

השופט משה בר-עם הסכים ששאלת האישורים חשובה, אך רמז שההכרעה לגביה יכולה להיעשות רק לאחר שלב ההוכחות. בן צור התעקש שהיא צריכה לקרות באופן מידי.

רה"מ כפר בכתב האישום נגדו. משפט נתניהו, היום

בווידאו: סיכום משדר וואלה! NEWS על משפט נתניהו מה-08.02.2021 (צילום: קונקט, רוני כנפו, שי מכלוף ורויטרס)

נתניהו בבית המשפט

אחרי בן צור עלה לטעון מטעם נתניהו עו"ד עמית חדד. "מסתכלים על האישור שנתן היועמ"ש ב-26 ביוני 2016, אין בו שום דבר שקשור לתיק 1000. מדובר בו רק על ארי הרו, זה תיק 2000. בנייר עצמו אין שום אישור לחקור בתיק 1000. יש אישור לחקור בתיק 2000. אנחנו רואים שיש בנוסף פעולות חקירה בנוגע לתיק 1000 שאחת מהן שנעשתה באפריל, היא החקירה של בן כספית".

משסיימו פרקליטי נתניהו, השיבה התובעת בן ארי וביטלה את טענותיהם. "לא הייתה כל הפרה", אמרה. יש אישור של היועמ"ש, כל האישורים קיימים. היועמ"ש במזכר מתאר איך הדברים נוהלו, היו עשרות ישיבות שבהן היועמ"ש אישר את כל הדברים. לא היה אישור בכתב, אבל הדברים נרשמו בפרוטוקולים. כשקוראים את הדברים, גם במגבלות של השחרות ושל תרשומות פנימיות, אפשר להבין שניתן אישור".

בהמשך, בן צור עבר לבקשה למחוק את מרבית הסעיפים בנספח הפניות לוואלה! NEWS, בטענה שראש הממשלה לא נשאל על כל סעיף וסעיף. גם בנוגע לבקשה זו, השופטים תהו למה לא להכריע בה לאחר שמיעת הראיות. "אדוני, אלו טענות לסיכומים", אומר השופט בר-עם. "בכל הכבוד, זה לא הזמן ולא המקום".

אלוביץ' מגיע לבית המשפט, הבוקר (צילום: ראובן קסטרו)
הביא לאיחור של 20 דקות. מוזס, היום (צילום: ראובן קסטרו)

כשעבר הדיון לעסוק בבקשת עורכי דינם של בני הזוג אלוביץ' להבהיר מה יהיה סדר העדים המדויק במשפט ואיזה מסמכים יוצגו להם בחקירותיהם, אמרה התובעת בן ארי כי ייתכן שיוקדמו העדויות של חלק מהעדים בתיק 1000.

ז'ק חן, סנגורו של שאול אלוביץ', ביקש מבית המשפט עוד זמן לפני תחילת שלב ההוכחות בתיק 4000: ‏"אם הפרקליטות לא יודעת מה יהיו המסמכים שיוצגו לעדי התביעה, איך אנחנו אמורים להיות מוכנים למשפט?", שאל. "התיק לא בשל. אנו זקוקים לעוד זמן להתכונן". עו"ד בן צור הצטרף לדבריו, וביקש לקיים דיון נוסף בטענות מקדמיות.

השופטת רבקה פרידמן-פלדמן התנגדה: "כתב האישום הוגש לפני שנה. ידעתם שהתיק הזה כבר אמור להתנהל לפני חודשים". בעקבות הטענות, השופטים שאלו את הסנגורים כמה זמן הם צריכים. עו"ד חן ביקש לקבוע דיון תזכורת לאחר שיימסרו הקלסרים עם רשימות המסמכים שיוצגו לקבוצת העדים הראשונה, ועו"ד בן צור דרש להתחיל את שלב ההוכחות בעוד 4-3 חודשים.

עו"ד יהודית תירוש, התובעת בתיק 4000 הצטרפה לפרידמן-פלדמן. "הדרמה שמוצגת כאן על ידי חבריי היא דרמה שאינה במקומה. התיק נחקר במשך שנה על ידי צוות שמונה ארבעה אנשים, ולאחר מכן נשלחה ליבת החומר לשימוע. אין טענה שהחומר נמצא אצלהם שנתיים ובשנה הראשונה הם יכלו להכין חקירות נגדיות. אבל כן יש משמעות לזה שההקלטות של ישועה, העדויות שלו, הכול נמצא אצלהם כבר שנתיים".

איורים מאולם הדיונים

התובעת ליאת בן ארי, הבוקר (צילום: ראובן קסטרו)

בתיק 4000 כתב האישום תוקן לבקשת בית המשפט, ולפי כתב האישום המתוקן קיימות אינדיקציות למעורבותו של נתניהו ב-150 דרישות לשינוי הסיקור בוואלה! NEWS עבורו ועבור בני משפחתו, והוא היה מודע לכך שמשפחתו פונה לבני הזוג אלוביץ' "בהיקף ניכר ובאופן שיטתי". לתיקון צורף פירוט של המקרים הנכללים בכתב האישום, בהם 315 "אירועים קונקרטיים" ו-230 דרישות מפורשות להיטיב את הסיקור של נתניהו ובני משפחתו.

דיון המענה לכתב האישום אמור היה להתקיים לפני כחודש, ב-13 בינואר, אולם הרכב השופטים החליט לדחות אותו להיום בשל מצב החירום המיוחד שהוכרז במערכת המשפט בתקופת הסגר. שלב ההוכחות במשפט היה אמור להתחיל גם הוא בחודש שעבר, אולם בשל בקשות שונות שהגישה ההגנה, דחו אותו השופטים למועד הנוכחי.

אולם הדיונים במחוזי בירושלים, הבוקר (צילום: ראובן קסטרו)

אף שטרם נקבע תאריך מדויק לתחילת שלב ההוכחות, לא מן הנמנע שבסופו של דבר השופטים לא יקבעו אותו לפברואר, אלא למרץ. זאת משום שלצדדים יידרש זמן לאחר הישיבה היום, כדי להכין את חקירות העדים.

ההערכה הייתה כי נתניהו ינסה לדחות את שלב ההוכחות עד לאחר הבחירות, כדי להימנע מניהול קמפיין בצל העדויות. ואכן - בריאיון שנתן אתמול ל"ישראל היום", מקורבו של נתניהו, יו"ר הכנסת יריב לוין, קרא בגלוי לשופטים לדחות את ההוכחות עד לאחר הבחירות.

מפגינים נגד נתניהו בבית המשפט (צילום: רוני כנפו)

לקראת המשפט, הפגינו הבוקר פעילי "אין מצב" נגד נתניהו מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים. המוחים הגיעו לבושים במדי מנקי רחוב עם הכיתוב "מנקים שחיתות", והניפו שלטים עליהם נכתב "לא תגנוב" ו"הנאשם יעמוד למשפט". בהמשך, מפגינים מקבוצת "קריים מיניסטר" מחו מחוץ לבית המשפט. מחשש למהומות נסגרו רחובות סמוכים למקום, ומשטרת ירושלים נערכה באזור.

אתמול פרסם נתניהו סרטון בו קרא לפעילי הליכוד שלא להגיע לדיון שייערך מחר בבית המשפט בעניינו. נתניהו ביקש בסרטון מתומכיו להימנע מלהגיע לתמוך בו - בשל התפשטות הקורונה, ותקף את מערכת המשפט. "אני יודע שאתם מתכננים להגיע מחר לבית המשפט. אני יודע שאתם רוצים לחזק אותי מול התיקים התפורים והשקריים נגדי. אבל אנחנו בזמן של מוטציה מתפשטת בעולם, גם בארץ, ולכן למען בריאותכם אני מבקש מכם - אל תגיעו מחר", אמר.

"מנקים שחיתות". הפגנה מול מעון ראש הממשלה, הבוקר (צילום: פלאש 90, אוליביה פיטוסי)

במה נאשם נתניהו

בתיק 1000 (פרשת הטבות ההנאה) נתניהו נאשם כי קיבל מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר טובות הנאה בשווי של כ-700 אלף שקלים, בעת שכיהן כראש ממשלה. עיקר המתנות היו סיגרים, מארזי שמפניה ותכשיטים.

בנוסף לכך, נטען כי נתניהו פעל לטובת מילצ'ן בשלושה עניינים, שבהם ביקש איש העסקים את התערבותו: הוא פנה לשר החוץ האמריקני ג'ון קרי כדי להאריך את תוקף הוויזה של איש העסקים, הוא פנה לשר האוצר יאיר לפיד כדי להאריך את תוקף הפטור ממס לתושבים חוזרים, והוא פעל לקדם מיזוג של "קשת" ו"רשת" - לכאורה לבקשת מילצ'ן. על פי התביעה, מעשים אלו פגעו בדימוי השירות הציבורי ובאמון הציבור בו. בתיק זה נתניהו נאשם במרמה והפרת אמונים.

תיק 2000 (פרשת נתניהו-מוזס) עוסק בשיחות בין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. באותן שיחות השניים דנו לכאורה בהטבת סיקורו של ראש הממשלה בקבוצת ידיעות, בתמורה להטלת מגבלות על המתחרה העיקרי של העיתון - "ישראל היום". התביעה השתכנעה כי מי שהציע את העסקה הוא מוזס, ולכן הוא נאשם בהצעת שוחד. מנגד, היועמ"ש גם השתכנע כי נתניהו לא התכוון להשלים את עסקת השוחד, אולם המשיך את השיחות עם מוזס כדי לשפר את סיקורו בקבוצת ידיעות, ואף קיים פעולות מסוימות לצורך כך. בתיק זה נתניהו נאשם במרמה והפרת אמונים.

תיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) התיק החמור ביותר מבחינת ראש הממשלה עוסק בהטבות רגולטוריות בשווי מאות מיליוני שקלים, שנתניהו העניק לכאורה לאלוביץ'. בתמורה, על פי האישום, פעל אלוביץ' להטות את הסיקור באתר וואלה! NEWS, שהיה בשליטתו. בתיק זה נתניהו נאשם בשוחד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully